COVID-19: Många som smittats får ögonproblem

2022 11 23

Ny forskning visar att många som drabbats av Covid-19 också får ögonproblem.

Forskare i Linköping undersöker just nu varför en del personer som har varit sjuka i Covid-19 också upplever ögonproblem, rapporterar Sveriges Radio.

En av personerna som anmält sig till studien är Marie Svensson som själv har drabbats.

– Jag har mycket huvudvärk och känner att mina ögon alltid är anstränga. Om jag läser en text har jag svårt att hitta nästa rad i en text eftersom bokstäverna går ihop, säger hon.

Följt 400 patienter

Neil Legali är professor i ögonsjukdomar vid Linköpings universitet. Hans forskarteam blev kontaktat av rehabiliteringsmedicinska kliniken i Linköping som följt drygt 400 patienter som vårdats på sjukhus för Covid-19.

Fyra månader efter att patienterna blivit friska upplevde cirka tio procent någon form av problem med ögonen.

– Vi vill ju hitta vanliga orsaker till att dessa symtom har uppkommit, säger Legali till SR.

Undersöker olika hypoteser

Det är ännu inte helt klarlagt om det är något i själva coronaviruset som bidrar till ögonproblemen, men vad som står klart är att patienterna har fått problemen efter att de varit sjuka i viruset.

Legali och hans team undersöker olika hypoteser till varför ögonproblemen uppstår.

En förklaring kan vara en långvarig inflammation i ögat då coronaviruset även kan påverka kroppens nerver.

– Vår ögonfunktion styrs av nerverna som är direkt kopplade till hjärnan. Så om nerverna drabbas av viruset, så kan även ögonen få sämre funktion, säger Legali.

Ungefär en av tio

Ungefär en av tio personer som exponerats för viruset får minst ett ögonbesvär i form av torrhet, rödhet, suddig syn och känslighet för ljus.

Forskning har också visat att man också funnit relativt små nivåer av viruset i ögat, men att detta ändå har påverkat kunna påverka ögats celler.

– Konjunktivit, som ibland även kallas för ”rosa öga” kan också uppträda i ett tidigt stadium av infektionen. Det kan också uppfattas vara en av de första markörerna för en Covid-19-infektion, rapporterar Forbes.

Syftet med studien i Linköping är att finna nya behandlingsformer för de som drabbats av besvären.

Fakta Konjunktivit (Ögoninflammation)

Ögat blir rött eller irriterat

Tårvätska och var kan bildas i ögat

Ögondroppar eller ögonsalva kan behövas

Läker oftast ut av sig själv inom en till två veckor

Källa: Kry

Foto: Region Kronoberg

Text: Redaktionen


JUST NU: 6 miljoner svenskar får pengar på kontot – nu på fredag

2025 12 03

Miljoner svenskar får i veckan dela på 56 miljarder kronor.

Nu på fredag rasslar det till.

Då kommer nämligen intjänade pensionsrätter att sättas in på svenska pensionsspararnas konton, låter Pensionsmyndigheten meddela på onsdagen.

– Nu fördelas närmare 56 miljarder kronor i premiepensionsfonder enligt var och ens personliga fondval. Den som vill veta mer om sina fondval inom premiepensionen kan logga in på pensionsmyndigheten.se. Har man inte gjort något val så sätts pengarna in på AP7 Såfa, säger Anna Gasslander, som är fondhandelschef på Pensionsmyndigheten, i en kommentar.

Totalt 729 miljarder

Under 2025 har knappt sex miljoner sparare och jobbonärer tjänat in premiepensionsrätter, enligt nya siffror från myndigheten.

Årets insättning på 56 miljarder är dock bara en del av kakan för de totala pensionsinsättningarna. Tidigare har 353 miljarder kronor även delats ut för inkomstpensionen.

– Arbetsgivarna betalar dessutom cirka 320 miljarder kronor i tjänstepensionspremier till sina anställda. Årets totala insättning av pensionsrätter och tjänstepensionspremier blir därmed cirka 729 miljarder kronor, meddelar Pensionsmyndigheten.

LÄS MER: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Förvald fond

Premiepensionen placeras i fonder som antingen är förvalt att hamna i AP7 Såfa, om inte spararen själv har gjort ett eget val. Har man som pensionär valt traditionell försäkring är det AP7 Såfa som gäller.

Ungefär 90 procent av alla anställda har en tjänstepension från sin arbetsgivare utöver den allmänna pensionen.

– Avsättningen till premiepensionen har fram till december förvaltats hos Pensionsmyndigheten i en tillfällig förvaltning. Ränteförvaltningen har genererat en positiv avkastning som ökar tilldelningen till spararna med 1 481 miljoner kronor eller ytterligare 249 kronor i pensionsrätter i genomsnitt per sparare, förklarar Pensionsmyndigheten.

När det gäller insättning av inkomstpensionsrätter bokförs i år en insättning på 353 miljarder kronor, i snitt 58 042 kronor per person. Det fördelas på konton för inkomstpension för strax över sex miljoner pensionssprare. Summan har ökat med 13 miljarder jämfört med förra året.

LÄS MER: Dryckesbolag på väg att kastas ut från börsen

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen


3 dec 2025

JUST NU: Putins trumfkort går upp i rök – “stor seger för Europa”

2025 12 03

“En historisk vändpunkt” kommuniceras från EU under natten till onsdagen.

Nu är avtalet på plats.

EU kommer att fasa ut och senast i slutet av 2027 helt förbjuda import av rysk gas och olja.

Det innebär att ett av Vladimir Putins viktigaste ess i rockärmen för att fortsätta finansiera kriget i Ukraina undanröjs.

– Detta är ett historiskt resultat. EU tar stora steg mot en ny era fri från rysk gas och olja. Ryssland kan aldrig mer använda export av fossila bränslen som ett vapen mot Europa, säger Ville Niinistö, EU-ledamot i utskottet för industri, forskning och energi, i ett uttalande.

"Aldrig mer beroende"

Ett förbud mot import av rysk naturgas kommer att träda i kraft i början av 2026. I början av samma år kommer ett lagförslag om att förbjuda import även av rysk olja läggas fram så att det är redo att aktiveras senast i slutet av 2027, enligt ett pressmeddelande från EU.

– Nu måste vi agera utan dröjsmål för att slutföra detta avtal och rikta vår uppmärksamhet mot oljeimport, där vi kommer att följa Europeiska kommissionens åtagande att lägga fram ett lagstiftningsförslag i början av nästa år, säger Ville Niinistö.

Inese Vaidere, Europaparlamentariker och ledamot i utskottet för internationell handel, hyllar nattens besked.

– Kvällens överenskommelse skickar ett tydligt och kraftfullt budskap: Europa kommer aldrig mer att vara beroende av rysk gas. Detta är en stor prestation för Europeiska unionen och en historisk vändpunkt i den europeiska energipolitiken.

LÄS MER: “Vi är redo” – Putin dundrar mot Europa

"Stor seger för Europa"

Det nya avtalet beskrivs som “ett svar på Rysslands systematiska användning av energiförsörjningen som vapen” och som “eskalerade i och med den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022”.

Lars Aagard, klimat- och energiminister i Danmark, som just nu har ordförandeskapet i EU, kallar avtalet för “en stor seger”.

– Detta är en stor seger för oss och för hela Europa. Vi måste få ett slut på EU:s beroende av rysk gas, och ett permanent förbud mot den i EU är ett stort steg i rätt riktning, säger han enligt TV2.

LÄS MER: Specialstyrkor har slagit till mot ockuperade Krym

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen