11 mars 2026

Dåligt bemötande hos Elgiganten – kunder jätteledsna

2024 09 09

En flicka och hennes mamma känner sig jätteledsna och chockade efter att ha blivit dåligt bemötta hos Elgiganten.

Händelsen började med att familjen Pshdar åkte till Elgiganten för att köpa en ny mobiltelefon.

De valde att köpa en mobil för 15 000 kronor, som skulle användas av mamman i familjen, rapporterar SVT.

När de kom hem igen var det tänkt att dottern Linn, 9, skulle göra en så kallad unboxingvideo där hon öppnade kartongen med mammans nya mobil.

Men när hon öppnade kartongen fick hon en minst sagt tråkig överraskning.

”Chockade och jätteledsna”

Kartongen innehöll nämligen bara metallbitar inslagna i folie, och ingen mobiltelefon.

Familjen åkte tillbaka till Elgiganten – men upplevde att personalen inte trodde på dem, trots att de hade bildbevis på hur plomberingen bryts.

– Vi fattade ingenting, blev helt chockade och jätteledsna och besvikna, säger Linn Pshdar till kanalen.

Blev avvisade i butiken

Enligt mamman Rasan Aziz blev de avvisade av butikspersonalen, utan blev istället hemskickade med en uppmaning att mejla till supporten.

– Vi bad om att få prata med den ansvarige i butiken men den personen kom inte ens och tittade på videon eller pratade med oss, säger hon.

Elgiganten menar att det rör sig om en mobil som någon har köpt och returnerat och som sedan har sålts igen, och att det sannolikt har skett ett bedrägeri i samband med det.

Butikskedjan beklagar bemötandet och har erbjudit familjen en ny mobil.

Många anmälningar mot sig

Det är emellertid inte förstå gången som Elgiganten gör kunder besvikna.

Tidigare i sommar rapporterades det om att butiksjätten fått rekordmånga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, vilket MarcusOscarsson.se har skrivit om.

Kunder har bland annat blivit missnöjda för att när de inte har fått möjlighet att få sin trasiga produkt reklamerad eller lagad.

Elgiganten är det elektronikföretag som fått flest anmälningar mot sig från missnöjda kunder, enligt ARN.

– Vi är såklart inte nöjda med att toppa listan, men vi är ju samtidigt också noggranna med att informera om att ARN finns i de fall då vi inte kommer överens, har Elgigantens drift- och hållbarhetschef Tony Ottebjer-Winkler sagt till SR.

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen