Danmark varnar: Putin förbereder jättehot mot Sverige

2025 02 07

Under den ryska invasionen av Ukraina har Vladimir Putin viftat med sina kärnvapen vid flera tillfällen.

Diktatorn har hotat att använda kärnvapen upprepade gånger.

– Vårt land har moderna massförstörelsevapen. För att skydda vårt land och vårt folk kommer vi att använda alla möjliga medel som finns tillgängliga. Jag bluffar inte, sade Putin exempelvis i september 2022.

Nu kan det vara dags igen.

Men den här gången väntas diktatorn vända sig mot Norden.

Det fastslår Danmarks militära underrättelsetjänst, Forsvarets Efterretningstjeneste (FE), i en ny rapport.

Enligt den danska underrättelsetjänsten kan den ryska krigsmakten komma att rikta kärnvapenhot mot både Sverige och Finland.

– Ryssland kommer försöka avskräcka Sverige och Finland från att låta Nato etablera militär infrastruktur som till exempel materialdepåer, långdistansvapen och kärnvapen i de två länderna, står det i rapporten.

– Ryssland kommer främst att försöka uppnå detta med skarp retorik mot Sverige och Finland, som också kan innehålla hot om att använda kärnvapen mot dem, tillägger FE.

Vidare framhåller FE att Ryssland fortfarande har betydande militära resurser och har kapacitet att slå till mot mål i Östersjön.

– Beroende på utvecklingen i kriget i Ukraina kommer Ryssland kunna återuppbygga en militär förmåga, som inom två till fem år skulle kunna utgöra ett trovärdigt militärt hot mot Nato, bedömer den danska underrättelsetjänsten.

Har hotat Sverige

Putin har tidigare hotat med militära konsekvenser om Nato tillåts placera militär infrastruktur i Sverige eller Finland.

– Om militär infrastruktur placeras där, då måste vi svara på ett liknande sätt och skapa samma hot för de territorium från vilka hot mot oss skapas, sade diktatorn efter att Sveriges och Finland ansökt om medlemskap i försvarsalliansen.

Läs mer här: Ryssland transporterar ”oövervinnerligt vapen”

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: SAS sänker priserna – men bara för vissa resor

2025 09 12

Flygbolaget SAS erbjuder tillfälligt sänkta priser på vissa flygresor.

Den senaste veckans stora regnmängder och stormiga väder har orsakat stora problem i delar av Sverige.

Vägar har spolats bort och tågtrafiken står still på flera platser.

– Konsekvenserna efter regnovädret är fortsatt stora, framhåller Länsstyrelsen i Västernorrland i ett uttalande.

– Många vägar är avstängda eller svårframkomliga och det är stopp i gods- och persontrafik på sina håll. Det är mycket höga flöden i många vattendrag och vissa områden har översvämmats.

Nu agerar SAS genom att sänka priserna på resor till regionen.

Tillfälligt reducerade priser

SAS sänker nu tillfälligt priserna, som en direkt följd av stormens påverkan på infrastrukturen i norra Sverige.

Förhoppningen är att göra det lättare för människor som behöver resa till arbete, sjukvård, studier eller familj.

– Vårt fokus just nu är att hjälpa människor att komma fram när andra, kompletterande alternativ är begränsade, säger SAS kommunikationschef Alexandra Lindgren Kaoukji i ett uttalande.

– Inrikesflyget utgör en viktig länk för både vardag och samhälle, och vi på SAS vill bidra till trygga och smidiga resor till, från och inom Sverige.

Järnvägen obrukbar

Till följd av det tunga regnvädret är järnvägen mellan norra och södra Sverige i princip obrukbar.

Det tvingar också många logistikföretag att hitta alternativa sätt för sina transporter.

Företaget Sandahls i Umeå har ställt om alla sina transporter från tågrälsen till vägarna.

– Jag har varit med om diverse tågstopp, men aldrig med så här kraftiga skador, säger företagets platschef Erik Lögdström, till SVT.

När Botniabanan stängdes för tågtrafik i början av veckan, på grund av de höga vattenflödena, blockerades också företagets transportväg till och från Umeå.

– När jag såg nyheterna kände jag ”nej, nej, nej”.  Men sen började vi mobilisera oss, säger Erik Lögdström.

Läs också: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Foto: Niklas Jonasson

Text: Redaktionen


Märklig video på Trump sprids – “aldrig sett honom så”

2025 09 12

Efter mordet på Charlie Kirk kallade Donald Trump debattören för en martyr och menade att den radikala vänstern bidragit till det eskalerande våldet.

På sociala medier har den amerikanska presidenten publicerat ett fyra minuter långt videotal där han talar till folket efter händelsen.

Men nu ifrågasätts klippets äkthet, bland annat av seniorforskaren Paul Buvarp från norska Forsvarets forskningsinsti (FF).

Han menar att det finns tydliga tecken på att videon skulle kunna vara AI-genererad.

– Hans överkropp är helt stel i fyra minuter. Jag har aldrig sett Trump sitta så stilla, säger Paul Buvarp till Dagbladet.

Se videon längst ner i artikeln.

"Något konstigt händer"

Det är just Trumps överkropp som forskaren pekar på. Även hans händer ser misstänkt AI-genererade ut, menar Buvarp.

– Tidigt i filmen rör han händerna snabbt, och om man tittar noga händer något konstigt med hans fingrar. AI har länge haft problem med att generera realistiska fingrar, och här kan det se ut som att lillfingret försvinner eller hoppar upp på handen.

Kan få konsekvenser

Det finns dock en möjlighet att videon är äkta och består av en sammansättning av flera bilder. Men i så fall är det en ovanligt dålig redigering av Vita huset, menar den norska forskaren.

Och om det handlar om en AI-genererad video kan det få konsekvenser.

– När det gäller tragiska händelser krävs det att presidenten möter folket för att öka förtroendet och binda samman människor. Om det är AI undergräver det förmågan att tro på det man ser med egna ögon, säger Paul Buvarp.

– Nu, när förtroendet är så lågt att det leder till mord och politiskt våld, är det inte bra att skapa en falsk video som man inte kan lita på. Det kommer bara förvärra situationen.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland: ”Då blir det action”

"Får en klump i magen"

Paul Buvarp understryker dock att det inte går att säga någonting med säkerhet. Vita huset har inte heller kommenterat spekulationerna.

– Jag vill betona att jag inte vet. Jag är vetenskapsman och jag måste vara försiktig med det jag säger. Men jag tycker att det otvetydigt liknar AI, och det ger mig en klump i magen – mitt i en redan fruktansvärd situation med mordet på Kirk.

Se videon genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter)

Foto: Truth Social

Text: Redaktionen