20 februari 2026

Chock för svenska elkonsumenter – priset rusar

2022 12 11

Under måndagen stiger elpriset kraftigt.

Måndagen är den första hela vardagen som reaktor 3 i Oskarshamn är avstängd.

Då kommer elpriset sticka i höjden ordentligt, rapporterar Aftonbladet.

En kilowattimme kommer att kosta följande enligt siffror från elbörsen Nordpool:

Elområde 1: 3,15 kronor

Elområde 2: 3,15 kronor

Elområde 3: 4,54 kronor

Elområde 4: 4,56 kronor

Elstöd kommer

Svenska hushåll plågas av de extrema elpriserna och regeringen har utlovat ett elstöd som kompensation.

Pengarna väntas komma under februari nästa år och men regeringen har flaggat för att det kan ta längre tid, uppger SVT.

– Vi kommer hantera utbetalningen i två led. Första steget blir till hushållen, andra blir till företagen. Försäkringskassan kommer göra utbetalningarna som ska ske per automatik, säger energi-och näringsminister Ebba Busch (KD).

Stora problem

En av orsakerna till de stigande priserna på el är Rysslands anfallskrig i Ukraina.

Under kriget har Ryssland strypt åt tillförseln av gas till Europa.

Samtidigt har kärnkraftverk stängts ner i bland annat Frankrike och Sverige har stora inhemska problem med kärnkraften.

Flera löften

Under valrörelsen gjorde högerpartierna löften om ett högkostnadsskydd för elen och sänkta drivmedelspriser.

Regeringen har kritiserats för tiden det tar att betala ut elstödet såväl som den summa det innebär.

– Vi har en situation där Sverige nedmonterat sitt elsystem. Det är lite grann den typ av återuppbyggnadsfas som Göran Persson satt i 1994, fast med elsystemet, har Busch sagt till SVT.

Dyraste på månader

De nya uppgifterna om stigande elpriser är det dyraste i södra halvan av Sverige (elområde 3 och 4) på flera månader.

– Det är det högsta priset sedan månadsskiftet augusti-september. Det var då gaspriserna rusade och det blev dyrt överallt, säger Måns Skytt elprisexpert på Tibber.

Orsaken till att reaktor 3 i Oskarshamn är avstängd är ett planerat underhåll mellan 9 och 18 december.

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

SWEDBANK: Höjning på väg för många svenskar

2026 08 07

Inflationen enligt KPIF – där räntekostnaderna är borträknade – var något högre än väntat i juli.

Den kom in på 0,7 procent i juli, vilket var högre än Riksbankens prognos på 0,5 procent.

Swedbanks prognoschef Andreas Wallström konstaterar att inflationen ligger på en ”exceptionellt låg nivå”, trots den nya siffran.

Wallström bedömer att riksbankschef Erik Thedéen kommer att sitta still i båten och undvika nya räntehöjningar under resten av året.

Nästa år kan dock räntan höjas en till två gånger.

– Utsikterna styrs till stor del av utvecklingen i Mellanöstern och trycket i svensk ekonomi och hur bra det går. Riskbilden är att det blir en höjning eller två mot bakgrund av situationen i Mellanöstern, säger Wallström till Di.

– Vi räknar med att inflationen kommer att studsa upp i motsvarande mån nästa år. Och det ser även Riksbanken på när man ska besluta om räntan, och nu försöker man se igenom den här tillfälligt exceptionellt låga inflationen.

LÄS MER: Större trygghet för snabblån

”Kostnadstrycket har ökat”

Riksbanken uppger att riskerna för att inflationen ska stiga över målet på 2 procent har ökat.

– Inflationen i Sverige är låg och konjunkturläget är något svagare än normalt. Samtidigt har utbudsstörningarna kopplade till kriget i Mellanöstern lett till att inflationstrycket stigit och riskerna för att inflationen ska bli för hög har ökat, skriver centralbanken i sitt senaste penningpolitiska beslut från juni.

Riksbanken hänvisar till att det spända läget kring Hormuzsundet utanför Iran har minskat utbudet av bland annat oljeprodukter och pressat upp priserna på energi och drivmedel.

– Inflationen i omvärlden har stigit och kostnadstrycket för det svenska näringslivet har ökat, framhåller centralbanken 

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen