5 augusti 2026

Chocken: Vabbande pappa fick sparken via sms

2023 12 14

När en budbilsförare skulle ta hand om sitt skadade barn blev han avskedad av sin arbetsgivare.

Det exakta händelseförloppet är inte helt klarlagt, men enligt budbilsföraren Amro Amer hade han fått grönt ljus från sin arbetsledare för att vabba.

Anledningen var att hans barn skadat sig i en fallolycka.

Det accepterades dock inte av chefen som gav Amro Amer sparken – via sms.

– Ok. Jag säger upp dig från och med idag, skrev chefen i ett vändande meddelande till budbilsföraren enligt Dagens Nyheter.

Blev chockad

Amro Amer, som jobbat på företaget i ett års tid, förklarar för tidningen att han blev chockad. Allt förändrades med det meddelandet.

Men han är framför allt upprörd över fackets agerande – som enligt den anställda ställde sig helt och hållet på arbetsgivarens sida.

– Det stora problemet är faktiskt inte med företaget, det är med facket. Facket skyddade mig inte överhuvudtaget, säger Amro Amer till DN.

"Bara lögner"

Fackförbundet har inte velat kommentera ärendet.

Däremot har företaget som budbilsföraren jobbade på uttalat sig. Enligt vd:n var det inte alls Amro Amers vabbande som var underlag för avskedningen, utan det var bråk och arbetsvägran från den anställda.

Företaget menar att sms:et bara hade olycklig timing.

Arbetsgivarens förklaring förkastas av Amro Amer som “bara lögner”. 

Fallet har nu gått till domstol och Malmö tingsrätt bedömer att sms:et är en överträdelse av föräldraledighetslagen.

Inte första gången

Det ovan beskrivna fallet är inte första gången som ett avskedande via sms fått medial uppmärksamhet i Sverige.

I somras fick en man som jobbat fyra år på ett bärgningsföretag sparken på samma sätt som Amro Amer. 

Mannen hade blivit sjuk och blev tvungen att stanna hemma från jobbet i två veckor. Mitt under sjukskrivningen plingade mobilen till med meddelandet att han blivit avskedad.

Orsaken var oväntad.

– Anledningen var att han föredrog den bil han brukade köra, uppgav tidningen Kollega.

Stämdes på 150 000 kronor

Mannen anklagades även för att ha misskött sin redovisning av antalet arbetade timmar, men backades upp av fackförbundet Unionen.

Arbetsgivaren betecknade händelsen som arbetsvägran men hamnade därefter i kraftigt blåsväder och stämdes på 150 000 kronor.

LÄS MER: Avskedad via sms efter två veckors sjukdom

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen