27okt2025

Dåliga nyheter för tågresenärer – ilska mot SJ

2023 03 01

– Jag blir så arg så jag skakar. Så här får det inte vara.

Det säger Ingrid Jonsson, Västra Götalands län, som är en av alla som nu drabbas av nya problem hos SJ när det gäller bokning av tågresor.

Flera sträckor drabbade

Påsken som är en stor reshelg för många som vill besöka vänner och släktingar står nu för dörren. 

Om fem veckor är det dags och enligt SJ:s egna uppmaningar är det viktigt att boka tågbiljetterna i tid om man inte vill drabbas av höga priser.

Men trots detta är det nu stora problem med att boka resor avseende en rad sträckor:

- Stockholm – Göteborg

- Stockholm – Jämtland

- Västra stambanan

- En rad andra ströavgångar

Strul och problem

– Vi är jättefrustrerande och våra resenärer är frustrerade, vilket vi har full förståelse för, säger Martina Nord vid SJ:s pressavdelning till DN.

SJ:s besked är att strulet är Trafikverkets fel.

Trafikverket har i uppgift att informera tågbolagen om hur det ligger till med eventuella banarbeten och det är något som ska ske senast 13 veckor i förväg.

Men trots att det bara är fem veckor kvar till påsk har fortfarande inget besked kommit.

Detta leder till att en mängd tågbiljetter ännu inte kan bokas.

Påverkar hela landet

För den som försöker boka dyker det upp en textremsa som lyder ”Banarbeten planeras”.

Men det är dock inte säkert att det faktiskt planeras några banarbeten. Det är bara det att man ännu inte vet.

– Vi behöver få besked om var och när arbetena ska ske för att kunna lägga våra scheman och lägga ut våra biljetter, säger presskommunikatör Martina Nord vid SJ till GP.

Förutom upprörda resenärer så drabbas även SJ:s personal – såväl lokförare som tågvärdar.

– Vi behöver kunna schemalägga vår personal och våra fordon. Det påverkar ju tågen över hela landet, säger Martina Nord.

Ständiga problem för SJ

Problemen för SJ har varit många med personalbrist, upprörda anställda och ett nytt planeringssystem som skapar mycket strul.

– Svårigheten är att det här systemet inte finns någon annanstans i världen. Det har inte riktigt hållit den prestanda vi hoppades på från start, säger Trafikverkets presschef Bengt Olsson till tidningen.

Ytterligare ett problem för SJ har varit SJ-appen och SJ:s webbsida som exempelvis kraschade vid julruschen.

Två tips

Dan Olofsson vid SJ:s pressjour har ett tips till drabbade resenärer som oroar sig över påsken.

– Det råd jag kan ge är att boka delsträckor och ha god marginal för att boka mera senare, säger han till SvD.

Foto: SJ AB

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen