COVID-19: Oroväckande upptäckt

2022 11 10

En ny studie visar en skrämmande upptäckt för de som smittats av covid-19 mer än en gång.

Att ha blivit sjuk i covid-19 mer än en gång kan orsaka allvarliga hälsoproblem på sikt. Det visar den första stora studien i ämnet och som presenterades på torsdagen, rapporterar AFP.

Enligt amerikanska forskare löper återinfekterade människor dubbelt så stor risk att dö i förtid och hela tre gånger större risk att bli inlagd på sjukhus med sjukdom än de som inte blivit smittade minst två gånger.

– Människor som blir återinfekterade har en ökad risk för alla möjliga negativa hälsoproblem, säger Ziyad Al-Aly, epidemiolog vid Washington University i St Louis och studiens främsta författare, till nyhetsbyrån.

5,8 miljoner journaler analyserade

Forskarna har analyserat journaler för 5,8 miljoner människor i det amerikanska veterandepartementets nationella hälsodatabas.

Av dessa hade fler än 443 000 testats positivt för covid-19 minst en gång mellan mars 2020 och april 2022.

Bland dem hade 41 000 smittats fler än en gång. Över 93 procent hade haft två infektioner, sex procent hade haft tre och en procent hade smittats fyra gånger. Resterande 5,3 miljoner hade aldrig haft sjukdomen.

Stora skillnader

När forskarna sedan jämförde hälsoresultaten visade det sig att det fanns stora skillnader i riskerna för allvarliga hälsoproblem som en konsekvens av återinfektion, skriver AFP.

Bland de återinfekterade personerna var hjärt- och lungproblem exempelvis mer än tre gånger så vanligt som hos andra grupper.

Även hjärnskador, njursjukdom och diabetes har större risk att drabba personer som infekterats flera gånger. Enligt studien ökar risken för den typen av problem med varje ny infektion.

Uppmanar myndigheter

Studiens författare uppmanar nu myndigheterna i USA att göra mer för att begränsa fortsatt cirkulation av covid-19.

– Anledning till att återinfektion sker är att vår nuvarande vaccinstrategi inte blockerar överföring. Jag tror att återinfektioner kommer att fortsätta att ske tills vi har vacciner som blockerar överföring, erbjuder mer hållbart skydd för varianter, säger Ziyad Al-Ahly till AFP.

Dödsfall minskat med 90 procent

Sedan i vintras har antalet dödsfall kopplade till covid-19 kraftigt minskat världen över. Det visar statistik från World Health Organization, WHO, rapporterar VG.

Förra veckan rapporterades 9 400 dödsfall relaterade till covid-19. En minskning med 90 procent jämfört med februari i år då 75 000 fall registrerades globalt.

WHO:s chef Tedros Adhanom Ghebreyesus är dock inte nöjd.

– Närmare 10 000 dödsfall på en vecka är 10 000 för många för en sjukdom som går att bota, säger han enligt VG.

Foto: Fusion Medical Animation

Text: Redaktionen


Klassisk kedja blöder pengar – har 85 varuhus i Norden

2026 07 17

Den klassiska sportkedjan XXL förlorar hundratals miljoner kronor.

Läget har länge sett tufft ut för sportkedjan.

För ganska exakt ett år sedan köptes dock kedjan upp av den brittiska koncernen Frasers Group.

När koncernen nu har öppnat böckerna så framgår att de genomfört en stor nedskrivning av goodwill relaterat till XXL – och den klassiska sportkedjan förlorar hundratals miljoner kronor.

Blöder pengar

Frasers Group framhåller i sin årsrapport att XXL köptes upp i en position av “betydande nöd”.

De understryker att kedjan "fortsätter att möta utmaningar och ännu inte genererar positivt kassaflöde".

Faktum är att XXL blöder pengar.

Stora förluster

Under den del av räkenskapsåret som XXL var konsoliderat i Frasers Group omsatte sportkedjan 393,9 miljoner pund – motsvarande strax över fem miljarder kronor.

Rörelseförlusten för kedjan landade på 26,2 miljoner pund – motsvarande drygt 340 miljoner svenska kronor.

Det framgår av den brittiska koncernens senaste årsrapport.

Om XXL hade varit en del av den brittiska gruppen hela verksamhetsåret så hade förlusten landat på 31,6 miljoner pund – alltså drygt 410 miljoner svenska kronor.

Läs mer: Färre är arbetslösa i Sverige

Det är XXL

XXL är en sportkedja som grundades år 2000 och året därpå öppnade sitt första varuhus i Oslo.

Idag har kedjan totalt 85 varuhus i Norge, Sverige och Finland – varav 31 i Sverige.

– XXL har två centrallager: ett i Nordkisa i Norge och ett i Örebro i Sverige, förklarar kedjan.

Köptes upp förra året

Sommaren 2025 köptes XXL upp av Frasers Group och avnoterades i och med det från börsen.

– Frasers Group är ett brittiskt detaljhandelsföretag som specialiserar sig på sport, träning, mode och livsstilsprodukter. Företaget driver ett stort antal varumärken och butiker världen över, framhåller XXL om sin nya ägare.

Läs mer: Stor oro för Trump i natt – ”är skiträdda”

Foto: Viktor Milonjić XXL

Text: Redaktionen


Betala inte trafikböterna – svenska bilister uppmanas

2026 07 16

Svenska bilförare får just nu en ovanlig uppmaning.

Transportstyrelsen går ut med ett meddelande till svenska bilägare.

Myndigheten uppmanar bilister att inte betala några böter som sägs komma från dem.

Bedragare i farten

Flera svenska bilägare har den senaste tiden fått falska meddelanden som ser ut att komma från Transportstyrelsen.

I sms:en uppmanas mottagaren att betala en obetald trafikbot eller annan avgift genom att klicka på en länk.

Men länkarna leder inte till Transportstyrelsens riktiga webbplats – utan till falska sidor som skapats för att stjäla personuppgifter och pengar.

– Detta är falska utskick som inte kommer från oss!, skriver myndigheten på sin hemsida.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Använd aldrig Bank-ID

Bedragarnas mål är ofta att få mottagaren att agera snabbt genom att skapa stress.

Ett vanligt knep är att hävda att en avgift måste betalas direkt eller att ett ärende annars går vidare.

I vissa fall försöker bedragarna få personen att logga in med Bank-ID på en falsk webbplats.

Där kan de försöka komma åt bankuppgifter eller annan känslig information.

Transportstyrelsen uppmanar därför alla att vara mycket försiktiga.

– Transportstyrelsen skickar aldrig ut uppmaningar om betalningar eller utlämnande av kontouppgifter via mejl eller sms. Klicka inte på länkarna, betala inte in några pengar och lämna inte ut dina kontouppgifter, uppger myndigheten.

Även om en webbplats ser äkta ut kan den vara falsk.

Bedragare skapar ofta sidor som liknar riktiga myndighetssidor och ibland skiljer sig webbadressen bara med en enda bokstav.

Misstänkta bluff-sms kan rapporteras genom att vidarebefordra meddelandet till 7726, vilket hjälper teleoperatörer att upptäcka och stoppa bedrägerier.

Kontrollera kravet

Den som är osäker på om en avgift verkligen finns ska inte använda länken i sms:et.

I stället rekommenderas att man själv går in via Transportstyrelsens officiella kanaler eller kontrollerar information i sin digitala brevlåda.

På så sätt kan svenska bilägare undvika att lämna över pengar och personuppgifter till bedragare som försöker utnyttja myndigheternas namn.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Foto: Polisen

Text: Redaktionen