11 mars 2026

Dåligt bemötande hos Elgiganten – kunder jätteledsna

2024 09 09

En flicka och hennes mamma känner sig jätteledsna och chockade efter att ha blivit dåligt bemötta hos Elgiganten.

Händelsen började med att familjen Pshdar åkte till Elgiganten för att köpa en ny mobiltelefon.

De valde att köpa en mobil för 15 000 kronor, som skulle användas av mamman i familjen, rapporterar SVT.

När de kom hem igen var det tänkt att dottern Linn, 9, skulle göra en så kallad unboxingvideo där hon öppnade kartongen med mammans nya mobil.

Men när hon öppnade kartongen fick hon en minst sagt tråkig överraskning.

”Chockade och jätteledsna”

Kartongen innehöll nämligen bara metallbitar inslagna i folie, och ingen mobiltelefon.

Familjen åkte tillbaka till Elgiganten – men upplevde att personalen inte trodde på dem, trots att de hade bildbevis på hur plomberingen bryts.

– Vi fattade ingenting, blev helt chockade och jätteledsna och besvikna, säger Linn Pshdar till kanalen.

Blev avvisade i butiken

Enligt mamman Rasan Aziz blev de avvisade av butikspersonalen, utan blev istället hemskickade med en uppmaning att mejla till supporten.

– Vi bad om att få prata med den ansvarige i butiken men den personen kom inte ens och tittade på videon eller pratade med oss, säger hon.

Elgiganten menar att det rör sig om en mobil som någon har köpt och returnerat och som sedan har sålts igen, och att det sannolikt har skett ett bedrägeri i samband med det.

Butikskedjan beklagar bemötandet och har erbjudit familjen en ny mobil.

Många anmälningar mot sig

Det är emellertid inte förstå gången som Elgiganten gör kunder besvikna.

Tidigare i sommar rapporterades det om att butiksjätten fått rekordmånga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, vilket MarcusOscarsson.se har skrivit om.

Kunder har bland annat blivit missnöjda för att när de inte har fått möjlighet att få sin trasiga produkt reklamerad eller lagad.

Elgiganten är det elektronikföretag som fått flest anmälningar mot sig från missnöjda kunder, enligt ARN.

– Vi är såklart inte nöjda med att toppa listan, men vi är ju samtidigt också noggranna med att informera om att ARN finns i de fall då vi inte kommer överens, har Elgigantens drift- och hållbarhetschef Tony Ottebjer-Winkler sagt till SR.

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen