CORONA: Så stor är risken för vaccinerade jämfört med ovaccinerade

2022 07 28

Risken att tvingas till sjukhusvård eller att dö skiljer sig kraftigt åt mellan vaccinerade och ovaccinerade enligt nya siffror avseende covid-19.

Myndigheterna har om och om igen uppmanat allmänheten att vaccinera sig för att skydda sig mot det dödliga coronaviruset. Och nu blir frågan om vaccin ännu mer aktuell i samband med att omikronvarianten härjar allt mer i Sverige och i Europa.

Ny undersökning

Antalet smittade som behöver sjukhusvård har ökat i Region Stockholm med hela 24 procent på bara en vecka och vid tidigare smittvågor har övriga landet ofta följt efter Stockholmstrenden några veckor senare.

Det handlar inte minst om de nya omikronvarianterna som är mer smittsamma än tidigare varianter. Omikron härjar inte bara i Sverige utan i en stor del av världen inklusive USA.

Från Kalifornien kommer nu en ny stor undersökning som presenteras av delstatens myndighet. Undersökningen visar den senaste registrerade veckans fördelning mellan de som erhållit vaccin och de som är ovaccinerade.

10 gånger större risk att dö

När det gäller antalet dödsfall så är det 10 gånger så stor risk att bli så sjuk att man förlorar livet för ovaccinerade jämfört med om man vaccinerats med tre doser.

När det gäller antalet personer som blivit så sjuka att de måste ha sjukhusvård så är det 7 gånger så stor risk för ovaccinerade jämfört med vaccinerade.

När det gäller antalet smittade så är det 6 gånger så stor risk att smittas om man är ovaccinerad jämfört med om man har fått tre doser av vaccinet enligt statistiken.

Ovaccinerade kraftigt överrepresenterade

På grund av att många inte anmäler att de har smittats så är mörkertalet sannolikt mycket stort för antalet smittade, i Kalifornien såväl som i Sverige.

Här är siffrorna från Kaliforniens delstatsmyndighet:

Sjukhusvårdade covidpatienter:

Ovaccinerade     32,2

Vaccinerade          4,5

Dödsfall bland covidpatienter:

Ovaccinerade       3,0

Vaccinerade          0,3

Smittade av covid:

Ovaccinerade     193

Vaccinerade        32

Siffrorna avser per miljoner invånare avseendet de senaste presenterade sjudagarssnittet.

Samma mönster i Sverige

Uppgifterna från Kalifornien om att ovaccinerade löper mycket högre risk än vaccinerade stämmer väl överens med den rapport som kom tidigare i juli i Sverige.

Svenska Intensivvårdsregistrets siffror visade då att trots att bara 15 procent av befolkningen är ovaccinerade så utgör ändå de ovaccinerade hela 60 procent av de som blivit så sjuka att de vårdas på intensivvårdsavdelning.

Det är en kraftig överrepresentation.

Vacciner skyddar mycket bra

Anders Johansson som är överläkare i vårdhygien och docent i infektionssjukdomar vid Umeå Universitet klargör att man har mycket större chanser mot coronaviruset om man har vaccinerats.

– Vaccinerna fungerar bra mot allvarlig sjukdom, säger han.

– 85 procent av alla svenskar över 12 år har fått minst två doser. Så nästan alla har fått två doser.

– Och ändå är majoriteten av dem på IVA ovaccinerade. Det är ett tecken på att vaccinen skyddar mycket bra, säger överläkare Johansson i Umeå.

Foto: M. Majnun

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen