Därför pratar hela världen om Sverige

2022 05 31

Svenskar är så snåla att barnens vänner får stanna kvar på kompisens rum när familjen ska äta.

Tesen dominerar på sociala medier.

Hela världen chockeras över svenskarnas snålhet.

Startskottet

Allt började med en enkel fråga på nätforumet Reddit.

En användare skrev:

– Vad är det konstigaste du behövt göra hemma hos någon annan på grund av deras kultur eller religion?

I ett av de drygt sextontusen svaren berättade en användare om hur det gick till när han lekte med sin svenska kompis:

– Medan vi lekte på hans rum ropade hans mamma att maten var klar. Och lyssna på detta. Han sa åt mig att VÄNTA på hans rum medan de åt. Det var fan galet.

Blåste upp till storm

Efter kommentaren tog det fart. I många inlägg, bland annat på Twitter, anklagas Sverige för att vara ett ogästvänligt land och svenskarna anklagas för att vara snåla.

Jag kan inte förstå hur Reddit och Twitter har förändrat hur människor ser på Sverige. I över 100 år har Sverige setts som ett bra ställe att bo i och en skärmdump har förstört det, skriver en användare på Twitter.

Inlägget har delats över 10 000 gånger.

Kopplar Sverige till slaveri och imperialism

Vissa användare går längre än så och kallar Sverige för ett rasistiskt land.

Bland annat är bilder på glassarna Nogger och 88 återigen på tapeten. Många anser att glassarnas namn är rasistiska och nazirelaterade.

– Äntligen har rättvisan nått Sverige. Den nordiska nationens problem har visat sig genom #Swedengate, efter att länge undvikit kritik för sin samtida rasism och historiska roll i slaveriet och imperialismen, skriver en användare i ett inlägg på Twitter som delats över 3 000 gånger.

Tar det med ro

Bilden av Sverige delas inte av alla.

– Levt hela mitt liv i Sverige och endast varit med om att jag inte fick mat av vänners familj en gång i hela mitt liv... Och hur denna diskussion övergått till att Sverige är ett neonazistiskt land förstår jag inte, skriver en användare på Twitter.

En annan användare har en "positivare syn" på den ”svenska traditionen”.

– Önskar nästan jag levde i Swedengate-verkligheten. Min kompis favoriträtt var makaroner med sylt, det åt han minst tre gånger i veckan. Önskar jag var tvungen att sitta kvar och spela Yoshi’s Story på hans rum istället för att trycka i mig den sjuka kombon av vänlighet.

Foto: I. Designs

Text: Redaktionen


JUST NU: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

2025 06 14

En man åtalas efter att ha tagit godis med händerna i en affär.

Svenskarna är som bekant galna i godis och stora mängder konsumeras varje år.

Nu kommer besked om att en man åtalas efter att ha kört ner händerna i en lösgodisbehållare i en butik.

Det rapporterar Sveriges Radio.

I Halland

Det var i februari tidigare i år som händelsen skedde i Halland.

Mannen i fråga använde inte skopan – utan sina händer för att lyfta godis från behållaren.

Varorna kunde därefter enligt butiken inte säljas vidare – och fick slängas istället för att säljas till kunder.

Man åtalas

Nu åtalas en man för det hela.

Mannen krävs på skadestånd på 1 500 kronor med anledning av att ha förstört godiset.

Det framgår i åtalet som lämnats in till Halmstads tingsrätt att mannens agerande i butiken ledde till att varorna inte kunde säljas vidare – och att han därför bör straffas.

Att kunder rör oskyddade varor med händerna är ett problem i många butiker runt om i landet.

Ett annat problem är den ökade otryggheten i dagligvaruhandeln.

Ica-handlaren Conny uppger att det sker ungefär 130 brott dagligen varje år på Ica Kvantum i Märsta.

Det kan du läsa mer om genom att klicka nedan:

Ica-butik slår larm – “Blir bara värre och värre”

Viss minskning

Under 2023 uppgick det totala försäljningsvärdet av livsmedel och drycker till 384 miljarder kronor. 

Detta var en ökning med cirka 28 miljarder kronor eller 7,9 procent jämfört med 2022.

Justerat för prisökningar minskade dock den totala livsmedelsförsäljningen med 3,8 procent.

“Köpte mindre”

Jämfört med 2022 minskade svenskens godisinköp med 78 kronor per person och år.

– Godis är en av de varor som den genomsnittliga svensken köpte mindre av under 2023, framhåller Statistiska centralbyrån.

– Försäljningen av godis per person justerat för prisförändringar gick från 1 908 kronor år 2022 till 1 830 kronor 2023, vilket innebär en minskning med 6,50 kr per månad. Istället valde svensken att köpa mer frukt än tidigare år.

Foto: C. Schwarz

Text: Redaktionen


Använder ryska miljarder – för att stötta Ukraina

2025 06 14

Ytterligare miljarder i stöd riktas nu till Ukraina.

Under de senaste veckorna har besked kommit om miljardstöd till Ukraina från länder som Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att även EU stöttar det krigshärjade landet med en miljard euro – motsvarande nästan 11 miljarder svenska kronor.

Det framhåller EU via deras webbsida.

Ryska miljarder

Det rör sig om ett lån som ska betalas med hjälp av frysta ryska tillgångar.

– Europeiska kommissionen har i dag betalat ut den femte delen av sitt exceptionella makrofinansiella stödlån till Ukraina, värt 1 miljard euro, vilket ytterligare förstärker EU:s roll som Ukrainas största bidragsgivare sedan Rysslands angreppskrig inleddes, förklarar EU.

– Lånen ska återbetalas med hjälp av intäkter från immobiliserade ryska statliga tillgångar som innehas i EU.

“Borde användas”

Ukrainas biträdande finansminister Oleksandr Kava betonar även behovet av att överföra frysta ryska tillgångar till Ukraina för återuppbyggnad.

– Vi, som medlemmar av regeringen, tillsammans med presidenten och parlamentet, insisterar på att frysta ryska tillgångar ska överlämnas till Ukraina för återuppbyggnad, säger Kava enligt Ukrinform.

– Vi måste snarast återuppbygga en betydande mängd statliga tillgångar och offentlig infrastruktur – såsom motorvägar och järnvägar – för att locka till oss privat kapital.

Läs mer: JUST NU: Ryssland har förlorat stridsflygplan

Oljepriset stiger

I övriga nyheter stiger oljepriset ordentligt efter Israels attack mot Iran och Irans svar.

Oljeprisökningar till följd av israeliska attacker mot Iran kan öka de ryska intäkterna från oljeförsäljning och förbättra Rysslands förmåga att upprätthålla sin krigsinsats i Ukraina.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

30 procent

Rysslands olje- och gasintäkter stod för cirka 30 procent av de totala federala intäkterna 2024, vilket understryker den betydande roll som olje- och gasintäkterna spelar för att finansiera den ryska statens utgifter.

– ISW har tidigare bedömt att Rysslands ekonomiska begränsningar i allt högre grad försvårar landets förmåga att upprätthålla en långvarig krigsinsats i Ukraina, uppger tankesmedjan.

Foto: President of Russia resp Pressidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen