Chocken: förlorad by är tillbaka – försvann på 1970-talet

2024 09 04

Historien påminner nästan om den mytomspunna berättelsen om den försvunna ön Atlantis.

I slutet av 1970-talet sjönk den grekiska byn Kallio.

För att säkerställa vattenförsörjningen till Aten lät man översvämma byn i en konstgjord sjö som därmed bokstavligen lades under vatten.

Omkring 80 byggnader, inklusive en kyrka och en grundskola, offrades för reservoaren och många människor tvingades flytta därifrån.

Nu har byn dykt upp över ytan igen, rapporterar The Guardian.

– Det är en mardrömslik situation, säger Apostolos Gerodimos, talesperson för samhället, till tidningen.

Se bilder längst ned i artikeln.

Byggnader börjar synas

Anledningen till att byn dykt upp igen är värmebölja, brist på nederbörd och följaktligen svår torka i Grekland.

– Ju mer vattennivåerna sjunker, desto fler byggnader som då var under vatten återuppstår. Om det inte regnar i vinter kommer problemet att bli mycket värre, säger Apostolos Gerodimos.

På bilder syns hur konturerna av stenbyggnaden som en gång utgjorde byns skola börjar visa sig över ytan.

Enligt Kostas Koutsumbas, vice borgmästare i Kallio, har vattennivån sjunkit 40 meter bara i år.

– Vi har inte sett något liknande sedan 1993. Det kommer att bli mer akut än då om saker och ting inte förbättras, säger han till The Guardian.

Stort problem

Grekland är ett av flera länder i Sydeuropa som lidit av återkommande värmeböljor de senaste åren.

Nya värmerekord slogs samtliga tre månader den här sommaren.

Av den anledningen har vattenbrist blivit ett stort problem för den populära turistdestinationen.

Särskilt drabbade är de turistöar som omger fastlandet.

Liknande problem finns i bland annat Spanien, där kranvattnet nyligen blev odrickbart i flera städer längs turistregionen Costa Blanca.

Detta eftersom salthalten ökar när vattennivåerna sjunker.

Som en följd av vattenbristen har myndigheterna bland annat infört förbud mot att vattna i trädgården, tvätta bilen och fylla simbassänger.

– Vi är redan på väg in i en klimatkris, säger Joan Sala från miljögruppen Accio Ecologista-Agro till Reuters.

Se bilderna här

Se de nytagna bilderna från Kallia genom att klicka här (länk till The Guardian).

Arkivfoto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen