COVID-19: Läckta dokument avslöjar sanslösa uppgifter

2022 12 24

Tidigare hemliga uppgifter om smittspridningen i Kina har läckt ut till allmänheten.

Och dokumenten, som påstås vara mötesanteckningar från toppnamn inom kinesiska hälsomyndigheten NHC, innehåller häpnadsväckande siffror.

Underlaget kan nämligen visa att nästan 250 miljoner människor i Kina har blivit smittade av covid-19 under de första 20 dagarna i december, rapporterar Bloomberg och Financial Times.

En sanslös kontrast jämfört med de officiella uppgifterna från myndigheterna som under samma period enbart rapporterat 62 592 nya fall.

Om uppskattningen är korrekt innebär det att 18 procent av Kinas befolkning på 1,4 miljarder människor smittats under denna period.

Det är i så fall det största covid-19-utbrottet i hela världen – någonsin.

3 000 blev 37 miljoner

Dokumenten avslöjar också att myndigheterna i tisdags uppskattade att  37 miljoner nyligen hade smittats i Kina.

Även det en häpnadsväckande kontrast jämfört med antalet fall som officiellt kommunicerades ut samma dag: 3 049 stycken.

– Siffrorna ser rimliga ut, men jag har inga andra datakällor att jämföra dem med. Om de uppskattade infektionssiffrorna som nämns här är korrekta betyder det att den rikstäckande toppen kommer att inträffa inom nästa vecka, säger Ben Cowling, professor i epidemiologi vid University of Hong Kong till CNN om uppgifterna.

Kanalen har inte kunnat verifiera dokumentens äkthet.

"Måste vara mentalt förberedda"

De nya uppgifterna innebär också att smittspridningen lär slå det tidigare rekordet på hur många som smittats under en och samma dag – cirka fyra miljoner – och som sattes i januari 2022.

– Vi måste vara mentalt förberedda på att infektion är oundviklig, säger Zhang Wenhoung, chef för National Center for Infectious Diseases, enligt nyhetsbyrån Reuters som hänvisar till en regimtrogen tidning i Shanghai.

– Infektionspeaken kommer också att öka graden av allvarlig sjukdom, vilket kommer att ha en viss inverkan på samtliga av våra medicinska resurser, tillägger han och påpekade att vågen lär pågå i upp till två månader.

Massiva protester

I början av december lättade Kina på sina mycket hårda covidrestriktioner efter att omfattande protester brutit ut i stora delar av landet.

– Vi vill ha mat, inte covidtest. Vi vill ha frihet, inte nedstängningar, framhöll bland annat demonstranterna på en banderoll i Peking som snabbt konfiskerades.

Sedan dess har smittan rusat.

– I Kina har det rapporterats ett relativt lågt antal fall på intensivvårdsavdelningar, men platserna fylls upp. Vi har sagt i flera veckor att detta mycket smittsamma virus alltid kommer att bli väldigt svårt att stoppa helt med bara folkhälso- och sociala åtgärder, sade Michael Ryan, nödsituationschef på WHO, till BBC tidigare i veckan.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har försökt stiga i land i Nordkorea

2025 09 05

USA har försökt landstiga i Nordkorea.

USA har försökt genomföra en hemlig operation i Nordkorea.

Ett amerikanskt specialkommando skulle landstiga i hemlighet på nordkoreanskt territorium, avslöjar New York Times.

Flera civila ska ha dödats i samband med operationen.

Hemlig operation

Händelsen utspelade sig under Donald Trumps första mandatperiod, närmare bestämt 2019.

USA:s underrättelsetjänst ville installera avlyssningsutrustning på nordkoreansk mark, eftersom det inte fanns något annat sätt att ta reda på vad som verkligen händer i landet.

Det amerikanska specialkommandot Seal Team Six fick därför i uppdrag att föra in avlyssningsutrustningen i Nordkorea, rapporterar Svenska Yle.

Men operationen – som var godkänd av president Trump – gick fullständigt snett.

Flera personer uppges ha förlorat livet.

Blev upptäckta

Specialkommandot använde sig av miniubåtar för att ta sig så nära den nordkoreanska kusten som möjligt, i operationen som ägde rum nattetid.

Sista biten fram till land var man dock tvungna att simma.

Men då gick någonting väldigt fel.

Specialkommandot verkade bli upptäckt – av nordkoreanska fiskare som befann sig på en båt för att fiska skaldjur.

Operationen fick ett tragiskt slut, rapporterar kanalen.

Öppnade eld – flera döda

När specialkommandot bedömde att de hade blivit upptäckta, valde de ett väldigt drastiskt sätt att ta sig ur situationen.

– Kommandosoldaterna öppnade då eld och dödade samtliga, enligt kanalen.

Exakt hur många som dödades är oklart, men enligt uppgifter rör det sig om två eller tre civila nordkoreaner.

Det amerikanska specialkommandot gjorde sedan vad de kunde för att dölja det inträffade. De punkterade lungorna på de skjutna nordkoreanerna, för att deras kroppar skulle sjunka.

Därefter flydde de, utan att ha kunnat slutföra sin specialoperation, enligt kanalen.

Alla uppgifter om den misslyckade operationen har dock inte publicerats, eftersom man tar hänsyn till säkerhetsaspekter, enligt den amerikanska tidningen.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin tar öppen strid – mot nära allierad

2025 09 05

Putin går emot en nära allierad.

Kriget i Ukraina har skapat problem för Ryssland, bland annat genom att den ryska ekonomin är hårt pressad.

Men diktatorn Vladimir Putin vill gärna tona ned problemen.

Han har till exempel tillrättavisat en nära allierad, helt öppet – vilket är ovanligt.

Går emot nära allierad

German Gref är vd för Rysslands största bank, Sberbank, som delvis ägs av staten.

Trots att Gref tillhör diktatorns innersta krets har han gått ut offentligt och sagt att den ryska ekonomin har drabbats av ”teknisk stagnation”.

Men nu svarar Putin – och går emot bankchefen helt öppet, rapporterar TV2.

I samband med ett ekonomiskt forum, där både German Gref och Putin närvarade, framförde Gref sina farhågor om ekonomin inför publiken.

Men när Putin själv fick frågan om han håller med bankdirektören, gav han ett tydligt och skarpt svar:

– Nej.

Det är ovanligt att Putin tillrättavisar en nära allierad helt öppet, enligt kanalens korrespondent.

Efter det skarpa svaret tillade Putin:

– Han vet det, vi har ständig kontakt. Han deltar i många av de möten som hålls – bland annat hos mig – tillsammans med regeringen och centralbanken, sade Vladimir Putin, enligt kanalen.

”Varför ska jag bry mig?”

Putins skarpa svar ska ha fått publiken att skratta, och även German Gref själv skrattade. Efteråt fick han dock frågan av ryska nyhetsbyrån Tass om han var ”orolig” över att han och Putin är oense om landets ekonomi.

– Varför ska jag bry mig? svarade han då, enligt kanalen.

Det är emellertid ovanligt att Putin offentligt går emot någon som tillhör hans innersta krets, enligt kanalens korrespondent.

Det uppger TV 2:s korrespondent Claus Borg Reinholdt, som bevakar Ukraina och Ryssland.

– Det är väldigt ovanligt. Normalt sett är allt som kommer ut från Kreml när det gäller finanser samordnat, säger kanalens korrespondent, Claus Borg Reinholdt.

– Vi måste se det som ett slag i ansiktet på Sberbanks vd, tillägger han.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen