Dansk minister chockas av Sverige – “Absurt”

2024 08 07

Danmark och Sverige fördjupar nu det polisiära samarbetet.

Under onsdagskvällen har tre olika skjutningar skett i Sverige.

Det kan du läsa mer om här.

Samtidigt råder även problem i Danmark, där polisen oroar sig över en eskalering av vapenvåldet.

Det rapporterar TV4.

“Är absurt”

Svenska tonåringar tar uppdrag i Danmark, och flera svenskar är misstänkta för våldsdåd i Sveriges grannland i syd.

Peter Hummelgaard (S), justitieminister i Danmark, är chockad.

– Det råder ingen tvekan om att de senaste dagarna och veckornas händelser är något vi tar på största allvar. Vi vill inte ha det tillståndet som råder i Sverige här i Danmark. Det är fullkomligt absurt, säger han till TV4.

Greps igår

Senast igår greps en svensk man och en kvinna misstänkta för att ha varit inblandade i en sprängdåd mot en butik i Köpenhamn.

– Det viktigaste just nu är att få stopp på konflikten som utspelar sig. Och även få stopp på att svenska barnsoldater används till uppdrag i Danmark, säger Peter Hummelgaard.

Fördjupar samarbetet.

Svensk polis har på onsdagen aviserat att man kommer att fördjupa samarbetet med dansk polis.

– Svensk och dansk polis har sedan lång tid haft ett nära och gott samarbete för att bekämpa olika typer av gränsöverskridande brott, meddelar polisen.

– Nu fördjupas samarbetet genom att dansk polis kommer att stationeras i Malmö och svensk polis i Köpenhamn.

Det är bakgrunden

Bakgrunden till fördjupningen är just det läge som Danmark befinner sig i nu.

– De senaste månaderna har ett 15-tal personer gripits av dansk eller svensk polis misstänkta för våldshändelser i Danmark, fortsätter polisen om den nuvarande situationen.

– Bara den senaste veckan har flera personer gripits i både Danmark och Sverige. Sedan tidigare är det bestämt att dansk polis kommer att ha personal på Nationella operativa avdelningen i Stockholm. 

– Nu inleds ytterligare ett samarbete mot den grova organiserade brottsligheten. Idag blev de sista detaljerna kring samarbetet klara.

Foto: P. Ohlsson

Text: Redaktionen


09 jun 26

Kalldusch för hushållen – beskedet ingen vill ha

2026 06 10

Räkna med dyrare kvitton framöver.

Nu ger svenska storföretag besked om nya prishöjningar.

Enligt en kartläggning från Riksbanken planerar samtliga företag att höja sina försäljningspriser det kommande året.

Prishöjningarna kommer att ske, oavsett om ett fredsavtal i Mellanöstern nås i närtid.

– Även om det blir fred i dag finns det kostnadsökningar som kommer behöva tas ut, framhåller Riksbanken.

Mycket kan ändras

Det är fortfarande osäkert hur stora prishöjningarna kommer att bli för svenska konsumenter.

– Än så länge pratar de om mindre prishöjningar, men det beror på hur kostnaderna och efterfrågan utvecklas, uppger Riksbanken.

Inflationen stiger

Beskedet om prisökningarna kommer efter att inflationen enligt KPIF steg från 0,8 procent till 1,5 procent i maj.

– Preliminära beräkningar visar att energi- och tjänstepriserna ökade i maj vilket bidrog till inflationstaktens uppgång, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Stor osäkerhet

Enligt Riksbankens kartläggning pressas många svenska företag av högre oljepriser till följd av energikrisen i Mellanöstern.

Än så länge är dock situationen hanterbar.

– Det beror bland annat på att företagen blivit mer motståndskraftiga mot olika typer av störningar efter lärdomarna från de senaste årens kriser. Men ju längre kriget pågår, desto större förväntas effekten bli för både företagen och ekonomin i stort. Även om kriget får en lösning i närtid väntas vissa kostnader förbli förhöjda under en period, framhåller Riksbanken.

ANDRA LÄSER: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

Högre matpriser

Krisen i Mellanöstern har bland annat lett till ökade kostnader för svenskt jordbruk.

Kostnaderna har ökat kraftigt för både drivmedel och gödsel, vilket befaras leda till högre matpriser i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


28 jan 2026

SMHI varnar: Kan bli extremt kallt i Sverige

2026 06 10

SMHI varnar för ändrade väderförhållanden i Sverige.

Larmet om ett allt varmare klimat har under många år dominerat diskussionen om framtidens temperaturer i Sverige och världen.

Men risken finns att det istället blir tvärt om.

SMHI varnar nu för ökande risker att havströmsystemet Amoc i Atlanten kan kollapsa, rapporterar DN.

– Det har kommit mycket ny forskning på senare tid som säger att riskerna är större än vad vi har trott innan. Jag skulle säga att mycket forskning pekar nu på att läget är värre än vad det framställs som i IPCC-rapporten som kom för fem år sedan, säger oceanografen Ola Kalén vid väderinstitutet, till DN.

Andra länder

Flera andra länder har tidigare slagit larm om utvecklingen.

På Island klassas det som ett nationellt säkerhetshot.

I Finland har forskare vid det Meteorologiska institutet gjort beräkningar med scenarion där medeltemperaturen kan minska med hela 35 grader, har Iltalehti tidigare rapporterat.

– Jag ser inget sätt för mänskligheten att anpassa sig till en så drastisk temperatursänkning på så kort tid, uppgav forskaren Mika Rantanen, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

SMHI agerar

Nu agerar också Sverige.

SMHI kommer framöver kartlägga utvecklingen och forskningen kring hur en eventuell kollaps av Amoc skulle drabbat det svenska samhället.

Och väderinstitutet ser brister i hur förberett Sverige är för en sådan händelseutveckling.

– Jag skulle säga att man generellt är oförberedd på scenarier där man behöver hantera en nedkylning, säger Ola Kalén, till DN.

Nederländsk varning

En nederländska studie från Utrecht University varnar för samma sak, rapporterar SVT.

Temperaturerna i Sverige kan sjunka drastiskt framöver.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, har René van Westen som är en av de forskarna som står bakom studien, sagt till kanalen.

LÄS OCKSÅ: MARDRÖMSBESKED: Bränslepriset kan dubbleras

Foto: Pavel Lozovikov

Text: Redaktionen