3 sep 26

Chokladklassiker ändras – första gången på 60 år

2026 09 03

En populär chokladbit görs om.

Efter 62 år ändrar ett älskat chokladmärke sitt signatursortiment.

Tre nya smaker kommer snart upp på butikshyllorna.

Utan mint

After Eight förknippas för många med tunna chokladbitar fyllda med mintfondant, men nu kommer tre nya alternativ utan mint till svenska konsumenter.

De nya smakerna är karamell, apelsin och hallon.

Karamell består av mjuk karamellfondant täckt med mjölkchoklad, medan apelsin kombinerar apelsinfondant med mörk choklad.

Hallonvarianten innehåller hallonfondant, hallonbitar och mörk choklad.

– Med de nya smakerna behåller vi det som gör After Eight unikt med den tunna chokladen, fondantfyllningen och det individuella kuvertet, säger Cecilia Sannig, Marketing Manager Confectionery Nordic på Nestlé.

För svenska konsumenter innebär det att det snart går att hitta flera alternativ på butikshyllorna – även för den som inte är särskilt förtjust i den klassiska mintsmaken.

LÄS MER: Putin har stoppat möte – förbannad på USA

Originalet blir kvar

Trots den stora förändringen försvinner inte smaken som gjort After Eight känt.

Den klassiska gröna mintförpackningen kommer även fortsättningsvis att finnas i sortimentet.

Sannig säger att de nya smakerna ska göra After Eight tillgängligt för fler chokladälskare, utan att varumärkets klassiska känsla försvinner.

– After Eight har en stark identitet och är för många synonymt med mint. Just därför är det här ett stort steg för varumärket, säger Cecilia Sannig.

Samtidigt får hela After Eight-sortimentet en uppdaterad förpackningsdesign.

Mintvarianten behåller sin klassiska gröna färg, medan karamell, hallon och apelsin får egna färger som ska skilja de nya smakerna åt i butik.

Chokladklassiker sedan 1960-talet

After Eight lanserades 1962 och har sedan dess blivit starkt förknippad med så kallad after dinner-mint.

Originalet består av en tunn chokladbit med mintfondant och har framför allt blivit en klassiker efter middagen och vid högtider.

After Eight har också sålts i flera länder runt om i världen och har genom åren lanserat olika tillfälliga smakkombinationer.

LÄS MER: Attack vid Östersjön

Foto: Kier in Sight Archive

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


Använd ej på SoMe!

“Enorm vändning” på gång i Tyskland – inte hänt på 80 år

2026 09 02

Världens blickar riktas mot Tyskland på söndag.

En historisk förändring är på väg att ske i EU-jätten.

Alternative für Deutschland (Alternativ för Tyskland), AfD, är på väg att bli största parti i delstatsvalet i Sachsen-Anhal på söndag. Enligt opinionsmätningarna har partiet till och med chans på majoritet.

Något motsvarande har inte skett sedan Adolf Hitlers tid.

Detta skulle vara första gången i Förbundsrepubliken Tyskland efter andra världskriget som ett öppet radikalt högerparti har stigit till ledning av en delstat eller blivit det största partiet, säger Kimmo Elo, forskare vid Östra Finlands universitet, till finländska Iltalehti som beskriver scenariot som en “enorm vändning”. 

Infört en "brandvägg"

Till följd av landets nazistiska historia har Tysklands styrande partier isolerat ett antal mindre nynazistiska partier, samt AfD, från beslutsfattande.

Det har gjorts med en så kallad Brandmauer, en “brandvägg”.

De här valen visar tyvärr att försöken att isolera AfD och bryta dess stöd inte har varit framgångsrika. Partiet har fortsatt att både radikaliseras och växa bakom brandväggen, säger Elo. 

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Merz löfte

AfD, som av det tyska inrikesdepartementets underrättelsetjänst klassats som ett misstänkt högerextremistiskt hot, har växt särskilt mycket sedan nuvarande förbundskansler Friedrich Merz tog över som Tysklands ledare i maj 2025.

Merz har försäkrat att hans parti CDU inte kommer att ha några bredare samarbeten med AfD eller låta Sachen-Anhalt falla i “händerna på radikaler”.

På tysk nivå har CDU hittills varit ganska enade. Kritiska röster har dock hörts, särskilt i de östtyska delstaterna, säger Kimmo Elo och tillägger:

– Valet i Sachsen-Anhalt kommer säkerligen att starta en diskussion inom CDU om hur partiet ska närma sig AfD i framtiden.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Bundesarchiv Bild 183-S33882 CC BY-SA 3.0 DE resp Official White House Photo by Daniel Torok resp Elekes Andor Wikipedia Commons CC BY 4.0

Text: Redaktionen