Carl Bildt ger besked om sin syn på Sverigedemokraterna

2022 09 07

Den moderata legendaren och före detta statsministern Carl Bildt hoppar nu in i valspurten.

Intresset var stort när han deltog vid ett uppmärksammat valevent i Uppsala i dag.

Premiär i valrörelsen

Många hade sökt sig till Uppsala Centralstation för att bevittna händelsen vid halvfem på onsdagseftermiddagen då Carl Bildt gjorde premiär i den superjämna valrörelsen.

Partiledare Ulf Kristersson var på glatt humör

– Vad kul Carl att du hade tid att mellanlanda i Sverige, skojade Ulf Kristersson från scenen.

Ingen röst på SD

– Det tycker vi är extra roligt. Och att Carl gör sin debut i den här valrörelsen, sa Moderaternas partiledare.

I samband med eventet var många från media på plats och Carl Bildt uttalade sig bland annat om sin syn på den brännheta frågan om Sverigedemokraterna.

– Jag är en av de sista som skulle rösta på Sverigedemokraterna.

– Jag vill ha ett öppet dynamiskt samhälle. De står för något annat, sa Carl Bildt till Aftonbladet.

Synen på SD-väljarna

Samtidigt slår Carl Bildt fast att han inte är inne på Socialdemokraternas linje när det gäller att klassa Sverigedemokraterna som ett säkerhetshot.

Han berättade för tidningen att han aldrig skulle säga att Sverigedemokraternas väljare hotar landets säkerhet.

Försvarsminister Peter Hultqvist och integrationsminister Andes Ygeman gick nyligen ut och uppmanade väljarna att inte rösta på Sverigedemokraterna med anledning av att Socialdemokraterna anser att Jimmie Åkessons parti har kopplingar till Putins Ryssland.

Carl Bildt tycks dock inte dela Hultqvists och Ygemans syn på saken.

Den före detta moderatledaren anser inte att säkerhetsfrågan är ett av argumenten emot SD.

Nato och klimatet

I tidigare uttalanden till media har Carl Bildt riktat kritik mot Sverigedemokraterna som han anser inte står för en öppen relation till omvärlden men vid eventet i Uppsala lade han mer fokus på andra frågor.

I intervjun med Aftonbladet räknade han upp vad han ser som Sveriges stora uppgifter framöver.

- Förverkliga Nato-medlemskapet

- Sveriges ordförandeskap i EU 2023

- Ukrainastödet

- Klimatpolitiken

- Inflationen

- Energikrisen

- Sveriges konkurrenskraft

- Företagandet

- Valutakursen

Statsminister och utrikesminister

Carl Bildt har en lång karriär bakom sig:

1986 – 1999 Partiledare för Moderaterna

1991 – 1994 Statsminister

1995 – 1997 EU:s höga representant för Bosnien och Hercegovina

2006 – 2014 Utrikesminister

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen