Chockhöjning på kaffe nästa vecka – här är nya prislappen

2025 04 05

Kaffepriserna i svenska butiker ser ut att höjas rejält nästa vecka.

De svenska kaffepriserna anses redan vara höga – och nästa vecka väntar ännu en prishöjning runt om i landet.

Det kan röra sig om upp till 20 kronor extra per paket, rapporterar GP.

– Alla stora kaffeföretag förhandlar med de stora dagligvarukedjorna fem gånger per år, så det gäller olika tioveckorsperioder. Det börjar en ny period nästa vecka, säger Anders Thorén, kommunikationschef på kafferosteriet Löfbergs, till tidningen.

Därför höjs priserna

Orsaken bakom de kraftiga prishöjningarna i svenska butiker stavas världsmarknadens priser på råkaffe, som är uppe på de högsta nivåerna på 50 år.

En exceptionell tid, menar Anders Thorén, som aldrig har varit med om priserna skjuter i taket på det här sättet.

– Jag har aldrig sett att priset har stigit så mycket på sex månader som det har gjort nu, säger han.

Extremväder och klimatförändringar

Kaffeskördarna har också försämrats i många producentländer såsom Brasilien. Detta till stor del på grund av extremväder och klimatförändringar, menar Thorén.

Butikernas kaffepriser har ökat med 18,7 procent under det senaste året, enligt Matkollen, men priset på råkaffe har samtidigt ökat betydligt mycket mer än så.

Kaffepriser höjs även i USA

Sverige är dock inte det enda land som riskerar dyra kaffepriser framöver.

Den globala ekonomin just nu i en tumultartad period på grund av de massiva tullar som regeringen Trump infört mot omvärlden tidigare i veckan.

Därför riskerar även de amerikanska kaffepriserna att höjas rejält. Detta på grund av de 46-procentiga tullar som USA infört mot Vietnam, världens största tillverkare av robustakaffe.

Foto: Genrebild

Text: Redaktionen


JUST NU: Prischock för hundratusentals hushåll

2025 08 18

Fjärrvärmepriset höjs ordentligt för många hushåll i Sverige.

Det står klart efter att Göteborg Energi återigen beslutat att höja fjärrvärmepriset. Denna gången med fyra procent för 2026 Den nya höjningen följer de senaste årens prisuppgångar. Inför 2024 höjdes priset med 8,7 procent och under 2025 med 6,9 procent. 

Många hushåll kommer att påverkas av höjningen. Hela 90 procent av Göteborgs flerbostadshus är anslutna till bolagets fjärrvärmenät.

”Ignorerar våra synpunkter”

Fastighetsägarna GFR, som representerar cirka 500 medlemmar i Göteborg med sammanlagt över 2 500 fastigheter, är mycket kritiska till höjningen.

Enligt GFR är höjningen omotiverad och riskerar att bromsa Göteborgs gröna omställning.  Högre fjärrvärmepriser kan få fler fastighetsägare att välja elbaserade värmepumpar, vilket ökar belastningen på elnätet. Det kan i sin tur försvåra elektrifieringen av industri och transportsektor – två centrala delar av stadens gröna omställning.

– Vi har efterfrågat tydliga underlag och svar på våra frågor, men Göteborg Energi har valt att avfärda eller ignorera våra synpunkter snarare än att bemöta dem, säger Anders G Johansson, näringspolitisk chef vid Fastighetsägarna GFR

– Politikerna måste börja intressera sig för prissättningen av fjärrvärme. Det handlar inte bara om boendekostnader, utan också om andra breda samhällseffekter. Vi behöver ett energisystem som är både hållbart och resurseffektivt.

Pekar ut orsak

Enligt Anders G Johansson är Göteborgs Stads höga avkastningskrav boven i dramat.

– Göteborg borde, tack vare bland annat stordriftsfördelar och en riklig tillgång till spillvärme, vara en av Sveriges billigaste fjärrvärmeorter. Men det är den inte.

LÄS MER: Elpriset förändras – hushållen uppmanas agera

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: USA hävdar – Putin har tvärvänt

2025 08 18

Europeiska länder är redo att skicka 50 000 soldater till Ukraina efter ett fredsavtal.

Det uppger flera högt uppsatta säkerhetskällor för den finländska tidningen Iltalehti.

Soldaterna är en del av utlovade säkerhetsgarantier till Ukraina.

– De 50 000 västerländska trupper ska avskräcka Ryssland från att fortsätta sin illegala invasion av Ukraina, framhåller tidningens källor.

Dessutom ska USA stödja insatsen via sitt flygvapen och flotta.

USA: Putin har tvärvänt

Kreml har tidigare sagt blankt nej till europeiska soldater i Ukraina.

I februari kallade Kremls talesperson Dmitrij Peskov ett sådant förslag för ”helt oacceptabelt” och betonade att Ryssland aldrig kommer att tillåta att trupper från något Natoland placeras i Ukraina – oavsett om ett fredsavtal undertecknas eller inte.

– Tanken på att placera ut trupper från Natoländer i Ukraina är helt oacceptabelt för Ryssland. Styrkor från Natomedlemmar skulle hota Rysslands säkerhet, sade Peskov enligt The Telegraph.

Men i dag låter det annorlunda från ryskt håll. Det hävdar i alla fall USA:s särskilda sändebud i Ryssland, Steve Witkoff.

Enligt Witkoff har landets diktator Vladimir Putin ”godkänt robusta säkerhetsgarantier som en del av ett fredsavtal”.

– Han har gått med på robusta säkerhetsgarantier. Jag skulle beskriva det som banbrytande, säger han till CNN.

Vidare berättar Witkoff att Putin lovat att inte invadera Ukraina eller något annat europeiskt land i framtiden.

Kreml har inte bekräftat uppgifterna.

LÄS MER: Kina kan stoppa Europas upprustning

”Propaganda”

USA-analytikern och forskaren Charly Salonius-Pasternak litar inte på Steve Witkoffs uttalanden. Han bedömer att det amerikanska sändebudet låtit sig lurats av Kremls propaganda.

–  Det fascinerande är att här har Witkoff tagit Putins ryska propaganda rakt av, helt som det var upp till Ryssland att ge lov åt andra länder att ta emot säkerhetsgarantier, säger Charly Salonius-Pasternak till Yle.

LÄS MER: Trump ställer ultimatum till Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen