Dansk möbeljätte storsatsar i Sverige

2025 02 12

Det danska möbelbolaget Ilva ser stor potential i Sverige.

Ilva har under lång tid varit branschledande i Danmark.

I dagsläget har kedjan fem butiker i Sverige - i Halmstad, Helsingborg, Jönköping, Kristianstad och Malmö.

Ilva erbjuder även e-handel - och storsatsar där på den svenska marknaden.

Det rapporterar sajten E-handel.

Har expanderat

Ilva har expanderat e-handelsverksamheten som nu omfattar hela Sverige.

Ett strategiskt skifte har skett där de inte längre bara håller fokus på Skåne - utan hela landet.

– Under 2024 har vi påbörjat marknadsföring, försäljning och leverans i hela Sverige, förklarar kedjan för E-handel.

– Detta var tidigare begränsat till Skåne, där majoriteten av våra fysiska butiker ligger idag.

Fortsätter växa

För inte länge sedan blev Jönköping den femte svenska staden med en Ilva-butik.

Det danska möbelvaruhuset ILVA expanderar i Sverige och för den femte etableringen har de valt Asecs i Jönköping. 

Avtalet som tecknats avser enligt fastighetsägaren Alecta 1686 kvadratmeter.

LÄS MER: Svenskarna "chockade" av nya hamburgerkedjan

Det är Ilva

Ilva har 40 butiker hemma i Danmark och har en tydlig närvaro och kännedom i hemlandet.

Kedjans historia går tillbaka till 1961, då en självständig och visionerande möbelhandlare slog upp dörrarna till sin första butik i Vanløse.

– Den 20 maj 1977 ändrade möbelhandlaren från Vanløse namn på sin butik och slog upp dörrarna till det första ILVA, förklarar bolaget.

– Vi har fått höra att namnet ILVA uppstått genom en kombination av de första bokstäverna från förnamnet och efternamnet Inger Linde, Jørgen Lindes fru, samt de två första bokstäverna från det danska ordet varehus.

Slogs ihop

År 2019 slogs Ilva tillsammans med IDEmobler och IDdesign till ett varumärke som går under namnet Ilva.

– I dag har alla ILVA- och IDEmøbler-varuhus flyttat ihop under namnet ILVA, med varuhus över hela Danmark samt varuhus i Sverige, förklarar kedjan vidare.

– Därutöver har ILVA en lång rad varuhus, ägda av franchisetagare, över hela världen – från Nordeuropa till Mellanöstern.

Foto: Ilva

Text: Redaktionen


Trump inför nytt språkförbud – två ord får inte användas

2025 02 12

Donald Trump har bytt namn på Mexikanska golfen.

Från och med nu heter bukten Amerikanska golfen, enligt ett officiellt beslut från Vita huset nyligen.

Google Maps ändrade nästan omedelbart namnet i de onlinebaserade karttjänsterna.

Det gjorde däremot inte den globala nyhetsbyrån Associated Press, AP, vilket nu får konsekvenser.

Förbjuder användningen

Under gårdagen förbjöds en reporter från just AP att delta i ett evenemang i Vita huset. Skälet var att man inte följt kravet om att använda det nya officiella namnet på havsområdet.

Enligt nyhetsbyrån blev reportern stoppad i dörren på grund av att man angett det gamla namnet i sin rapportering.

Det handlar med andra ord om ett förbud mot att använda de två orden “Mexikanska golfen” i pressen, understryker AP.

Rasar: "Oacceptabelt"

Byråns verkställande redaktör Julie Pace rasar mot förbudet.

I ett uttalande kallar hon presidentens drag för helt oacceptabelt.

– Det är alarmerande att Trump-administrationen skulle straffa AP för dess oberoende journalistik. Att begränsa vår tillgång till Ovala rummet baserat på innehållet i AP:s yttrande hindrar inte bara allmänhetens tillgång till oberoende nyheter, det bryter helt klart mot första tillägget (i USA:s konstitution, red. anm).

"Kan inte diktera nyheterna"

Flera har reagerat på Trump-administrationens beslut att porta reportern på basis av de “förbjudna” orden, bland annat organisationen WHCA som består av journalister som arbetar med att bevaka Vita huset.

– Vita huset kan inte diktera hur nyhetsorganisationer rapporterar nyheterna, och de bör inte heller straffa arbetande journalister på grund av att man är missnöjda med redaktörers beslut, säger Eugene Daniels, ordförande för WHCA.

LÄS MER: Republikaner vill döpa om Grönland – här är bisarra namnförslaget

Använder båda namnen

AP har deklarerat att nyhetsbyrån kommer att hänvisa till buktens ursprungliga namn Mexikanska golfen, som burit namnet i över 400 år, samtidigt som de erkänner att Trump har valt ett nytt namn för området.

– Som en global nyhetsbyrå som sprider nyheter runtom i världen, måste AP se till att platsnamn och geografi är lätt att igen för all publik, framhåller byrån.

Foto:  Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Forskare gör oväntad upptäckt om vindkraftverk

2025 02 12

Forskare har gjort en oväntad upptäckt i forskning om vindkraftverk.

Forskare vid Högskolan i Gävle och Uppsala universitet håller just nu på med ett forskningsprojekt om vindkraftverk.

Syftet är att kartlägga nivåer av infraljud från vindkraftverken.

Enligt forskarna är det första gången som sådana mätningar görs systematiskt i Sverige – och resultaten lär väcka debatt.

”Mycket höga nivåer”

Infraljud kan inte uppfattas med hörseln. Men trots det menar forskarna att ljudet kan påverka vår hälsa.

– Vi har utfört mätningar i vindkraftsparker i Norberg (Västmanland), Åseda och Lervik (Småland) och kan konstatera att nivåerna av infraljud nära turbinerna kan vara mycket höga, säger José Chilo, forskare inom elektroteknik vid Högskolan i Gävle, i ett uttalande.

Syftet med forskningsprojektet är att öka kunskapen om hur ljudet kan påverka hälsan.

Målet är att man med stöd i forskning ska kunna ta fram riktlinjer för hur nära bebyggelse vindkraftverken kan placeras.

Enligt forskarna i Gävle finns det mycket som tyder på att ljudet kan påverka hälsan i högre utsträckning än man tidigare har trott.

Krävs fler mätningar

Forskarna understryker att det krävs fler mätningar innan man kan vara säker på hur mycket och på vilket sätt infraljud påverkar hälsan.

Men det finns alltså indikationer på att hälsan påverkas på flera sätt.

– Vi ser att infraljudet kan orsaka stress hos djur och sömnproblem hos människor, säger José Chilo.

– Men vi vet också att vindkraftverken för med sig relativt höga bullernivåer och vibrationer som påverkar hälsan, och vi vet inte säkert om det är ljud vi kan uppfatta eller infraljud som orsakat hälsoproblemen, tillägger han.

Har ifrågasatts

Det finns fortfarande mycket som forskarna inte vet, och det krävs mer forskning. Men José Chilo menar ändå att mycket tyder på att hälsan påverkas negativt av infraljud.

– Som ytterligare ett exempel så användes infraljud som tortyrmetod mot fångar i Guantanamo, säger forskaren.

Andra har dock starkt ifrågasatt påståendet att ljud från vindkraftverk orsakar hälsoproblem.

– Forskningen har hittills inte kunnat hitta något orsakssamband mellan infraljud från vindkraftverk och negativa effekter på människan. Svenska myndigheter och miljödomstolar utgår därför ifrån att infraljudet från vindkraften inte har några negativa effekter på människor, skrev Ylva Tengblad, hållbarhetsansvarig på branschorganisationen Svensk Vindenergi, i en debattartikel i Aktuell Hållbarhet i november.

Foto: T Reuabourg

Text: Redaktionen