Chockbilder från Hawaii – före och efter bränderna

2023 08 13

Hjärtskärande bilder kablas ut från Maui där skogsbränderna mer eller mindre helt har förstört stora delar av ön.

Katastrofen tog fart på allvar i början av veckan.

Länk till bilderna finns längst ned i artikeln.

Skogsbränder som startats på grund av torka spreds utom kontroll i kombination med orkanvindar som möjliggjorde att elden kunde rasa fram flera kilometer inom loppet av ett par minuter.

Människor flydde bokstavligt talat ned i havet för att rädda livet på sig själva.

Hittills har minst 55 personer bekräftats döda enligt CNN, men i den siffran ingår enbart personer som upptäckts utanför öns byggnader.

En ödelagd zon

Mauis största stad, Lahaina, är också en av de värst drabbade. 

Idag förväntas dess invånare få lov återvända hem efter att ha evakuerats tidigare i veckan, enligt Hawaiis guvernör Josh Green.

Men det är inte mycket hem att återvända till.

På flygbilder syns förstörda hem och byggnader som brunnit ned till grunden. Det påminner snarare om en krigszon än den paradisö det är normalt.

– Nu vill jag varna alla, Lahaina är en ödelagd zon. De kommer att se förödelse som de aldrig har sett i sina liv. Snälla, förbered er på detta när ni kommer tillbaka, säger guvernören enligt CNN.

Uppgifter: tusentals saknas

Enligt obekräftade uppgifter saknas fortfarande hundratals personer på Maui – kanske till och med tusentals.

I torsdags godkände USA:s president Joe Biden en katastrofdeklaration för Hawaii som ska samla ihop resurser för att bygga upp ön igen.

– Alla som har förlorat en älskad, vars hem har skadats eller förstörts, kommer att få hjälp omedelbart, sade Biden enligt Reuters.

Se bilderna här

Maui är den näst största av Hawaiis öar med drygt 165 000 invånare.

Omkring 13 000 bor i Lahaina, som ligger på öns västra kust och som nu är mer eller mindre helt ödelagd.

Bilderna som visar ön före och efter katastrofen är förkrossande.

I en artikel i Sky News har den brittiska tidningen publicerat ett kollage med bilder som tydligt visar den fruktansvärda förändringen från en dag till ett par dagar senare.

Se de hjärtskärande bilderna genom att klicka här.

Foto: A. Bain

Text: Redaktionen


EXTREMA HOTET: ”Krig mot USA”

2025 09 29

Ett extremt allvarligt hot riktas mot USA.

USA:s president Donald Trump försöker få igenom en plan för fred i Gaza.

Samtidigt riskerar USA att bli direkt involverade i en annan, nära relaterad konflikt i Mellanöstern.

”Går i krig med USA”

Islamistdiktaturen Iran hotar med att starta krig mot USA.

Om Israel attackerar Iran igen, kommer diktaturen svara genom att även dra in USA i konflikten, hotar en företrädare för regimen, rapporterar Newsweek.

– I samma ögonblick som Israel startar ett krig kommer vi också att gå in i ett krig med USA, säger generalmajor Mohsen Rezaei, tidigare befälhavare för Irans revolutionsgarde, enligt tidningen.

Så sent som i juni utspelade sig det så kallade 12-dagarskriget mellan Israel och Iran. USA har också genomfört attacker mot iranska kärnanläggningar.

Den senaste tiden har spänningarna återigen ökat, bland annat till följd av förnyade FN-sanktioner riktade mot Irans kärnenergiprogram.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Gripen-plan till Ukraina

Ökade påtryckningar – stor oro

Samtidigt har USA ökat sina påtryckningar mot Iran.

Enligt israeliska tjänstemän har man noterat en ökande oro inom Irans ledarskikt, vilket ökar risken för konfrontation. Israel är också oroliga för att Iran tänker påskynda sitt kärnenergiprogram, vilket riskerar att leda till attacker i förebyggande syfte.

Israel uppges ha gått upp i högsta beredskap sedan FN:s sanktioner förnyades.

Den iranske generalmajoren Mohsen Rezaei menar att Iran inte är intresserade av förhandlingar som bara gynnar Israel.

– Förhandlingar som syftar till att ge Israel tid, eller att stärka dem, är oacceptabla, säger han.

Ses som legitima måltavlor

Han understryker också att militärt våld från Israel kommer att besvaras – och att man då även kommer att se Israels allierade som legitima måltavlor.

– Om vi inleder förhandlingar får militärt våld inte på något sätt användas mot Iran. I annat fall kommer vi att hämnas; inte bara mot Israel, utan också mot amerikanska mål i regionen, säger Mohsen Rezaei.

Iran yttrar alltså nya, skarpa hot mot Donald Trumps USA.

Detta samtidigt som Trump har meddelat att Israel har godkänt USA:s plan för fred i Gaza, efter måndagens möte med den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahu i Vita huset. Planen skulle innebära att israeliska styrkor drar sig tillbaka samt att gisslan i Gaza släpps.

Planen har dock ännu inte godkänts av Hamas, men Trump säger sig vara hoppfull om att även de ska säga ja.

LÄS OCKSÅ: JÄTTEATTACK: Stor prestigeförlust för Ryssland

Foto: U.S. Navy Photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Thomas Gooley resp J Owens

Text: Redaktionen


LARMET: USA stänger ner om 48 timmar

2025 09 29

Den amerikanska statsapparaten kommer att stängas ner på onsdag om republikaner och demokrater i Washington inte lyckas enas om en budget.

Förhandlingarna  mellan partierna har strandat. Republikanerna vägrar att gå med på eftergifter som Demokraterna kräver. Oppositionspartiet vill bland annat förlänga de statliga subventionerna för sjukvård, medan republikanerna vill skjuta upp större förhandlingar till senare under hösten.

Under måndagseftermiddagen ska de högsta kongressledarna från båda partierna träffa president Donald Trump för att diskutera situationen, rapporterar Politico.

Om parterna inte enas innan onsdag kommer den amerikanska statsapparaten att stängas ner.

Sju miljarder dollar i veckan

En nedstängning av regeringen kommer leda till massuppsägningar inom offentlig sektor. Vita huset har varnat för att tusentals anställda kan bli permanent av med sina jobb.

Dessutom är en nedstängning väldigt dyrt för statskassan.

Gregory Daco, chefekonom på konsultbolaget EY-Parthenon, uppskattar att det kommer kosta USA cirka sju miljarder dollar per vecka.

Draco varnar också för att en nedstängning skulle kunna undergräva konsumenters och investerares förtroende för den redan svajiga amerikanska ekonomin.

– En nedstängning av statliga verksamheter vid denna ekonomiska tidpunkt utgör en större risk än när ekonomin går på högvarv, säger han till CBS News.

LÄS MER: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Hänt förut

Den amerikanska statsapparaten har stängts ner vid tidigare tillfällen.

Under Trumps första mandatperiod låg den nere i 35 dagar – den längsta nedstängningen i USA:s historia. Under perioden permitterades 800 000 offentligt anställda från sina jobb.

LÄS OCKSÅ: USA väljs över Europa – svänger ordentligt

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen