Charterresorna hotade i sommar – flera flygningar kan påverkas

2025 05 13

Kabinpersonal, som tillhör fackförbundet Transport, kan gå ut i strejk.

Detta eftersom förhandlingarna mellan Transport och arbetsgivarorganisationen Svenska Flygbranschen har strandat.

Enligt Transport vägrar Svenska Flygbranschen att möta krav om ”tryggare och förbättrade villkor för kabinpersonalen”.

Nu varslar fackförbundet om konflikt.

Om ingen överenskommelse kan nås inom de kommande dagarna träder en blockad i kraft den 21 maj och den 26 maj utbryter strejk.

– Nu är gränsen passerad och våra medlemmar säger stopp, det är nog! Arbetsvillkoren och arbetstiderna för kabinpersonalen måste förbättras. De anställda kan inte pressas bortom det rimliga i bolagens jakt på besparingar och resultat. Både personalens trygghet och säkerheten i luften hotas med dagens villkor, säger Transports ordförande Tommy Wreeth i ett uttalande.

Svaret: "Orättvist och orimligt" 

Svensk Flygbranschen hävdar i sin tur att de erbjudit Transport ett avtal som följer det så kallade märket – en löneökningskostnad som gäller för svensk arbetsmarknad enligt Industriavtalet. Enligt organisationen följer avtalet riktlinjerna om en kostnadsökning med 6,4 procent över två år.

– Märket är avgörande för Sveriges konkurrenskraft och för att arbetstagarna även framöver ska få reallöneökningar. Det är därför både orättvist och orimligt att begära mer i jämförelse med andra lönegrupper, säger Linda Räfsbäck, förhandlingschef vid Svenska Flygbranschen.

Charterresorna i fara

En eventuell strejk kan påverka flera flygbolag – bland annat de nordiska jättarna SAS och Norwegian.

Norwegians presschef Eline Hyggen Skari utesluter inte att bolagets flygningar under sommaren kan komma att påverkas.

– Vi hoppas naturligtvis att parterna ska nå en överenskommelse innan en eventuell konflikt, säger hon till nyhetsbyrån NTB.

370 000 passagerare drabbades 

SAS ger ett liknande besked. I nuläget kan bolaget inte ge besked om vilka konsekvenser en eventuell konflikt kommer att få för resenärer.

Tidigare strejker har slagit hårt mot flygbolagets passagerare. Under sommaren 2022 tvingades SAS ställa in 3 700 flyg med anledning av en pilotstrejk. Totalt drabbades cirka 370 000 passagerare.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Tv-tittare varnas för smart-tv

2025 05 25

Experter varnar tv-tittare för risker med smart-tv.

Smart-tv, alltså den nya generationens tv-apparater som interagerar mot internet, har blivit allt mer populärt.

Men det finns också risker med smart-tv, menar experter.

Nu går en finsk myndighet ut och varnar människor som har eller tänker köpa en smart-tv.

”Allvarliga problem”

Det är det finska Transport- och kommunikationsverket, Traficom, som varnar för riskerna med Android tv-apparater, rapporterar Svenska Yle.

Dessa smart-tv-apparater har många fördelar, men vissa av dem håller lägra kvalitet när det gäller datasäkerhet.

– Speciellt Android tv-apparater av mindre kända tillverkare kan ha allvarliga problem med datasäkerheten, säger Roni Kokkola, datasäkerhetsexpert vid Traficoms Cybersäkerhetscenter.

– Det kan finnas sabotageprogram eller brister i uppdateringsstödet, förklarar Kokkola.

Det finns några saker man bör tänka på för att inte drabbas, enligt myndigheten.

Köp kända märken

Om man ska köpa smart-tv så bör man hålla sig till kända märken, menar myndigheten.

Man bör också vända sig till kända återförsäljare och webbutiker.

Risken att köpa en apparat med säkerhetsbrister är större om man köper den i en okänd webbutik, särskilt om den finns utanför EU, enligt experten.

Apparater som köps billigt på nätet kan innehålla programvara med sabotageprogram. Dessa kan användas till brott, exempelvis dataintrång och överbelastningsattacker, rapporterar kanalen.

Det är viktigt att kontrollera att apparaten är certifierad och skyddad. Man kan kontrollera i Google Play att apparaten har ett Play Protect-certifikat.

Varningar i Sverige

I Sverige har bland annat Länsförsäkringar varnat för att en smart-tv kan vara utsatt för säkerhetsrisker och exempelvis hackas.

Försäkringsbolaget varnar för risker i form av att mjukvaran slutar uppdateras och att tv:n kan användas i hackerattacker.

2024 rapporterades det också om säkerhetsproblem med smart-tv från LG. Över 6 000 svenska tv-apparater var då öppna för att hackas, rapporterade Computer Sweden.

Foto: Oscar Nord

Text: Redaktionen