5 november 2025

Carl Bildt väcker upprörda känslor – anklagas för ”absurd jämförelse”

2024 09 05

Ett inlägg på X från Sveriges tidigare stats- och utrikesminister Carl Bildt har fått stor uppmärksamhet.

I inlägget kommenterar Bildt måndagens presskonferens från Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

På pressträffen visade Netanyahu upp en karta över Israel. På kartan syntes inte Västbanken, som kontrolleras av den palestinska regeringen. Området som ligger mellan Israel och Jordanien var utraderat.

Carl Bildt reagerar kraftfullt på händelsen. Han menar att kartan indikerar att Israel planerar att annektera Västbanken och jämför Israels premiärminister med Rysslands diktator Vladimir Putin, som annekterat stora delar av Ukraina. 

– På Netanyahus karta har Israel redan annekterat hela Västbanken. Hans inställning till internationell rätt skiljer sig uppenbarligen inte från Putins, skriver Bildt i inlägget som fått över 125 000 visningar.  

Israel svarar: ”Absurd jämförelse”

Israels ambassadör i Sverige, Ziv Nevo Kulman, reagerar starkt på uttalandet från Sveriges före detta statsminister. 

– I stället för att ständigt kritisera Israel med absurda jämförelser borde Carl Bildt rikta sin energi mot palestinska kartor och iranska ledare som förespråkar att staten Israel ska utplånas, skriver ambassadören på X.

Vidare framhåller Kulman att ”premiärminister Netanyahus presentation lyfte fram de utmaningar Israel står inför i sin kamp mot Hamas och andra Iranstödda terrorister".

Hård kritik

Flera experter och bedömare har riktat hård kritik mot Benjamin Netanyahus karta.

Tankesmedjan International Crisis Groups Israelanalytiker Mairav Zonszein är övertygad om att det inte rör sig om ett misstag, utan en antydan om Netanyahus planer för Västbanken.

– Det här talet kommer att gå till historien som Netanyahus öppna erkännande för världen, framhåller Zonszein i ett uttalande.

Netanyahu svarar

Benjamin Netanyahu har svarat på kritiken. Premiärministern hänvisar till att han håller regelbundna pressträffar med kartor som inte markerar Västbanken och att flera andra geografiska områden saknades på kartan som visades upp under måndagens pressträff.

– Jag inkluderade inte Döda havet. Det fanns inte på kartan. Jordanfloden och Galileiska sjön saknades också, säger han till Times Of Israel och tillägger:

–  Jag pratade om Gaza. Det finns många andra frågor att ta upp, till exempel om hur man kan uppnå fred mellan oss och palestinierna i Judéen och Samarien [Israelisk benämning för Västbanken, reds.anm.). Jag tog inte upp det. Det hör till en annan presskonferens.

Bosättningar

Administrationen på Västbanken, Palestinska myndigheten, är internationellt erkänd till skillnad från terrororganisationen Hamas som styr Gaza.

Israeliska bosättningar på Västbanken har eldat på konflikten mellan Israel och Palestina. I början av 2023  uppgick den judiska befolkningen på Västbanken, Östra Jerusalem oräknat, till drygt 500 000 personer.

Palestinierna kräver att bosättningarna ska utrymmas. Israel har sagt sig vara redo att lämna ett mindre antal.

Foto: Caroline Andersson Renaud, Talarforum

Text: Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen