Danska statsministerns nyårstal får stor internationell uppmärksamhet

2022 01 02

Danmarks statsminister Mette Frederiksen får stora rubriker och en hel del beröm efter sitt traditionella nyårstal i går kväll.

Landets tradition med nyårstal med statsministern har pågått ända sedan 1940 och från 1961 har talen sänts i radio och TV.

Huvudnyhet på BBC News

Årets nyårstal med den socialdemokratiska statsministern Mette Frederiksen får nu mycket stor uppmärksamhet och hon bjöd på en rad nyheter i talet. Den nyhet som får störst uppmärksamhet och som hör till en av huvudnyheterna i såväl BBC News som Singapores ledande dagstidning Straits Times är beskedet att danska inrikesflyg ska bli gröna och fossilfria.

Fossila bränslen och fossilfritt

Fossilfritt betyder att flygplansenergin inte ska komma från fossila bränslen som kol, olja och gas vilka är ändliga energikällor som släpper ut stora mängder koldioxid i atmosfären vilket i sin tur leder till klimatförändringar.

Till de fossilfria energislagen hör förnybar energi som solkraft, vindkraft, vattenkraft och bioenergi, samt den fossilfria men icke förnybara energikällan kärnkraft.

Flygresor ska bli gröna

– Att resa är att leva och därför flyger vi. Men det är samtidigt skadligt för vårt klimat. Tänk om Danmark kan vara med och lösa det problemet. Vi ska göra det grönt att flyga, sa statsminister Mette Frederiksen i sitt nyårstal.

Hon preciserade därefter vad hon menade i talet.

Är redan på väg dit

– Senast 2025 ska danskarna ha möjlighet att flyga grönt. Och senast 2030 ska vi kunna flyga helt grönt när vi flyger inrikes i Danmark. Blir det svårt? Ja. Är det möjligt? Ja det tror jag. Vi är redan på väg. Duktiga forskare och verksamheter arbetar på lösningarna, sa Frederiksen.

Kan påverka hela världen

Danska regeringens mål kan få betydelse för hela världen hoppas Mette Frederiksen.

– Lyckas vi med det så är det ett grönt genombrott. Inte bara för Danmark utan för hela världen, säger Frederiksen.

– När andra länder i världen är för långsamma så ska Danmark gå först, framhåller Danmarks statsminister.

Hon får en hel del beröm i dansk media efter talet där hon även utlovade krafttag inom äldrevården och sjukvården.

Sverige i fokus                                                                                                                

BBC uppmärksammar att även Sverige planerar att göra inrikesflyget fossilfritt till 2030 och siktar på fossilfri internationell flygtrafik till 2045.

Frankrikes metod

Samtidigt avser Frankrike att förbjuda inrikesflyg som kan ske med tågtrafik på mindre än 2,5 timmar vilket skulle innebära att flygtrafiken upphör från Paris till städer som Nantes, Lyon och Bordeaux.

Elflygplan i Nya Zeeland

I november skedde den första flygningen med ett elflygplan mellan Nya Zeelands nordö och sydö och nu förbereder Wellington International Airport för regelbunden flygtrafik med ett 12-sitsigt elflygplan inom fem år.

Framtidens flygplan

Flygplanstillverkaren Airbus planerar flygplan som drivs av väte och om vätet framställs med förnybar energi, till exempel bioenergi, så skulle Danmark kunna nå sitt mål enligt BBC.

Airbus siktar på att ha väteplanen redo för trafik år 2035.

Andra nyheter i Mette Frederiksens tal var bland annat följande:

▪Skrota den nuvarande och omfattande äldrelagen med en helt ny lag som är enklare och mer kortfattad och som ger alla äldre större värdighet, självbestämmande, stöd och valfrihet.

Se och läs hela Mette Frederiksens tal här.

Foto: Mette Frederiksen, FB


28 november 2025

UPPGIFTER: Hårda brevet inifrån Kreml – kritiserar Putin

2025 11 28

Vladimir Putin har fått brev.

Den ryske diktatorn styr sitt land med järnhand och tolererar ingen opposition.

Men nu kommer uppgifter om att Putin har fått ett brev från sin egen inre krets i Kreml – där han kritiseras hårt.

”Skarpt” brev till Putin

Brevet ska ha skrivits av Kremlinsidern Dmitrij Kozak, rapporterar Moscow Times.

Kozak var tidigare biträdande stabschef och en av Putins närmaste män.

Men i augusti meddelade han sin avgång, enligt uppgift för att han var kritisk till kriget i Ukraina.

Och nu kommer alltså uppgifter om att Kozak skrev ett långt brev där han kritiserade kriget i Ukraina.

Brevet lämnades direkt till Vladimir Putin, enligt personer nära Kozak.

Det ska dessutom ha varit väldigt skarpt formulerat.

– En annan källa beskrev brevet som att Kozak uttryckte sina åsikter om kriget "i mycket starka ordalag" och sade att det hade förberetts tillsammans med hans formella avskedsbrev, som lämnades in i mitten av september, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Vill träffa Putin igen

Det anses mycket farligt att som rysk politiker rikta hård kritik mot Putin, som har visat många gånger att han inte tolererar någon politisk opposition.

En lång rad av Putins motståndare har blivit mördade eller ”försvunnit” under mystiska omständigheter.

Men Dmitrij Kozak uppges ändå inte vara orolig för sin egen säkerhet, enligt källor nära honom.

Tvärtom – han ”förväntar sig att träffa Putin igen snart”, enligt en källa.

Kozak ska emellertid ha rest mycket till Israel på senare tid. Han reser dock inte på grund av oro för den egna säkerheten, utan för att genomgå medicinsk behandling, enligt tidningen.

Född i Ukraina

Redan i augusti rapporterades det att Kozaks avgång hade att göra med att han var kritisk till kriget, och enligt de nya uppgifterna ska han alltså ha framfört hård kritik direkt till Putin i ett brev.

Kozak, som själv är född i Ukraina, ska ha argumenterat emot invasionen innan den inleddes, och ska därefter ha föreslagit en tidig lösning som Putin avvisade.

LÄS OCKSÅ: Stor attack mot Ryssland - flera måltavlor träffade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska försvarssystem utslagna – värda 600 miljoner

2025 11 28

Ukraina har utplånat tre ryska luftvärnssystem. 

Ukrainska drönarförband har slagit ut tre avancerade ryska luftvärnssystem inom loppet av tre dygn – en förlust motsvarande nästan 600 miljoner kronor, rapporterar ukrainska RBC.

Tre luftvärnssystem utslagna

Ukrainas Unmanned Systems Forces bekräftar att deras operatörer lyckats slå ut tre högvärdiga ryska luftvärnssystem  – Buk-M1, Buk-M2 och Tor-M2.

Det totala värdet uppskattas till 60 miljoner dollar.

Enligt förbandets rapport har attackerna skett i samarbete mellan Asgard-bataljonen i 412:e Nemesisbrigaden, 12:e specialoperationscentret och HUR-enheten Kabul 9.

– Förstörelsen försvagar skyddet av kritiska områden och strategiska anläggningar avsevärt, säger förbandet på Telegram.

LÄS MER: Stor attack mot Ryssland – flera måltavlor träffade

Del av större offensiv

Ukrainas drönarförband har under november genomfört flera uppmärksammade attacker mot ryska militära och industriella mål.

Under natten till idag slog enheten Madyar’s Birds till mot det stora Saratov-raffinaderiet – ett av tio mål som attackerades på ryskt territorium samma natt.

Bara dagar tidigare, träffades Perekop Bromine Plant i det ockuperade Krasnoperekopsk, där även en större elkraftsanläggning slogs ut.

Ukrainska styrkor beskriver insatsen som en systematisk försvagning av rysk infrastruktur.

– Vi fortsätter att slå mot mål som påverkar fiendens militära förmåga på djupet, uppgav Unmanned Systems Forces i samband med de tidigare angreppen.

Militära planer störs

De senaste veckorna har flera ryska strategiska resurser slagits ut, bland annat en bas med ryska Orion-drönare på Krym och ett ovanligt ryskt attackfordon nära gränsen mellan Dnipropetrovsk och Donetsk.

Förbandet uppger att dessa träffar haft direkt effekt på ryska offensivplaner.

– Det här slaget stör fiendens avsikt att trycka djupare in i ukrainskt territorium, säger förbandet, enligt RBC.

Unmanned Systems Forces har även genomfört flera framgångsrika attacker mot ryska energinät, bland annat en rad elstationer som försörjer ockuperade områden i Luhansk-regionen.

LÄS MER: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen