Danska statsministerns nyårstal får stor internationell uppmärksamhet

2022 01 02

Danmarks statsminister Mette Frederiksen får stora rubriker och en hel del beröm efter sitt traditionella nyårstal i går kväll.

Landets tradition med nyårstal med statsministern har pågått ända sedan 1940 och från 1961 har talen sänts i radio och TV.

Huvudnyhet på BBC News

Årets nyårstal med den socialdemokratiska statsministern Mette Frederiksen får nu mycket stor uppmärksamhet och hon bjöd på en rad nyheter i talet. Den nyhet som får störst uppmärksamhet och som hör till en av huvudnyheterna i såväl BBC News som Singapores ledande dagstidning Straits Times är beskedet att danska inrikesflyg ska bli gröna och fossilfria.

Fossila bränslen och fossilfritt

Fossilfritt betyder att flygplansenergin inte ska komma från fossila bränslen som kol, olja och gas vilka är ändliga energikällor som släpper ut stora mängder koldioxid i atmosfären vilket i sin tur leder till klimatförändringar.

Till de fossilfria energislagen hör förnybar energi som solkraft, vindkraft, vattenkraft och bioenergi, samt den fossilfria men icke förnybara energikällan kärnkraft.

Flygresor ska bli gröna

– Att resa är att leva och därför flyger vi. Men det är samtidigt skadligt för vårt klimat. Tänk om Danmark kan vara med och lösa det problemet. Vi ska göra det grönt att flyga, sa statsminister Mette Frederiksen i sitt nyårstal.

Hon preciserade därefter vad hon menade i talet.

Är redan på väg dit

– Senast 2025 ska danskarna ha möjlighet att flyga grönt. Och senast 2030 ska vi kunna flyga helt grönt när vi flyger inrikes i Danmark. Blir det svårt? Ja. Är det möjligt? Ja det tror jag. Vi är redan på väg. Duktiga forskare och verksamheter arbetar på lösningarna, sa Frederiksen.

Kan påverka hela världen

Danska regeringens mål kan få betydelse för hela världen hoppas Mette Frederiksen.

– Lyckas vi med det så är det ett grönt genombrott. Inte bara för Danmark utan för hela världen, säger Frederiksen.

– När andra länder i världen är för långsamma så ska Danmark gå först, framhåller Danmarks statsminister.

Hon får en hel del beröm i dansk media efter talet där hon även utlovade krafttag inom äldrevården och sjukvården.

Sverige i fokus                                                                                                                

BBC uppmärksammar att även Sverige planerar att göra inrikesflyget fossilfritt till 2030 och siktar på fossilfri internationell flygtrafik till 2045.

Frankrikes metod

Samtidigt avser Frankrike att förbjuda inrikesflyg som kan ske med tågtrafik på mindre än 2,5 timmar vilket skulle innebära att flygtrafiken upphör från Paris till städer som Nantes, Lyon och Bordeaux.

Elflygplan i Nya Zeeland

I november skedde den första flygningen med ett elflygplan mellan Nya Zeelands nordö och sydö och nu förbereder Wellington International Airport för regelbunden flygtrafik med ett 12-sitsigt elflygplan inom fem år.

Framtidens flygplan

Flygplanstillverkaren Airbus planerar flygplan som drivs av väte och om vätet framställs med förnybar energi, till exempel bioenergi, så skulle Danmark kunna nå sitt mål enligt BBC.

Airbus siktar på att ha väteplanen redo för trafik år 2035.

Andra nyheter i Mette Frederiksens tal var bland annat följande:

▪Skrota den nuvarande och omfattande äldrelagen med en helt ny lag som är enklare och mer kortfattad och som ger alla äldre större värdighet, självbestämmande, stöd och valfrihet.

Se och läs hela Mette Frederiksens tal här.

Foto: Mette Frederiksen, FB


27 okt 26

Dollarstore tar in populärt budgetmärke – enda i Sverige

2026 10 27

Dollarstore gör en ny satsning på låga priser.

Ett internationellt matmärke har gjort entré i Sverige.

Märket finns nu i Dollarstores samtliga butiker – med omkring 70 produkter inom allt från pasta och chips till olivolja och godis.

70 produkter har landat

Dollarstore breddar sitt sortiment med produkter från SPAR, ett internationellt varumärke med närvaro i närmare 14 000 butiker i nästan 50 länder.

Lanseringen omfattar omkring 70 produkter som nu finns i samtliga Dollarstore-butiker i Sverige. Sortimentet innehåller bland annat pasta, chips, olivolja, kex, texmexprodukter och marshmallows.

– Vi ser med stor spänning fram emot hur Dollarstores kunder i Sverige tar emot SPAR-produkterna. Exempelvis är texmexprodukter mycket populära i Sverige, betydligt mer populära än i Finland, säger Kim Strömsholm, ansvarig för livsmedelssortimentet inom Tokmanni-koncernen i ett uttalande.

Även produkter som sylt, honung, tomatkonserver, djurmat och hygienvaror ingår.

Satsningen sker genom Dollarstores ägare Tokmanni-koncernen, som i augusti ingick ett avtal om att börja distribuera SPAR-märkta produkter till den svenska lågpriskedjan.

Läs också: UPPGIFTER: Sverige halkar efter – uppmanas göra som Danmark

”Uppskattar låga priser”

Enligt Kim Strömsholm består en stor del av lanseringen av varor som används i vardagen.

– Kunderna uppskattar låga priser och enkel handel. Bland Dollarstores första SPAR-produkter finns flera dagligvaror som redan blivit kundfavoriter i Finland, såsom pasta, kex och texmexprodukter.

Även sötsaker och mer specialiserade produkter finns med i sortimentet. Ett exempel är stroopwaflar, karamellfyllda sirapsvåfflor med ursprung i Nederländerna.

Bara hos Dollarstore

Dollarstore är idag den svenska kedja där lanseringen av det nya sortimentet sker.

SPAR är ett internationellt livsmedelsvarumärke med rötter i Nederländerna. I Finland säljs produkterna sedan tidigare hos lågpriskedjan Tokmanni, som ingår i samma koncern som Dollarstore.

– Vi tror att SPAR-produkterna passar utmärkt även i Sverige. SPAR påminner dessutom om det svenska verbet spara. Det passar oss som lågprisaktör mycket väl, konstaterar Strömsholm.

De omkring 70 produkterna är bara början. Tokmanni-koncernen uppger att målet är att utöka SPAR-sortimentet framöver och anpassa utbudet efter kundernas önskemål.

Läs mer: UPPGIFTER: USA vill ha Viktor Orbán

Foto: Dollarstore

Text: Redaktionen


27 okt 26

Två skatter höjs i Sverige

2026 10 27

Regeringsförhandlingarna drar ut på tiden.

Det innebär att Sveriges nästa regering, oavsett vilka partier som ingår, ser ut att få inleda sitt arbete med en övergångsbudget.

Under tisdagen meddelade finansminister Elisabeth Svantesson (M) att hon kommer att överlämna en sådan budget till riksdagen.

En övergångsbudget innebär bland annat att tillfälliga satsningar från tidigare budgetår inte kommer att förlängas.

Därmed väntar två skattehöjningar i Sverige.

För det första kommer regeringens tillfälliga sänkning av bränsleskatten inte att förlängas. Från och med den 1 december höjs skatten på bensin och diesel. Höjningen motsvarar ungefär tre kronor per liter. 

”Grundprincipen”

Den andra skattehöjningen handlar om arbetsgivaravgifter för unga.

Regeringen har tillfälligt sänkt arbetsgivaravgifterna för personer födda 2003–2007 från 31,42 procent till 20,81 procent.

I september kommer avgiften återigen att höjas om inget annat budgetalternativ får majoritet.

–  Det är grundprincipen. Det ger också möjligheten till den regering som ska tillträda någon gång att göra sitt avtryck när man ska förhandla en budget, har Elisabeth Svantesson sagt till TV4.

Läs också: Ny avgift införs på söndag – blir dyrare att handla

FAKTA: Så fungerar övergångsbudgeten  

- En övergångsregering hanterar främst brådskande och löpande regeringsärenden och ska säkerställa att staten fungerar.

- Sverige ska ha en statsbudget, oavsett politisk situation. I regeringsformen, riksdagsordningen och budgetlagen finns bestämmelser om budgetpropositionen och dess innehåll. Bestämmelserna gäller även när en övergångsregering överlämnar en budgetproposition.

- När en övergångsregering ska lämna en budgetproposition bör den utformas med utgångspunkt i den senaste beslutade budgetpropositionen. Huvudprincipen för arbetet med en övergångsbudget är därför att anslagsnivå i budgeten för 2026 ska gälla också för budgeten för 2027.

Källa: Regeringskansliet

Andra läser: Ryska flottan fast – Ukraina slår till

Foto: Olle Friman Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen