Coop slutar sälja populärt godis – stor konflikt

2024 04 10

En konflikt har uppstått mellan Coop och godistillverkaren Cloetta.

En av de svenska godisklassikerna, Djungelvrål, försvinner nu från livsmedelsjätten Coops sortiment.

Anledningen är strandade prisförhandlingar mellan Coop och godistillverkaren Cloetta.

Samtidigt finns risk för att flera godissorter kan försvinna från kedjan.

Det rapporterar Fri Köpenskap.

Kommer inte överens

Coop och Cloetta kan inte komma överens om priserna och dagligvarujätten har därför beslutat att Djungelvrål  inte längre kommer att sälja i deras butiker.

Det finns även uppgifter som pekar på att annat godis kan vara på väg att försvinna, men det är ännu inte känt vad det kan röra sig om för godis.

Varken Coop eller Cloetta har gått ut med något officiellt meddelande angående konflikten, och det återstår att se vilket godis som försvinner framöver.

Flera problem

Det har ännu inte kommit några uppgifter om att andra livsmedelsjättar har några problem med Cloetta.

Konflikten med Coop är inte det enda som ställer till det för Cloetta för tillfället.

Godistillverkaren har haft det mycket kämpigt på börsen, där aktien har rasat med nästan 30 procent de senaste tre åren.

För att försöka vända trenden har företaget anställt en ny vd.

Ny vd

Det är Katarina Tell, som tidigare har haft befattningar hos Kraft Heinz och Findus, som nu ska leda företaget framåt.

– Cloetta är ett ledande bolag inom dagligvaruhandel i norra Europa med starka lokala varumärken och en snabbväxande internationell försäljning och verksamhet. Jag ser fram emot att tillträda min nya roll under 2024 och att fortsätta utveckla bolaget och våra medarbetare, säger Tell i och med tillträdandet via ett pressmeddelande.

Fokus på varumärket

Tell har för avsikt att fortsätta stärka varumärket, som nu har kommit i kläm med Coop.

– Vårt kundfokus, med stöd av vår portfölj av starka varumärken, kommer att göra det möjligt för oss att växa och fortsätta att skapa glädje vid minnesvärda tillfällen, säger Katarina Tell.

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


JUST NU: Förvaltare varnar för 90-procentigt ras – ”Historiens största bubbla”

2025 07 13

En förvaltare varnar för ”historiens största bubbla”.

Svenska småsparare varnas för en enorm aktiebubbla.

Den svenske hedgefondförvaltaren Per Lekander varnar för att ett av världens mest kända företag går mot ett 90-procentigt ras.

”Historiens största bubbla”

Lekander, som är förvaltare i den egna firmen Clean Energy Transition, tror att Elon Musks elbiltillverkare Tesla står inför ett gigantiskt ras, rapporterar DI.

Att det går tungt för Tesla är ingen hemlighet, men enligt Lekander är det värre än så.

Det handlar om en aktiebubbla av historiska mått, menar han.

– Det här är den största aktiebubblan just nu. Tesla är antagligen världshistoriens största aktiebubbla, säger han till tidningen.

Förutspår 90-procentigt ras

Per Lekander förutspår ett enormt ras för Teslas aktie.

Han menar att företaget har tjänat mycket på subventioner, bland annat i form av utsläppsrätter och skatteavdrag för elbilar, vilket man emellertid inte kommer kunna göra med Trumps nya budget.

Tesla har också en rad andra problem, och aktien är extremt övervärderad, menar han. Tesla är inte värt de 982 miljarder dollar som är företagets börsvärde idag, utan snarare runt 100 miljarder dollar, menar Lekander, som tror att Teslaaktien kommer att rasa kraftigt och att företaget riskerar konkurs.

Han varnar därför småsparare.

– Om aktien gick ned 90 procent skulle den fortfarande vara övervärderad, säger Per Lekander till tidningen.

Bråkat med Trump

Tesla har haft enorma problem den senaste tiden. Försäljningen har rasat, och i och med Elon Musks politiska engagemang har företaget även utsatts för protester.

På senare tid har Elon Musk dessutom gjort sig ovän med president Donald Trump, vilket inte heller lär gynna Teslas affärer.

Elon Musk fortsätter dock otröttligt med sina projekt. Nyligen har han bland annat meddelat att han startar ett politiskt parti, The America Party.

Musk äger också den sociala medieplattformen X, och nyligen meddelade han att företaget lanserar ett ”skrämmande” projekt, vilket Ekonomibladet har rapporterat om.

Det handlar om X nya AI-chatbot Grok 4, som enligt Elon Musk är ”den smartaste AI:n i världen” och ”smartare än alla doktorander inom alla discipliner samtidigt”.

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband tvingar USA:s regering att agera

2025 07 13

Heavy metal-bandet Metallica tvingar USA:s regering att vidta en åtgärd.

Metallica är världens kanske mest kända heavy metal-band.

Nu agerar bandet mot USA:s försvarsminister Pete Hegseth och Pentagon – och tvingar dem att omedelbart agera.

Säger nej – får inte användas

Låten ”Enter Sandman” är en av Metallicas absolut mest kända och populära låtar.

Men den får inte användas i vilket sammanhang som helst, vilket USA:s försvarsminister Pete Hegseth nu har fått klart för sig, rapporterar Rolling Stone Magazine.

Pentagon har använt Metallicas populära låt i en video med Pete Hegseth där man framhåller hur Trumpadministrationen kommer se till att militären ökar sin användning av drönare.

Det hade man emellertid inte tillstånd till, enligt en representant för Metallica.

Nu har Pentagon tvingats att agera omedelbart genom att ta bort videon. Man har sedan lagt upp den igen, fast utan musik.

Handlar om drönare

Kravet på att videon skulle raderas på grund av brott mot upphovsrätten framfördes av den sociala medieplattformen X, uppger Pentagon, men en representant för Metallica bekräftar alltså att kravet kommer från bandet.

I videon, som alltså togs bort och sedan lades upp igen utan musik, säger Pete Hegseth att USA kommer att tillverka fler drönare.

– I juni utfärdade president Trump en exekutiv order som satte fart på den amerikanska drönardominansen för att stärka vår drönarindustri och beväpna våra krigare, för det är vad vi handlar om, säger Pete Hegseth i videon, enligt tidningen.

Många artister säger nej

Men Metallica tillät alltså inte att ”Enter Sandman” används till det pompösa budskapet.

Och det är långt ifrån första gången som det uppstår kontrovers kring användning av musik i politiska sammanhang.

En lång rad musikartister har genom åren hindrat Donald Trump från att använda deras musik i olika sammanhang.

Bland dessa finns Céline Dion, Beyoncé, Isaac Hayes och rocklegenden Neil Young.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen