Därför ökar smittan trots sommarvärmen – Väntas öka ännu mer i höst

2022 07 03

Trots att det är sommar och värme så ökar smittan rejält i Sverige och uppgången väntas fortsätta även framöver.

Det framhåller Folkhälsomyndigheten som nu uppmanar fler att vaccinera sig.

Fler behöver vård

̶  Tidigare somrar har spridningen av covid-19 gått ner, men de senaste veckorna har vi sett en ökning av antalet fall. Det är troligt att fallen kommer att fortsätta öka ytterligare några veckor, och därmed kommer fler behöva sjukhusvård, sa statsepidemiolog Anders Lindblom nyligen.

Ny smittsammare variant ligger bakom

Det är den nya omikronvarianten BA.5 som dominerar smittspridningen och Joakim Dillner, professor i infektionsepidemiologi på Karolinska Institutet förklarar vad som ligger bakom överraskningen att smittan ökar trots att det är sommar.

– Det hade inte kunnat ske om den inte var mer smittsam, säger han till DN.

Mönstret har rubbats

Dessutom framhåller Anders Sönnerborg, professor i klinisk virologi på Karolinska Institutet, att det kan finnas ytterligare orsaker bakom den ökade smittan.

Det kan vara så att det immunförsvar allmänheten har byggt upp tack vare vaccindoserna och tidigare smittotillfällen inte biter lika bra på den nya varianten.

– Hela mönstret för hur virusinfektioner brukar bete sig har ju rubbats, säger han till tidningen.

Umgås tätare igen

En tredje orsak som pekas ut är att folk i samband med den minskade smittspridningen tidigare och de nedmonterade restriktionerna numera umgås mycket tätare.

Folkhälsomyndighetens statistik klargör samtidigt att 87,2 procent av alla över 12 år har vaccinerat sig med minst 1 dos och 85,1 procent med minst två doser.

Bland 18-plussarna har 65,9 procent även fått en tredje dos.

Ännu mer smitta i höst

Professor Anders Sönnerborg räknar med att smittspridningen kommer utvecklas ännu mer negativt till hösten.

Sönnerborg.

– Då tror jag att vi kan se en mer rejäl ökning jämfört med nu, säger han.

Professor Joakim Dillner lyfter fram vaccinet.

Vaccinet fungerar mot allvarlig sjukdom

– Vaccinet fungerar fortfarande bra mot död och allvarlig sjukdom. Men att bli sjuk och smittsam är mer sannolikt med den nya varianten, säger han till SvD.

Han tror att Sverige kommer överväga att köpa in vaccin som skyddar mot den nya och smittsammare varianten BA.5.

Foto: Region Kronoberg

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen