Cancer ökar bland unga – en faktor kan man själv påverka

2024 09 22

Allt fler unga drabbas av cancer, och enligt forskare så finns det en specifik faktor som tros ligga bakom – och som man själv kan påverka.

Cancer har blivit allt vanligare bland personer under 50 år.

Det visar en ny forskningsrapport från American Association for Cancer Research i USA.

Enligt rapporten kan 40 procent av alla cancerfall associeras till livsstilsfaktorer som vi själva kan påverka och modifiera.

Forskarna pekar särskilt på en faktor som tros ha bidragit till ökningen.

Livsstilsfaktorer påverkar

Många livsstilsfaktorer kan öka eller minska risken för cancer.

En faktor som lyfts fram av forskarna är alkoholkonsumtionen.

Det är bland annat förknippat med bröstcancer samt cancer i mag-tarmkanalen, enligt flera studier.

Men svenska forskare pekar i stället på en annan faktor som tros ligga bakom ökningen av cancer bland unga, rapporterar DN.

Övervikt och fetma stora riskfaktorer

Susanna Larsson, forskare i epidemiologi, lyfter fram övervikt och fetma som en större riskfaktor än alkohol.

– Fetman påverkar olika hormoner och vissa av de här hormonerna skyndar på cancerutvecklingen. Det är en mycket tydlig och väletablerad riskökning för flera olika cancerformer, säger hon till tidningen.

Den som vill slippa bli sjuk bör alltså försöka bli av med eventuell övervikt, bland annat genom att sköta kost och motion så bra som möjligt.

Matvanor påverkar

Även de amerikanska forskarna vid American Association for Cancer Research lyfter fram övervikt och fetma samt relaterade livsstilsfaktor som en vanlig orsak till cancer.

De menar att nästan 20 procent av alla cancerdiagnoser i USA är direkt associerade till exempelvis kroppsvikt, ohälsosamma matvanor och fysisk inaktivitet.

Huruvida det är den främsta förklaringen till ökningen av cancerfall bland unga är dock svårt att säga.

SVT har tidigare uppmärksammat att antalet unga som drabbas av tarmcancer ökar. Det tros bland annat kunna kopplas till våra matvanor.

– Vi vet att rött kött, fettrik och processad mat är riskfaktorer, sade Anna Martling, professor i kirurgi vid Karolinska Institutet, till kanalen.

Arkivfoto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


Rusning efter Samsung-telefon – därför vill alla ha den nu

2026 07 15

Samsung ökar produktionen av sin senaste mobiltelefon rejält.

Under den senaste tiden har minnesbolagen rusat på börsmarknaden.

Detta på grund av den rådande minnesbristen som driver upp priserna på en rad olika teknikprodukter.

Samsung-kunder befarar att mobiljättens nästa modell – Galaxy S27 – kommer att bli dyrare på grund av det.

Därför sker nu en rusning efter Samsung Galaxy S26, rapporterar Mobil.se.

Kraftig ökning

Samsung planerar nu att öka produktionen av Galaxy S26 med 50 procent.

Detta efter att försäljningen i juni månad blev betydligt bättre än väntat – det såldes tre gånger så många enheter som månaden innan.

Kunder passar på att köpa den senaste modellen på grund av befarade kommande prishöjningar.

Kan öka mer

Produktionen höjs från en miljon till en och en halv miljon telefoner.

Men om försäljningen fortsätter i samma takt som nu så kan produktionen komma att öka ytterligare.

Läs mer: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer rörlig ränta

Inte bara Samsung

Det är inte bara Samsungs produkter som kan bli dyrare framöver.

Även Apple höjer priserna på olika varianter av iPads och MacBooks i USA med mellan hundra och trehundra dollar, uppger CNBC.

Det beskrivs som företagets första formella steg för att vältra över de högre minnes- och lagringskostnaderna på konsumenterna.

Apple framhåller att “vi vet att detta inte är några välkomna nyheter, och vi arbetar outtröttligt för att hitta lösningar”.

“Aldrig sett något liknande”

I en kommentar meddelar techjättens team att de aldrig har sett något liknande.

– Konsumentelektronikbranschen står inför en utmaning utan motstycke, menas det.

– Den snabba expansionen av AI-datacenter har skapat en extraordinär våg av efterfrågan på minne och lagring. Vi har aldrig tidigare sett ett komponentpris stiga så mycket, så snabbt.

Läs mer: Volkswagen ökar över 50 procent

Foto: G. Philips

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen