Chockbilder från Hawaii – före och efter bränderna

2023 08 13

Hjärtskärande bilder kablas ut från Maui där skogsbränderna mer eller mindre helt har förstört stora delar av ön.

Katastrofen tog fart på allvar i början av veckan.

Länk till bilderna finns längst ned i artikeln.

Skogsbränder som startats på grund av torka spreds utom kontroll i kombination med orkanvindar som möjliggjorde att elden kunde rasa fram flera kilometer inom loppet av ett par minuter.

Människor flydde bokstavligt talat ned i havet för att rädda livet på sig själva.

Hittills har minst 55 personer bekräftats döda enligt CNN, men i den siffran ingår enbart personer som upptäckts utanför öns byggnader.

En ödelagd zon

Mauis största stad, Lahaina, är också en av de värst drabbade. 

Idag förväntas dess invånare få lov återvända hem efter att ha evakuerats tidigare i veckan, enligt Hawaiis guvernör Josh Green.

Men det är inte mycket hem att återvända till.

På flygbilder syns förstörda hem och byggnader som brunnit ned till grunden. Det påminner snarare om en krigszon än den paradisö det är normalt.

– Nu vill jag varna alla, Lahaina är en ödelagd zon. De kommer att se förödelse som de aldrig har sett i sina liv. Snälla, förbered er på detta när ni kommer tillbaka, säger guvernören enligt CNN.

Uppgifter: tusentals saknas

Enligt obekräftade uppgifter saknas fortfarande hundratals personer på Maui – kanske till och med tusentals.

I torsdags godkände USA:s president Joe Biden en katastrofdeklaration för Hawaii som ska samla ihop resurser för att bygga upp ön igen.

– Alla som har förlorat en älskad, vars hem har skadats eller förstörts, kommer att få hjälp omedelbart, sade Biden enligt Reuters.

Se bilderna här

Maui är den näst största av Hawaiis öar med drygt 165 000 invånare.

Omkring 13 000 bor i Lahaina, som ligger på öns västra kust och som nu är mer eller mindre helt ödelagd.

Bilderna som visar ön före och efter katastrofen är förkrossande.

I en artikel i Sky News har den brittiska tidningen publicerat ett kollage med bilder som tydligt visar den fruktansvärda förändringen från en dag till ett par dagar senare.

Se de hjärtskärande bilderna genom att klicka här.

Foto: A. Bain

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen