Carl Bildt ger besked om sin syn på Sverigedemokraterna

2022 09 07

Den moderata legendaren och före detta statsministern Carl Bildt hoppar nu in i valspurten.

Intresset var stort när han deltog vid ett uppmärksammat valevent i Uppsala i dag.

Premiär i valrörelsen

Många hade sökt sig till Uppsala Centralstation för att bevittna händelsen vid halvfem på onsdagseftermiddagen då Carl Bildt gjorde premiär i den superjämna valrörelsen.

Partiledare Ulf Kristersson var på glatt humör

– Vad kul Carl att du hade tid att mellanlanda i Sverige, skojade Ulf Kristersson från scenen.

Ingen röst på SD

– Det tycker vi är extra roligt. Och att Carl gör sin debut i den här valrörelsen, sa Moderaternas partiledare.

I samband med eventet var många från media på plats och Carl Bildt uttalade sig bland annat om sin syn på den brännheta frågan om Sverigedemokraterna.

– Jag är en av de sista som skulle rösta på Sverigedemokraterna.

– Jag vill ha ett öppet dynamiskt samhälle. De står för något annat, sa Carl Bildt till Aftonbladet.

Synen på SD-väljarna

Samtidigt slår Carl Bildt fast att han inte är inne på Socialdemokraternas linje när det gäller att klassa Sverigedemokraterna som ett säkerhetshot.

Han berättade för tidningen att han aldrig skulle säga att Sverigedemokraternas väljare hotar landets säkerhet.

Försvarsminister Peter Hultqvist och integrationsminister Andes Ygeman gick nyligen ut och uppmanade väljarna att inte rösta på Sverigedemokraterna med anledning av att Socialdemokraterna anser att Jimmie Åkessons parti har kopplingar till Putins Ryssland.

Carl Bildt tycks dock inte dela Hultqvists och Ygemans syn på saken.

Den före detta moderatledaren anser inte att säkerhetsfrågan är ett av argumenten emot SD.

Nato och klimatet

I tidigare uttalanden till media har Carl Bildt riktat kritik mot Sverigedemokraterna som han anser inte står för en öppen relation till omvärlden men vid eventet i Uppsala lade han mer fokus på andra frågor.

I intervjun med Aftonbladet räknade han upp vad han ser som Sveriges stora uppgifter framöver.

- Förverkliga Nato-medlemskapet

- Sveriges ordförandeskap i EU 2023

- Ukrainastödet

- Klimatpolitiken

- Inflationen

- Energikrisen

- Sveriges konkurrenskraft

- Företagandet

- Valutakursen

Statsminister och utrikesminister

Carl Bildt har en lång karriär bakom sig:

1986 – 1999 Partiledare för Moderaterna

1991 – 1994 Statsminister

1995 – 1997 EU:s höga representant för Bosnien och Hercegovina

2006 – 2014 Utrikesminister

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen