Därför pratar hela världen om Sverige

2022 05 31

Svenskar är så snåla att barnens vänner får stanna kvar på kompisens rum när familjen ska äta.

Tesen dominerar på sociala medier.

Hela världen chockeras över svenskarnas snålhet.

Startskottet

Allt började med en enkel fråga på nätforumet Reddit.

En användare skrev:

– Vad är det konstigaste du behövt göra hemma hos någon annan på grund av deras kultur eller religion?

I ett av de drygt sextontusen svaren berättade en användare om hur det gick till när han lekte med sin svenska kompis:

– Medan vi lekte på hans rum ropade hans mamma att maten var klar. Och lyssna på detta. Han sa åt mig att VÄNTA på hans rum medan de åt. Det var fan galet.

Blåste upp till storm

Efter kommentaren tog det fart. I många inlägg, bland annat på Twitter, anklagas Sverige för att vara ett ogästvänligt land och svenskarna anklagas för att vara snåla.

Jag kan inte förstå hur Reddit och Twitter har förändrat hur människor ser på Sverige. I över 100 år har Sverige setts som ett bra ställe att bo i och en skärmdump har förstört det, skriver en användare på Twitter.

Inlägget har delats över 10 000 gånger.

Kopplar Sverige till slaveri och imperialism

Vissa användare går längre än så och kallar Sverige för ett rasistiskt land.

Bland annat är bilder på glassarna Nogger och 88 återigen på tapeten. Många anser att glassarnas namn är rasistiska och nazirelaterade.

– Äntligen har rättvisan nått Sverige. Den nordiska nationens problem har visat sig genom #Swedengate, efter att länge undvikit kritik för sin samtida rasism och historiska roll i slaveriet och imperialismen, skriver en användare i ett inlägg på Twitter som delats över 3 000 gånger.

Tar det med ro

Bilden av Sverige delas inte av alla.

– Levt hela mitt liv i Sverige och endast varit med om att jag inte fick mat av vänners familj en gång i hela mitt liv... Och hur denna diskussion övergått till att Sverige är ett neonazistiskt land förstår jag inte, skriver en användare på Twitter.

En annan användare har en "positivare syn" på den ”svenska traditionen”.

– Önskar nästan jag levde i Swedengate-verkligheten. Min kompis favoriträtt var makaroner med sylt, det åt han minst tre gånger i veckan. Önskar jag var tvungen att sitta kvar och spela Yoshi’s Story på hans rum istället för att trycka i mig den sjuka kombon av vänlighet.

Foto: I. Designs

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen