Chocken: förlorad by är tillbaka – försvann på 1970-talet

2024 09 04

Historien påminner nästan om den mytomspunna berättelsen om den försvunna ön Atlantis.

I slutet av 1970-talet sjönk den grekiska byn Kallio.

För att säkerställa vattenförsörjningen till Aten lät man översvämma byn i en konstgjord sjö som därmed bokstavligen lades under vatten.

Omkring 80 byggnader, inklusive en kyrka och en grundskola, offrades för reservoaren och många människor tvingades flytta därifrån.

Nu har byn dykt upp över ytan igen, rapporterar The Guardian.

– Det är en mardrömslik situation, säger Apostolos Gerodimos, talesperson för samhället, till tidningen.

Se bilder längst ned i artikeln.

Byggnader börjar synas

Anledningen till att byn dykt upp igen är värmebölja, brist på nederbörd och följaktligen svår torka i Grekland.

– Ju mer vattennivåerna sjunker, desto fler byggnader som då var under vatten återuppstår. Om det inte regnar i vinter kommer problemet att bli mycket värre, säger Apostolos Gerodimos.

På bilder syns hur konturerna av stenbyggnaden som en gång utgjorde byns skola börjar visa sig över ytan.

Enligt Kostas Koutsumbas, vice borgmästare i Kallio, har vattennivån sjunkit 40 meter bara i år.

– Vi har inte sett något liknande sedan 1993. Det kommer att bli mer akut än då om saker och ting inte förbättras, säger han till The Guardian.

Stort problem

Grekland är ett av flera länder i Sydeuropa som lidit av återkommande värmeböljor de senaste åren.

Nya värmerekord slogs samtliga tre månader den här sommaren.

Av den anledningen har vattenbrist blivit ett stort problem för den populära turistdestinationen.

Särskilt drabbade är de turistöar som omger fastlandet.

Liknande problem finns i bland annat Spanien, där kranvattnet nyligen blev odrickbart i flera städer längs turistregionen Costa Blanca.

Detta eftersom salthalten ökar när vattennivåerna sjunker.

Som en följd av vattenbristen har myndigheterna bland annat infört förbud mot att vattna i trädgården, tvätta bilen och fylla simbassänger.

– Vi är redan på väg in i en klimatkris, säger Joan Sala från miljögruppen Accio Ecologista-Agro till Reuters.

Se bilderna här

Se de nytagna bilderna från Kallia genom att klicka här (länk till The Guardian).

Arkivfoto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen