Dansk minister chockas av Sverige – “Absurt”

2024 08 07

Danmark och Sverige fördjupar nu det polisiära samarbetet.

Under onsdagskvällen har tre olika skjutningar skett i Sverige.

Det kan du läsa mer om här.

Samtidigt råder även problem i Danmark, där polisen oroar sig över en eskalering av vapenvåldet.

Det rapporterar TV4.

“Är absurt”

Svenska tonåringar tar uppdrag i Danmark, och flera svenskar är misstänkta för våldsdåd i Sveriges grannland i syd.

Peter Hummelgaard (S), justitieminister i Danmark, är chockad.

– Det råder ingen tvekan om att de senaste dagarna och veckornas händelser är något vi tar på största allvar. Vi vill inte ha det tillståndet som råder i Sverige här i Danmark. Det är fullkomligt absurt, säger han till TV4.

Greps igår

Senast igår greps en svensk man och en kvinna misstänkta för att ha varit inblandade i en sprängdåd mot en butik i Köpenhamn.

– Det viktigaste just nu är att få stopp på konflikten som utspelar sig. Och även få stopp på att svenska barnsoldater används till uppdrag i Danmark, säger Peter Hummelgaard.

Fördjupar samarbetet.

Svensk polis har på onsdagen aviserat att man kommer att fördjupa samarbetet med dansk polis.

– Svensk och dansk polis har sedan lång tid haft ett nära och gott samarbete för att bekämpa olika typer av gränsöverskridande brott, meddelar polisen.

– Nu fördjupas samarbetet genom att dansk polis kommer att stationeras i Malmö och svensk polis i Köpenhamn.

Det är bakgrunden

Bakgrunden till fördjupningen är just det läge som Danmark befinner sig i nu.

– De senaste månaderna har ett 15-tal personer gripits av dansk eller svensk polis misstänkta för våldshändelser i Danmark, fortsätter polisen om den nuvarande situationen.

– Bara den senaste veckan har flera personer gripits i både Danmark och Sverige. Sedan tidigare är det bestämt att dansk polis kommer att ha personal på Nationella operativa avdelningen i Stockholm. 

– Nu inleds ytterligare ett samarbete mot den grova organiserade brottsligheten. Idag blev de sista detaljerna kring samarbetet klara.

Foto: P. Ohlsson

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen