Chockerande TV-bilder från matchen mellan Ungern och England

2021 10 13

Förfärliga scener från den ungerska läktaren får hård kritik efter gårdagskvällen fotbollsmatch mellan Ungern och England.

Det hade bara gått tre minuter av VM-kvalmatchen när det första slagsmålet bröt ut på ungerska läktaren. Se TV-bilderna via länken längst ned i texten.

Otäcka påhopp

De engelska matchvärdarna, killar och tjejer som ska hjälpa publiken till rätta och svara på frågor, drabbades av glåpord och otäcka påhopp från delar av den tillresta ungerska publiken och när de försökte skapa ordning blev de ungerska huliganerna bara ännu värre.

Poliser misshandlades

När matchvärdarna tillkallade polis spårade det ur totalt på läktarna. En del av de ungerska huliganerna gick då till attack mot polisen med sparkar och slag och flera av poliserna misshandlades. En av poliserna fick släpas tillbaka på marken av sina kollegor för att undkomma huliganernas sparkar.

Chockade TV-tittare

En del av våldet utspelades framför TV-kamerorna vilket chockade TV-tittare och väckte starka reaktioner. De ungerska fansen gjorde sig även skyldiga till rasistiska påhopp mot engelska spelare rapporterar The Guardian.

Så sent som i lördags tvingades Ungern spela med tomma läktare när de möte Albanien som straff för hur Ungerns publik betedde sig vid den förra fotbollsmatchen mot England då det ropades rasistiska glåpord mot flera av de engelska spelarna.

Hård kritik

Kritiken är hård i brittisk press i dag både mot Ungerns publik men även mot att Londonpolisen inte klarade av att stoppa publikens beteende utan tvingades retirera under TV-sändningen. Tidningarna konstaterar även att nya metoder behövs för att stoppa rasismen i publiken då det är tydligt att strategin hittills inte fungerat.

ANALYS

Rasismen mot fotbollsspelarna och publikens våld mot både matchvärdar och mot polisen drar ett mörker och en skam över hela sporten. Rasismen mot spelare i en rad lag och landslag har upprepats så många gånger nu att det är dags för FIFA att vidta nya metoder för att få ett stopp.

De TV-bilder som utspelades bland publiken igår är fruktansvärda. Det är grov misshandel mot polisen som bara försöker göra sitt jobb.

Se TV-bilderna som chockade de engelska TV-tittarna här.

Foto: England Team


JUST NU: Halva världen utan internet

2025 10 29

Två av världens största molnleverantörer, Amazon AWS och Microsoft Azure, upplever omfattande störningar.

Nu saknar halva världen internet, rapporterar brittiska Daily Mail.

– Enorm molnkrasch lämnar halva världen utan internet, skriver tidningen. 

"Anmälningar väller in"

Enligt sajten Downdetector började problemen omkring 17.30 svensk tid. Det har utlöst omfattande internetavbrott hos mängder av stora företag.

– Anmälningar väller in från användare som inte kan komma åt molnanslutna tjänster, webbplatser och appar, rapporterar Daily Mail.

Flera jättar är beroende av molntjänster från AWS och Azure – bland annat Microsoft 365, Xbox, Outlook, Starbucks, Airbnb, Disney och Netflix,

Miljontals företag

Att AWS och Azure kollapsar samtidigt är särskilt alarmerande. Tillsammans driver företagen en stor del av den globala internetinfrastrukturen. Över fyra miljoner företag använder AWS, inklusive 90 procent av världens största företag, rapporterar Daily Mail.

Flera användare utrycker frustration över internetavbrottet i sociala medier.

– Först AWS och nu ligger Azure nere. Jag älskar när stora företag äger hälften av internet!!! är ett av många exempel på ilskna kommentarer.

Svenska sajter påverkas

Flera svenska sajter påverkas också av internethaveriet, rapporterar Expressen.

Bland annat ligger SAS och Systembolagets hemsidor nere.

Stora flygplatser, exempelvis brittiska Heathrow, har också problem med sina webbplatser. 

Uppgifter: Här är orsaken

Enligt Microsoft, som äger Azure, misstänks problemen ha orsakats av en nyligen genomförd konfigurationsändring.

Det finns ingen prognos för när problemen kan vara åtgärdade.

Både AWS och Azure uppger att de arbetar för att lösa problemen. 

Det är inte första gången som AWS upplever stora problem. Kvällens händelsen markerar det andra avbrottet på kort tid för molnleverantören.

LÄS OCKSÅ:

Rysk krigsförbrytare eliminerad

EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Foto: 

Text: Redaktionen


29 oktober 2025

LARMET: Kina kan stänga av svenska fordon

2025 10 29

Ett stort avslöjande i Norge väcker oro över Kinas inflytande över kinesiskt tillverkade fordon i Norden.

Det norska transportföretaget Rutter ligger bakom avslöjandet.

Under sommaren lät företaget i hemlighet transportera två av sina elbussar till staden Drammen.

De två bussarna valdes noggrant ut: den ena var en europeisk elbuss tillverkad av VDL i Nederländerna, den andra en helt ny kinesisk modell från Yutong.

Syftet var att kontrollera om det kinesiska företaget har kapacitet att fjärrstyra eller kontrollera bussarna som kör på norska vägar, rapporterar Aftonposten.

Svaret kom omedelbart.

Den nederländska bussen kunde inte stoppas av tillverkaren – medan den kinesiska bussen kunde stängas av och ta emot programuppdateringar som fick hela systemet att krascha.

– Man kan jämföra det med sin mobiltelefon. Över en natt får man en ny uppdatering – och sedan är skärmen bara svart, säger Arild Tjomsland, oberoende konsult och särskild rådgivare vid Universitetet i Sørøst-Norge, till tidningen.

Kinesiska bussar kör runt i Sverige

Sverige kan drabbas av samma sak. Flera elbussar i landet ägs av kinesiska företag – bland annat rullar bussar av det kinesiska märket BYD på vägarna i Blekinge.  

Yutong har också försökt etablera sig i Sverige.

Vy Flygbussarna började testköra en eldriven buss från företaget mellan Stockholm och Arlanda tidigare i år, rapporterar sajten Trafikforum.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

SIM-korten rycker

Efter avslöjandet har Norge vidtagit åtgärder. Bussarnas SIM-kort har tagits bort för att förhindra fjärrstyrning.

I Danmarks kan liknande åtgärder bli aktuella. Över 260 bussar från Yutong rullar på danska vägar, rapporterar DR.

Det gäller dock att inte stirra sig blind på elbussarna.

Jeppe Gaard, trafikdirektör på transportföretaget Movia, anser att alla fordon med kinesisk elektronik bör undersökas.

– Det handlar om vilken reglering som ska gälla när man skyddar digitala enheter som är tillgängliga via internet, och särskilt när de kommer från kinesiska tillverkare. Det är tydligt att det här är något som alla parter behöver tänka på, säger han till DR.

LÄS OCKSÅ: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Foto: President of Russia Office resp wal_172619

Text: Redaktionen