COVID-19: Teori om labbläcka får fart efter ny rapport av WHO

2022 06 10

Utredningarna om coronavirusets ursprung kan inte utesluta att pandemin började med en labbläcka i Kina.

Världshälsoorganisationen, WHO, fortsätter att utreda ursprunget till coronaviruset som drabbade hela världen 2020. 

Efter att under hård kontroll ha undersökt saken i Kina förra året slog organisationen fast att det var “extremt osannolikt” att viruset kom från ett labb i Wuhan, utan snarare från fladdermöss.

Men nu öppnar WHO för att landa i en ny slutsats, uppger AP och NBC News.

“Nyckeldata” saknas

I en rapport som släpptes igår menade experter i WHO att “nyckeldata” för att förklara pandemins startskott fortfarande saknas. 

– [Gruppen måste] förbli öppen för alla vetenskapliga bevis som blir tillgängliga i framtiden för att möjliggöra omfattande testning av alla rimliga hypoteser, säger forskarna i rapporten.

Pekar på historien

Enligt WHO:s rapport är det alldeles för tidigt att dra slutsatsen att viruset kommer från ett djur. Att identifiera ett sådant underlag tar flera år menar organisationen, och hänvisar till att det tog mer än tio år för forskare att hitta den fladdermusart som bar på SARS.

Expertgruppen har också noterat att labbolyckor i det förflutna har orsakat vissa utbrott och att teorin därför inte kan uteslutas, skriver NBC.

Kina rasar: "Lögn"

Från Kinas sida reagerar man med kraft och ilska på insinuationen att utbrottet av covid-19 kan ha kommit från en läcka i ett kinesiskt laboratorium. Regeringen avfärdar teorin som en “politiskt motiverad lögn”.

– Teorin om läckage i ett laboratorium är helt och hållet en lögn framtagen av anti-kinesiska styrkor för politiska syften, som inte har något med vetenskap att göra, säger utrikesministeriets talesperson Zhao Lijian.

Skyller på USA

Istället menar Kina att WHO borde rikta blickarna mot USA och kräver att organisationen utreder “mycket misstänkta laboratorier" på bland annat University of North Carolina , där Zhao Lijian utan bevis föreslog att USA utvecklat coronaviruset som ett biologiskt vapen.

Över 6 miljoner offer

Coronaviruset har dödat mer än 6,3 miljoner människor i hela världen. Flera länder över alla kontinenter har i perioder stängt ned sina länder och lidit enorma ekonomiska förluster.Det första utbrottet upptäcktes i Wuhan i slutet av 2019.

Kina har anklagats för att inte vara transparenta och medgörliga i WHO:s utredning, vilket tillbakavisas från landets företrädare, skriver ABC News.

Foto: Mulyani

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 19

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


16 mars 2026

Här behövs mer personal – över 50 000 kronor i lön

2026 04 19

Det finns alltjämt yrken i Sverige där efterfrågan är stor.

Trots vissa ljusglimtar är arbetslösheten fortfarande förhållandevis hög.

Men Saco – Sveriges akademikers centralorganisation – har sammanställt en lista med yrken där efterfrågan väntas vara stor framöver.

Ett av de yrken som lyfts fram är arbetsmiljöingenjör – där medianlönen efter tio år ligger kring 51 600 kronor.

Fler behövs

Det finns flera anledningar till varför fler arbetsmiljöingenjörer behövs runt om i landet.

Den ökande ohälsan i arbetslivet är en av dem.

Inom företagshälsovården väntas dessutom få nyexaminerade och många pensionsavgångar.

Liten konkurrens

Det bedöms finnas liten konkurrens om jobben.

Och de går att hitta över hela landet.

– Arbetsmarknaden för arbetsmiljöingenjörer är ungefär densamma över hela landet, framhåller Saco.

– De kan arbeta i offentlig sektor, i kommuner, i regioner och på myndigheter som Arbetsmiljöverket, eller i den privata sektorn för företagshälsovården. 

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Arbetsuppgifterna

Arbetsmiljöingenjörer arbetar med att förebygga skador, sjukdomar och olyckor på arbetsplatser. 

– De kan till exempel analysera risker i arbetsmiljön, undersöka varför olyckor sker och föreslå åtgärder för att minska riskerna, förklarar Saco.

– Det kan handla om allt från buller, kemikalier och ventilation till stress, arbetsbelastning och organisatoriska problem.

Fler yrken

Saco har listat fler yrken där konkurrensen väntas vara liten respektive stor under den kommande tiden.

Här är några av yrkena där begränsad konkurrens är att vänta, utöver arbetsmiljöingenjör:

- Apotekare

- Barnmorska

- Fysioterapeut

- Polis

- Sjuksköterska

Och här är några av de yrken när det väntas vara stor konkurrens framöver:

- Kommunikationsyrken

- Arkitekt

- Samhällsvetare

- Hälsovetare

- Fastighetsmäklare

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Arkivfoto: LinkedIn Sales Solutions

Text: Redaktionen