CORONA: Så stor är risken för vaccinerade jämfört med ovaccinerade

2022 07 28

Risken att tvingas till sjukhusvård eller att dö skiljer sig kraftigt åt mellan vaccinerade och ovaccinerade enligt nya siffror avseende covid-19.

Myndigheterna har om och om igen uppmanat allmänheten att vaccinera sig för att skydda sig mot det dödliga coronaviruset. Och nu blir frågan om vaccin ännu mer aktuell i samband med att omikronvarianten härjar allt mer i Sverige och i Europa.

Ny undersökning

Antalet smittade som behöver sjukhusvård har ökat i Region Stockholm med hela 24 procent på bara en vecka och vid tidigare smittvågor har övriga landet ofta följt efter Stockholmstrenden några veckor senare.

Det handlar inte minst om de nya omikronvarianterna som är mer smittsamma än tidigare varianter. Omikron härjar inte bara i Sverige utan i en stor del av världen inklusive USA.

Från Kalifornien kommer nu en ny stor undersökning som presenteras av delstatens myndighet. Undersökningen visar den senaste registrerade veckans fördelning mellan de som erhållit vaccin och de som är ovaccinerade.

10 gånger större risk att dö

När det gäller antalet dödsfall så är det 10 gånger så stor risk att bli så sjuk att man förlorar livet för ovaccinerade jämfört med om man vaccinerats med tre doser.

När det gäller antalet personer som blivit så sjuka att de måste ha sjukhusvård så är det 7 gånger så stor risk för ovaccinerade jämfört med vaccinerade.

När det gäller antalet smittade så är det 6 gånger så stor risk att smittas om man är ovaccinerad jämfört med om man har fått tre doser av vaccinet enligt statistiken.

Ovaccinerade kraftigt överrepresenterade

På grund av att många inte anmäler att de har smittats så är mörkertalet sannolikt mycket stort för antalet smittade, i Kalifornien såväl som i Sverige.

Här är siffrorna från Kaliforniens delstatsmyndighet:

Sjukhusvårdade covidpatienter:

Ovaccinerade     32,2

Vaccinerade          4,5

Dödsfall bland covidpatienter:

Ovaccinerade       3,0

Vaccinerade          0,3

Smittade av covid:

Ovaccinerade     193

Vaccinerade        32

Siffrorna avser per miljoner invånare avseendet de senaste presenterade sjudagarssnittet.

Samma mönster i Sverige

Uppgifterna från Kalifornien om att ovaccinerade löper mycket högre risk än vaccinerade stämmer väl överens med den rapport som kom tidigare i juli i Sverige.

Svenska Intensivvårdsregistrets siffror visade då att trots att bara 15 procent av befolkningen är ovaccinerade så utgör ändå de ovaccinerade hela 60 procent av de som blivit så sjuka att de vårdas på intensivvårdsavdelning.

Det är en kraftig överrepresentation.

Vacciner skyddar mycket bra

Anders Johansson som är överläkare i vårdhygien och docent i infektionssjukdomar vid Umeå Universitet klargör att man har mycket större chanser mot coronaviruset om man har vaccinerats.

– Vaccinerna fungerar bra mot allvarlig sjukdom, säger han.

– 85 procent av alla svenskar över 12 år har fått minst två doser. Så nästan alla har fått två doser.

– Och ändå är majoriteten av dem på IVA ovaccinerade. Det är ett tecken på att vaccinen skyddar mycket bra, säger överläkare Johansson i Umeå.

Foto: M. Majnun

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Sovande jätten har vaknat – svenskar måste lämna omedelbart

2026 07 06

Den sovande jätten i Italien har vaknat på nytt.

Under söndagen fick vulkanen Etna på turistön Sicilien ett utbrott. 

Mörk rök har fyllt himlen, vilket fått de italienska myndigheterna att gå ut med röd varning – den högsta möjliga, rapporterar brittiska Daily Express.

 – Av säkerhetsskäl har inkommande flyg till Catanias flygplats stoppats, uppger La Sicilia enligt tidningen.

"Evakuera omedelbart"

En röd varning utfärdas när ett askmoln utgör en potentiell fara för flygplan. Det är också ett budskap som svenskar som eventuellt befinner sig i området måste ta på största allvar.

– Området måste omedelbart evakueras, skriver svenska ambassaden om läget när myndigheterna utfärdar just röda varningar vid vulkanutbrott.

Att det är just Etna som vaknat gör att turister kan vara särskilt utsatta.

Under vissa perioder av året arrangeras organiserade turistturer för att kunna beskåda vulkanlanskapet och lavaströmmarna på närmare håll, förklarar ambassaden.

Akut varning

Daily Express beskriver händelseutvecklingen som en akut varning till britter som befinner sig i området på den italienska paradisön.

Sedan igår har flera flyg till Sicilien omdirigerats och istället landat i Palermo. Anledningen är alltså det stora askmoln som fyller himlen. Flera delar av Catanias flygplats kommer att vara avstängda en bit in på måndagsmorgonen, skriver Daily Express.

– Flygplan som redan är på flygplatsen kommer att tillåtas avgå, men ankomster är inställda, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm

Ständig övervakning

Bland Italiens övriga aktiva vulkaner finns Campi Flegrei, Stromboli, Vulcano och Vesuvius. 

– Italienska myndigheter har samtliga vulkaner under ständig övervakning för att försöka förutse eventuella utbrott, skriver svenska ambassaden och uppmanar att ha koll på italienska civilförsvarets hemsida för aktuell information.

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Arkivfoto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen


6 juli 2026

Då får man inte gå på restaurang – ny regel på gång

2026 07 06

Det ska bli lugnare på restauranger, hotell och i butikslokaler framöver.

Så är åtminstone regeringens förhoppning när man nu går fram med nya hårda regler som innebär att folk skulle kunna stoppas i dörren.

Det handlar om ett förslag om utökade möjligheter till tillträdesförbud för gäster och kunder som inte kan bete sig.

Idag finns möjligheten att porta folk från lokaler öppna för allmänheten, men det nya förslaget innebär att också exempelvis restauranger, hotell, frisörsalonger och caféer ska kunna göra samma sak.

– Den som driver en butik eller annan liknande affärsverksamhet och har besökare i sina lokaler ska kunna känna sig trygg och säker, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i ett uttalande.

Inte tillräckligt

Det är i en utredning som regeringen tagit emot förslagen, som nu ska ut på remiss. Under en längre tid har verksamheter slagit larm om ordningsstörningar och brott.

Nuvarande regler om tillträdesförbud har inte ansetts vara tillräckligt effektiva.

– Ingen ska behöva acceptera återkommande störningar eller brott i sin verksamhet. Därför välkomnar jag förslagen om effektivare tillträdesförbud, och ser i nästa steg fram emot synpunkter från remissinstanserna, säger Gunnar Strömmer.

Kan portas i fyra veckor

En person ska i huvudsak kunna portas när den begått ett brott “i eller i anslutning till en lokal och brottet påverkar verksamheten”, enligt regeringen. 

Polisen ska även kunna fatta beslut om saken direkt på plats. Då ska tillträdesförbudet gälla direkt och som längst i fyra veckor. 

LÄS OCKSÅ: ”Ingen brist på öl” – ryssar hånar Putins Ryssland

Förslagen, som föreslås träda i kraft den 1 juli 2027, välkomnas av branschorganisationerna.

Svensk Handel har i flera år påtalat att nuvarande lagstiftning inte uppfyller sitt syfte med att skapa trygga butiksmiljöer. Förslagen som nu presenterats är en tydlig markering om att det ska straffa sig att begå brott eller störa handelsverksamhet, säger Svensk Handels säkerhetschef Nina Jelver i en kommentar.

Hon tillägger:

– Förslaget om att polis ska kunna dela ut tillfälliga tillträdesförbud är efterlängtat av våra medlemmar. Man ska inte behöva vänta veckor på beslut om huruvida en person ska tilldelas tillträdesförbud, varför vi är mycket nöjda med slutsatsen delbetänkandet landar i.

LÄS OCKSÅ: SEB: Glädjebesked för den svenska bostadsmarknaden

Foto: A. Haney resp Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen