Chockbilder från Hawaii – före och efter bränderna

2023 08 13

Hjärtskärande bilder kablas ut från Maui där skogsbränderna mer eller mindre helt har förstört stora delar av ön.

Katastrofen tog fart på allvar i början av veckan.

Länk till bilderna finns längst ned i artikeln.

Skogsbränder som startats på grund av torka spreds utom kontroll i kombination med orkanvindar som möjliggjorde att elden kunde rasa fram flera kilometer inom loppet av ett par minuter.

Människor flydde bokstavligt talat ned i havet för att rädda livet på sig själva.

Hittills har minst 55 personer bekräftats döda enligt CNN, men i den siffran ingår enbart personer som upptäckts utanför öns byggnader.

En ödelagd zon

Mauis största stad, Lahaina, är också en av de värst drabbade. 

Idag förväntas dess invånare få lov återvända hem efter att ha evakuerats tidigare i veckan, enligt Hawaiis guvernör Josh Green.

Men det är inte mycket hem att återvända till.

På flygbilder syns förstörda hem och byggnader som brunnit ned till grunden. Det påminner snarare om en krigszon än den paradisö det är normalt.

– Nu vill jag varna alla, Lahaina är en ödelagd zon. De kommer att se förödelse som de aldrig har sett i sina liv. Snälla, förbered er på detta när ni kommer tillbaka, säger guvernören enligt CNN.

Uppgifter: tusentals saknas

Enligt obekräftade uppgifter saknas fortfarande hundratals personer på Maui – kanske till och med tusentals.

I torsdags godkände USA:s president Joe Biden en katastrofdeklaration för Hawaii som ska samla ihop resurser för att bygga upp ön igen.

– Alla som har förlorat en älskad, vars hem har skadats eller förstörts, kommer att få hjälp omedelbart, sade Biden enligt Reuters.

Se bilderna här

Maui är den näst största av Hawaiis öar med drygt 165 000 invånare.

Omkring 13 000 bor i Lahaina, som ligger på öns västra kust och som nu är mer eller mindre helt ödelagd.

Bilderna som visar ön före och efter katastrofen är förkrossande.

I en artikel i Sky News har den brittiska tidningen publicerat ett kollage med bilder som tydligt visar den fruktansvärda förändringen från en dag till ett par dagar senare.

Se de hjärtskärande bilderna genom att klicka här.

Foto: A. Bain

Text: Redaktionen


13nov2025

JUST NU: Finnair storsatsar i Sverige – sätter in flyg till tre weekend-favoriter

2025 11 13

Finnair etablerar sig på en ny svensk flygplats och utökar också sina flyglinjer från Arlanda.

Inför våren 2026 satsar det finska flygbolaget på tre nya flyglinjer från Sverige.

Från Umeå Airport etablerar Finnair två nya avgångar.

Från och med den 29 mars 2026 kommer flygbolaget att införa dagliga avgångar till de finska städerna Vasa och Helsingfors, uppger Swedavia, i ett uttalande.

Ökad efterfrågan

Det finns en ökande efterfrågan efter flyglinjer till och från norra Sverige, och de nya linjerna stärker tillgängligheten i regionen, framhåller flygplatskoncernen.

– Att Finnair lägger till nya direktlinjer från Umeå Airport är ett tydligt tecken på den starka efterfrågan som finns på resor till och från regionen. Möjligheten att kunna flyga till flera spännande resmål, direkt från Umeå Airport, är såklart något som de boende här sätter stort värde på, men öppnar också nya möjligheter för näringslivet, säger Umeå Airports flygplatschef Sofia Johansson, i ett uttalande.

Flyglinjen från Umeå Airport kommer trafikeras genom en triangelflygning till Helsingfors, via Vasa, vilket också gör det möjligt för resenärer att resa mellan de två finska städerna.

LÄS OCKSÅ: Nya direktresor från Sverige – till två länder

Ny linje från Arlanda

Finnair utökar också sina redan befintliga linjer från Arlanda, med ytterligare en flyglinje.

Från och med den 29 mars 2026 kommer bolaget erbjuda dagliga avgångar till norska Stavanger.

– Att Finnair lägger till nya direktlinjer från både Stockholm Arlanda Airport och Umeå Airport är ett tydligt tecken på den starka efterfrågan som finns på resor till och från Sverige. Tillskotten till flygplatsernas destinationsutbud som de nya linjerna utgör, stärker tillgängligheten i flera regioner, vilket gör denna utveckling särskilt betydelsefull, säger Swedavias marknad- och försäljningsdirektör Charlotte Ljunggren, i ett uttalande. 

– Finnair spelar en viktig roll i att uppnå Swedavias mål om att möjliggöra för människor att mötas – oavsett om det gäller affärsresor, semester eller besök hos familj och vänner.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: T. van der Kuip

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort besked från Nordens länder – Natochefen imponerad

2025 11 13

De nordiska länderna går samman med de baltiska länderna.

Det handlar om ett omfattande nytt stöd till Ukraina.

De ukrainska soldaterna fortsätter att strida mot ryska styrkor – som just nu trycker på ordentligt kring Pokrovsk i de östra delarna av landet.

På torsdagen går de nordiska länderna samman med de baltiska länderna för ett nytt stort stödpaket till Ukraina, rapporterar Euronews.

Stort stödpaket

Sverige, Finland, Norge, Danmark, Island, Estland, Lettland och Litauen har gått samman för att skicka ett nytt stödpaket med militärt materiel till Ukraina.

Stödpaketet är värt omkring 500 miljoner dollar – knappt fem miljarder svenska kronor – och utgår från det så kallade PURL-initiativet där Ukrainas allierade finansierar amerikanska vapen som skickas till det krigshärjade landet.

Natochefen imponerad

Natochefen Mark Rutte tycks vara imponerad av de nordiska och baltiska länderna.

– Våra nordiska och baltiska allierade intensifierar sina insatser för att finansiera ytterligare ett paket med kritisk militär utrustning till Ukraina, säger han enligt Euronews.

– Denna utrustning är oerhört viktig när Ukraina går in i vintermånaderna och leveranser genom PURL flödar in i Ukraina.

Läs mer: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Så mycket från Sverige

Sverige bidrar med cirka 600 miljoner kronor.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har Sverige bidragit med cirka 90 miljarder kronor i militärt stöd till Ukraina. 

“Kommer fortsätta”

Försvarsminister Pål Jonson (M) kommenterar dagens besked.

– Bidraget stärker Ukrainas luftförsvarsförmåga och försvar mot Ryssland, säger han.

– Ryssland utgör ett hot mot Europa och Sverige kommer fortsatt agera med andra via finansiella, militära och humanitära medel för att stödja Ukraina och skydda Europa.

Läs mer: Macron säker: Här kommer nästa krig starta

Foto: Magnus Liljegren regeringskansliet

Text: Redaktionen