CORONA: Så stor är risken för vaccinerade jämfört med ovaccinerade

2022 07 28

Risken att tvingas till sjukhusvård eller att dö skiljer sig kraftigt åt mellan vaccinerade och ovaccinerade enligt nya siffror avseende covid-19.

Myndigheterna har om och om igen uppmanat allmänheten att vaccinera sig för att skydda sig mot det dödliga coronaviruset. Och nu blir frågan om vaccin ännu mer aktuell i samband med att omikronvarianten härjar allt mer i Sverige och i Europa.

Ny undersökning

Antalet smittade som behöver sjukhusvård har ökat i Region Stockholm med hela 24 procent på bara en vecka och vid tidigare smittvågor har övriga landet ofta följt efter Stockholmstrenden några veckor senare.

Det handlar inte minst om de nya omikronvarianterna som är mer smittsamma än tidigare varianter. Omikron härjar inte bara i Sverige utan i en stor del av världen inklusive USA.

Från Kalifornien kommer nu en ny stor undersökning som presenteras av delstatens myndighet. Undersökningen visar den senaste registrerade veckans fördelning mellan de som erhållit vaccin och de som är ovaccinerade.

10 gånger större risk att dö

När det gäller antalet dödsfall så är det 10 gånger så stor risk att bli så sjuk att man förlorar livet för ovaccinerade jämfört med om man vaccinerats med tre doser.

När det gäller antalet personer som blivit så sjuka att de måste ha sjukhusvård så är det 7 gånger så stor risk för ovaccinerade jämfört med vaccinerade.

När det gäller antalet smittade så är det 6 gånger så stor risk att smittas om man är ovaccinerad jämfört med om man har fått tre doser av vaccinet enligt statistiken.

Ovaccinerade kraftigt överrepresenterade

På grund av att många inte anmäler att de har smittats så är mörkertalet sannolikt mycket stort för antalet smittade, i Kalifornien såväl som i Sverige.

Här är siffrorna från Kaliforniens delstatsmyndighet:

Sjukhusvårdade covidpatienter:

Ovaccinerade     32,2

Vaccinerade          4,5

Dödsfall bland covidpatienter:

Ovaccinerade       3,0

Vaccinerade          0,3

Smittade av covid:

Ovaccinerade     193

Vaccinerade        32

Siffrorna avser per miljoner invånare avseendet de senaste presenterade sjudagarssnittet.

Samma mönster i Sverige

Uppgifterna från Kalifornien om att ovaccinerade löper mycket högre risk än vaccinerade stämmer väl överens med den rapport som kom tidigare i juli i Sverige.

Svenska Intensivvårdsregistrets siffror visade då att trots att bara 15 procent av befolkningen är ovaccinerade så utgör ändå de ovaccinerade hela 60 procent av de som blivit så sjuka att de vårdas på intensivvårdsavdelning.

Det är en kraftig överrepresentation.

Vacciner skyddar mycket bra

Anders Johansson som är överläkare i vårdhygien och docent i infektionssjukdomar vid Umeå Universitet klargör att man har mycket större chanser mot coronaviruset om man har vaccinerats.

– Vaccinerna fungerar bra mot allvarlig sjukdom, säger han.

– 85 procent av alla svenskar över 12 år har fått minst två doser. Så nästan alla har fått två doser.

– Och ändå är majoriteten av dem på IVA ovaccinerade. Det är ett tecken på att vaccinen skyddar mycket bra, säger överläkare Johansson i Umeå.

Foto: M. Majnun

Text: Redaktionen


JUST NU: EU-jätte i uppror – 14-åring stenad till döds

2025 05 31

Italien skakas av ett brutalt mord.

Sent på onsdagskvällen hittades kvarlevorna av den 14-åriga flickan Martina Carbonaro.

En fasansfull upptäckt.

Flickan hade blivit stenad till döds och gömd under sopor i en övergiven byggnad, rapporterar danska TV2.

Kort därefter greps Carbonaros ex-pojkvän, 18-åriga Alessio Tucci.

Han misstänks ha slagit henne i huvudet upprepade gånger med en eller flera stenar. Enligt italienska medier ska Tucci har anklagat sin ex-partner för att vara otrogen – trots att förhållandet tagit slut.

Tucci uppges också ha besökt flickans familj i måndags, efter att Carbonaro rapporterats försvunnen. Vid besöket ska 18-åringen utryckt sina sympatier till familjen och upprördhet över dotterns försvinnande.

Italien i chock

Mordet har orsakat stor uppståndelse i Italien.

– De unga är helt chockade över detta. Det är så chockerande att hon är så ung och att han har stenat henne till döds, säger TV2:s Italienkorrespondent Eva Ravnbøl till kanalen.

Ravnbøl berättar att dödsfallet också fått stor politisk uppmärksamhet.

– Både Martina Carbonaro och Alessio Tucci kommer från Afragola, som ligger strax utanför Neapel. Det är ett område med hög brottslighet och många sociala problem. Många människor lever under fattigdomsgränsen.

Premiärministern kommenterar

Italiens premiärminister Giorgia Meloni har uttalat sig om det brutala dödsfallet.

I ett inlägg på sociala medier skriver Meloni att mordet ”chockar henne”. I samma inlägg lovar hon att agera kraftfullt mot kvinnovåld.

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Klassisk dryck gör comeback i Sverige

2025 05 31

En ny undersökning indikerar att ett stort trendbrott är på väg att inträffa i Sverige.

En klassisk dryck är nära att göra comeback.

Det handlar om mjölken, som de senaste åren har försvunnit från många svenskars vardag. Mjölkkonsumtionen har sjunkit med hela 36 procent under de senaste 30 åren, enligt statistik från Jordbruksverket och Statistiska centralbyrån.

Men nu är den klassiska drycken på väg tillbaka.

Det visar en färsk undersökning från Norrmejerier. Enligt undersökningen har svenskarnas attityd till mjölken förändrats ordentligt, vilket indikerar att drycken återigen kan bli en självklarhet i varje kylskåp.

Undersökningen visar att 74 procent av svenskarna känner till mjölkens höga proteininnehåll, och 63 procent ser den som ett bra alternativ till återhämtningsdrycker med tillsatser.

– Det nyväckta intresset för mjölk handlar om mer än hälsa – det handlar också om ett intresse för det äkta och lokala. När fler väljer svensk mjölk, stärker det inte bara kroppen utan också den svenska mjölkproduktionen och Sveriges livsmedelsberedskap, säger Maria Skogelid, kategorichef för mejeri på Norrmejerier.

Kopplas till hälsosam livsstil

Enligt Norrmejerier har mjölkkonsumtionen redan ökat i Sverige – framför allt bland hälsointresserade konsumenter. Många svenskar väljer att dricka mjölk efter träningspasset, berättar Maria Skogelid.

Nu förutspå mejerichefen att mjölken kan bli framtidens energidryck.

– Att unga uppger att de föredrar naturliga alternativ till proteinshakes visar att mjölken har framtiden för sig. Vi tror att den har potential att bli nästa stora hälsodryck.

Växtbaserade alternativ tappar mark

I USA har konsumtionen av mjölk ökat, samtidigt som växtbaserade alternativ tappar marknadsandelar, rapporterar Dagligvarunytt.

Enligt en studie från det statliga forskningsinstitutet RISE har växtbaserade alternativ både fördelar och nackdelar.

RISE undersökning visar att:

- Växtbaserade mejerialternativ hade högre fiberhalt och lägre proteinhalt än mejeriprodukter. 

- Smaksatta mjölk-/yoghurtalternativ hade högre energi- och sockerinnehåll än naturella produkter. 

- Berikade mejerialternativ hade liknande eller högre innehåll av mikronäringsämnen, jämfört med mejeriprodukter. 

- Ekologiska jämfört med konventionella mejerialternativ hade lägre innehåll av mikronäringsämnen, förutom D-vitamin. 

Foto: Pexels

Text: Redaktionen