Därför ökar smittan trots sommarvärmen – Väntas öka ännu mer i höst

2022 07 03

Trots att det är sommar och värme så ökar smittan rejält i Sverige och uppgången väntas fortsätta även framöver.

Det framhåller Folkhälsomyndigheten som nu uppmanar fler att vaccinera sig.

Fler behöver vård

̶  Tidigare somrar har spridningen av covid-19 gått ner, men de senaste veckorna har vi sett en ökning av antalet fall. Det är troligt att fallen kommer att fortsätta öka ytterligare några veckor, och därmed kommer fler behöva sjukhusvård, sa statsepidemiolog Anders Lindblom nyligen.

Ny smittsammare variant ligger bakom

Det är den nya omikronvarianten BA.5 som dominerar smittspridningen och Joakim Dillner, professor i infektionsepidemiologi på Karolinska Institutet förklarar vad som ligger bakom överraskningen att smittan ökar trots att det är sommar.

– Det hade inte kunnat ske om den inte var mer smittsam, säger han till DN.

Mönstret har rubbats

Dessutom framhåller Anders Sönnerborg, professor i klinisk virologi på Karolinska Institutet, att det kan finnas ytterligare orsaker bakom den ökade smittan.

Det kan vara så att det immunförsvar allmänheten har byggt upp tack vare vaccindoserna och tidigare smittotillfällen inte biter lika bra på den nya varianten.

– Hela mönstret för hur virusinfektioner brukar bete sig har ju rubbats, säger han till tidningen.

Umgås tätare igen

En tredje orsak som pekas ut är att folk i samband med den minskade smittspridningen tidigare och de nedmonterade restriktionerna numera umgås mycket tätare.

Folkhälsomyndighetens statistik klargör samtidigt att 87,2 procent av alla över 12 år har vaccinerat sig med minst 1 dos och 85,1 procent med minst två doser.

Bland 18-plussarna har 65,9 procent även fått en tredje dos.

Ännu mer smitta i höst

Professor Anders Sönnerborg räknar med att smittspridningen kommer utvecklas ännu mer negativt till hösten.

Sönnerborg.

– Då tror jag att vi kan se en mer rejäl ökning jämfört med nu, säger han.

Professor Joakim Dillner lyfter fram vaccinet.

Vaccinet fungerar mot allvarlig sjukdom

– Vaccinet fungerar fortfarande bra mot död och allvarlig sjukdom. Men att bli sjuk och smittsam är mer sannolikt med den nya varianten, säger han till SvD.

Han tror att Sverige kommer överväga att köpa in vaccin som skyddar mot den nya och smittsammare varianten BA.5.

Foto: Region Kronoberg

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 20

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen