COVID-19: Läckta dokument avslöjar sanslösa uppgifter

2022 12 24

Tidigare hemliga uppgifter om smittspridningen i Kina har läckt ut till allmänheten.

Och dokumenten, som påstås vara mötesanteckningar från toppnamn inom kinesiska hälsomyndigheten NHC, innehåller häpnadsväckande siffror.

Underlaget kan nämligen visa att nästan 250 miljoner människor i Kina har blivit smittade av covid-19 under de första 20 dagarna i december, rapporterar Bloomberg och Financial Times.

En sanslös kontrast jämfört med de officiella uppgifterna från myndigheterna som under samma period enbart rapporterat 62 592 nya fall.

Om uppskattningen är korrekt innebär det att 18 procent av Kinas befolkning på 1,4 miljarder människor smittats under denna period.

Det är i så fall det största covid-19-utbrottet i hela världen – någonsin.

3 000 blev 37 miljoner

Dokumenten avslöjar också att myndigheterna i tisdags uppskattade att  37 miljoner nyligen hade smittats i Kina.

Även det en häpnadsväckande kontrast jämfört med antalet fall som officiellt kommunicerades ut samma dag: 3 049 stycken.

– Siffrorna ser rimliga ut, men jag har inga andra datakällor att jämföra dem med. Om de uppskattade infektionssiffrorna som nämns här är korrekta betyder det att den rikstäckande toppen kommer att inträffa inom nästa vecka, säger Ben Cowling, professor i epidemiologi vid University of Hong Kong till CNN om uppgifterna.

Kanalen har inte kunnat verifiera dokumentens äkthet.

"Måste vara mentalt förberedda"

De nya uppgifterna innebär också att smittspridningen lär slå det tidigare rekordet på hur många som smittats under en och samma dag – cirka fyra miljoner – och som sattes i januari 2022.

– Vi måste vara mentalt förberedda på att infektion är oundviklig, säger Zhang Wenhoung, chef för National Center for Infectious Diseases, enligt nyhetsbyrån Reuters som hänvisar till en regimtrogen tidning i Shanghai.

– Infektionspeaken kommer också att öka graden av allvarlig sjukdom, vilket kommer att ha en viss inverkan på samtliga av våra medicinska resurser, tillägger han och påpekade att vågen lär pågå i upp till två månader.

Massiva protester

I början av december lättade Kina på sina mycket hårda covidrestriktioner efter att omfattande protester brutit ut i stora delar av landet.

– Vi vill ha mat, inte covidtest. Vi vill ha frihet, inte nedstängningar, framhöll bland annat demonstranterna på en banderoll i Peking som snabbt konfiskerades.

Sedan dess har smittan rusat.

– I Kina har det rapporterats ett relativt lågt antal fall på intensivvårdsavdelningar, men platserna fylls upp. Vi har sagt i flera veckor att detta mycket smittsamma virus alltid kommer att bli väldigt svårt att stoppa helt med bara folkhälso- och sociala åtgärder, sade Michael Ryan, nödsituationschef på WHO, till BBC tidigare i veckan.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen


24 januari 2026

Ny utbetalningsregel införs för många pensionärer

2026 01 25

Som pensionär finns möjligheten att välja hur mycket allmän pension man tar ut.

Det går också att göra ett uppehåll och pausa pensionsutbetalningarna.

– Du kan välja om du vill ta ut 25, 50, 75 eller 100 procent av din inkomstpension och premiepension varje månad. Du kan också välja att pausa ditt uttag, uppger Pensionsmyndigheten.

Men samma möjlighet har inte alltid funnits för tjänstepensionen.

Ny möjlighet

För omkring ett år sedan öppnades en möjlighet för många pensionärer att också pausa sin tjänstepension.

– Då kom Arbetsgivarverket och de fackliga organisationerna efter en lagändring överens om att införa möjligheten att göra uppehåll i utbetalningen av tjänstepensionen, uppger Statens tjänstepensionsverk, SPV.

Men den förändringen gällde inte tidigare statligt anställda som får sin pension från SPV.

Men det har nu ändrats, meddelar myndigheten.

– Sedan årsskiftet kan nu SPV:s kunder välja att göra uppehåll i sin utbetalning av tjänstepension från statlig anställning, framhåller SPV i ett uttalande.

– En förändring som gör tjänstepensionen mer flexibel och bland annat ger pensionärer som vill börja jobba igen bättre möjlighet att planera sin ekonomi.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Fakta om ansökan och de olika delarna

Ansökan är sedan slutet av 2025 öppen för den som önskar pausa sin pensionsutbetalning från SPV.

- Det går att göra uppehåll i både den förmånsbestämda delen som SPV hanterar och i de premiebestämda delarna som andra försäkringsgivare hanterar.

- För den förmånsbestämda delen gäller att uppehållet i utbetalningen måste vara minst en månad långt. I övrigt finns ingen tidsbegränsning.

- Det är också möjligt att göra flera uppehåll och ändra längden på en påbörjad paus.

- Ansökan om ett uppehåll ska göras minst en månad innan önskad start, antingen via Mina sidor på spv.se eller genom att skicka in en blankett.

- De premiebestämda delarna hanteras av Kåpan Tjänstepension och andra valbara pensionsbolag.

- Ansökan om uppehåll i någon av de här delarna sker hos respektive bolag.

Källa: Statens tjänstepensionsverk

LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs

Foto: M. Aurelius

Text: Reaktionen


24 januari 2026

Öppnar för skattehöjning – nytt besked från regeringen

2026 01 25

Skattepolitiken är alltid aktuell, särskilt när det närmar sig val.

Tidöpartierna har, både inför och under mandatperioden, fastslagit behovet av att minska svenskarnas kostnader och öka köpkraften.

Det var också ett stort fokus när budgeten för 2026 presenterades i höstas.

– Det har varit tufft ekonomiskt att vara svensk de senaste åren, uppgav regeringen då.

– Samarbetspartierna kommer därför i budgetpropositionen för 2026 föreslå flera åtgärder för att stärka människors plånböcker. Det handlar om ytterligare sänkt skatt på arbete och pension, sänkt skatt på sjuk- och aktivitetsersättning, sänkt elskatt, ett nytt högkostnadsskydd mot höga elpriser och förslag för att sänka förskole- och fritidshemsavgift.

Matmomsen sänks

En annan skatt som sänks den 1 april är matmomsen som går från tolv till sex procent.

Beslutet om den sänkta matmomsen sträcker sig till slutet av 2027.

Nu ger finansminister Elisabeth Svantesson (M) besked om vad som kommer hända sen.

Regeringens utgångspunkt är att matmomsen ska höjas igen 2028.

– Det kommer den regeringen som är då få svara på då, men min utgångspunkt är att det här är tillfälligt för att få igång ekonomin, så att vi inte fastnar i den här lågkonjunkturen som faktiskt ställer till ganska mycket oreda, säger Elisabeth Svantesson, till SR.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Känslig höjning

En höjning av matmomsen kan vara känslig, beroende på den ekonomiska utvecklingen för hushållen.

Men finansministern tror ändå att det är vägen framåt.

– Ja, det tror jag, om det krävs för att också framåt för att göra det som behövs, säger hon till radion.

Kommer kontrollera matpriserna

Syftet med den sänkta matmomsen är att priserna ska bli lägre för svenska hushåll.

För att säkerställa att matbutikerna verkligen anpassar priserna har Konsumentverket och Konjunkturinstitutet fått uppdraget att följa och analysera prisutvecklingen.

– Erfarenheter från såväl Sverige som andra länder visar att sänkt matmoms ger lägre priser. Genom att tillsätta en matpriskommission säkrar vi att sänkningen får genomslag i plånböckerna och håller i sig över tid, säger civilminister Erik Slottner (KD), i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Reaktionen