Därför tror jag på öronbedövande jubel vid Liberalernas valvaka 2022

2021 06 05

Detta är en av de tyngsta dagarna för Liberalerna i mannaminne. Nattsvart! Men det är alltid som mörkast precis innan gryningen.

Efter Liberalernas katastrofresultat i stora SCB-mätningen är rubrikerna nattsvarta.

◾Aftonbladet: ”Bara ett under kan rädda Liberalerna”

◾DN:  ”En usel utgångspunkt för Sabuni”

◾SR:  ”Historiskt bottennapp”

◾SVT: ”Avgrundens rand”

Och det är verkligen ett dåligt resultat i en den extra viktiga mätning som SCB utgör då undersökningen har större underlag än andra undersökningar. 2,5 % är det sämsta SCB-resultatet för Liberalerna på i stort sett 50 år. Det sämsta ända sedan SCB:s mätningar började 1972. Det är total kris.

Men min prognos kvarstår – jag tror fortfarande att Liberalerna har goda chanser att klara det här. Goda chanser att klättra över 4 % på valkvällen och att därmed sitta kvar i riksdagen. Ja, till och med reella chanser att bli vågmästare och få igenom en hel del av sin politik från 2022 till 2026.

Göra sitt allra yttersta

Min poäng är med andra ord att skillnaden mellan katastrof och succé ofta kan vara väldigt liten i politiken. Och trots alla nattsvarta rubriker ikväll är min prognos att det finns god chans till öronbedövande jubel på Liberalernas valvaka på söndagskvällen den 11 september 2022. Då tror nämligen jag att partiet får mer än 4,0% vilket med tanke på rådande läge denna mandatperiod vore en stor framgång.

Men det är inte säkert – värsta tänkbara scenario för ett riksdagsparti kan inte uteslutas. L löper förhöjd risk att trilla ur riksdagen – och det vet partiledningen om. Den insikten i sig är en av de faktorer som gör att jag är säker på att partiet kommer att göra sitt allra yttersta och lite till för att fixa detta.

Faktorer som talar för L

Här är några andra faktorer som ligger bakom min analys: 

✅ Nyamko är orädd, rättfram och uppenbarligen underskattad. Hon har lagt sin energi på att försöka ena partiet vilket var ett omöjligt uppdrag eftersom man var tvungen att välja mellan Löfven eller Kristersson. Senast i november efter landsmötet torde hela partiet sluta samman för att gemensamt kämpa inför valet. När hon får lägga sin energi utåt istället för inåt så ger det positivt effekt.

✅ Liberalerna har en unik position som det parti som säger ja till ett regeringsalternativ där hårdare tag mot brottsligheten och åtstramning av migrationen blir paradfrågor samtidigt som partiet kan bli den stora motvikten mot SD-genomslag på andra områden. Där finns det en betydande väljargrupp.

Vi tar det igen – väljare som vill strama åt migrationen och som vill ha mycket hårdare tag mot brottslingar och som uppskattar SD i de två frågorna men som inte uppskattar SD i en rad andra frågor. Väljare som gärna samverkar med SD så länge SD inte alls får genomslag inom en rad andra områden. Med andra ord liberala väljare som ser sig som pragmatiska och som hellre har en SD-beroende regering än en Löfvenregering. Det finns en hel del sådana väljare även om man kanske inte tror det mellan alla skrikande tidningsrubriker där mycket är svart eller vitt.

Liberalkonservativa M och konservativa KD ligger även betydligt närmare konservativa SD rent ideologiskt jämfört med liberala L.

✅ Det är punkten ovan som är L:s unika strategiska regeringsmässiga marknadsföringsfönster i valkampanjen 2022. Det är ett fönster som har en hel del tyngd enligt min bedömning.

✅ Stödröster! Det kan komma ett läge där till och med SD:are stödröstar på Nyamko. Det kan låta märkligt men vänta får ni se. Om vi i slutspurten har ett läge där det väger nästan 50-50 och där L ligger på cirka 3 % så hänger allt för SD, KD och M på att Liberalerna når 4,0 %. Men det är framförallt moderata väljare som kan tänkas stödrösta på L. Och då M har över 22 % så finns det många M-väljare som kan tänkas stödrösta på L med vetskapen att de inte löper risk att M själva faller under 4 % bara för att de stödröstar på ett annat parti.

✅ Mindre partier får ökat genomslag i valkampanjer.

✅ Inget parti som suttit i riksdagen två mandatperioder eller mer i sträck har fallit ur sedan 1940. Jag älskar att studera historik och statistik och båda dessa tunga parametrar ger ett visst stöd till L.

När jag lägger samman allt det här, ja då hör jag ett öronbedövande jubel bortifrån Liberalernas valvaka på söndagskvällen den 11 september 2022.

[yop_poll id="149"]

JUST NU: Allvarlig bussbrand i Norge

2025 07 05

En allvarlig bussbrand har brutit ut i Norge.

En buss har börjat brinna i Nordre Follo i Norge.

15 personer uppges ha befunnit sig på bussen när branden utbröt.

Räddningstjänst och polis fick det första larmet klockan 18:05 om en buss som var helt övertänd.

Flera personer uppges vara allvarligt skadade.

Flera allvarligt skadade

Räddningstjänst är på plats och personer med allvarliga skador har förts till sjukhus, rapporterar VG.

– Tre personer har förts till sjukhus med allvarliga brännskador, säger insatschefen Atle Vesttorp till tidningen.

Även andra skadade får hjälp på platsen.

Nu försöker polisen skapa sig en bild av vilka som har varit på bussen, för att säkert kunna sig att alla har tagit sig ut.

Enligt de uppgifter som nu finns har det varit runt 15 personer på bussen.

Polisen uppges ha kontakt med busschauffören.

Vad som har orsakat branden är ännu inte känt.

– Det är för tidigt att säga något om brandorsaken, säger Atle Vesttorp till tidningen.

Såvitt man vet lär branden inte ha uppstått till följd av trafikolycka, uppger NRK.

Stor insats

Många larmsamtal har inkommit om den brinnande bussen.

– Många samtal har kommit in till alla tre räddningstjänster, säger Hans Erik Tysdal, jourchef på Östra 110-centralen.

Ett stort pådrag har skickats till platsen. Brandkåren har till stor del lyckats släcka branden i bussen.

– Vi har lyckats släcka alla lågor, men det finns fortfarande en del ånga och rök från bussen, säger jourchef Marcus Aakre Julshamn till tidningen.

Även Norges haverikommission uppges ha fått in en anmälan om branden och åkt ut till platsen där bussen brinner.

Bussen kör på en av kollektivtrafikföretaget Ruters linjer, enligt tidningen.

Det rör sig om en allvarlig händelse där flera människor har fått svåra skador, och brandens orsak lär komma att utredas.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Unikt läge på bostadsmarknaden

2025 07 05

Just nu är det ett unikt läge för folk som vill köpa bostad.

Att köpa en bostad är ett stort beslut, och det gäller att slå till vid rätt tillfälle.

Nu kan det vara ett bra läge att passa på, enligt experter.

Åtminstone om du är ute efter att köpa en mindre lägenhet.

”Kika lite extra noga”

Marknaden för att sälja mindre lägenheter är trög, och har varit det under en längre tid.

I juni släppte SBAB sin indikator Bomarknadstempen, som visade att temperaturen på bostadsmarknaden fortsatte att sjunka under maj.

När marknaden är trög kan det vara ett bra läge för köpare att passa på, säger experter.

I synnerhet nu, när det dessutom är sommar. Det gör läget ännu bättre för köpare.

– Både det faktum att den har varit lite trögare generellt under våren och att det är sommar kanske är två argument för att kika lite extra noga nu, säger SBAB Banks chefsekonom Robert Boije till DN.

”Kan gå under utgångspris”

Även på Svensk Fastighetsförmedling menar man att det kan vara läge att passa på om man är ute efter att köpa en mindre lägenhet.

Med rätt tajming och lite tur kan man få ett oväntat lågt pris.

– I vissa fall kan man säkert hitta bostäder som kan gå under utgångspris. Men jag skulle inte säga att det är en fyndmarknad om vi tittar på priserna, säger Erik Wikander, vice vd på Svensk Fastighetsförmedling, till tidningen.

Ettor och tvåor svårsålda

SBAB:s indikator Bomarknadstempen, som publiceras varje månad, visar hur lätt det är att sälja sin bostad utifrån storlek. Man tittar på indikationer i form av utbudet, försäljningstiderna, antalet budgivare med mera.

Enligt den senaste Momarknadstempen har framför allt ettor, tvåor och treor haft en tydligt mer ”negativ temperaturutveckling” än fyror och femmor.

Särskilt ettor och tvåor har varit svårsålda under våren. I sommar kan det alltså vara ett bra läge att slå till för den som vill köpa en mindre lägenhet.

Foto: Gustav Karlsson

Text: Redaktionen