Busschaufför aggressiv – passagerare kände sig hotad

2024 06 14

En busschaufför anklagas för att ha betett sig olämpligt och hotfullt mot en passagerare.

Det var i samband med ett förarbyte som det uppstod en situation där passageraren kände sig hotad.

När den nya chauffören klev på bussen för att inleda sitt arbetspass, gjorde han det på ett minst sagt anmärkningsvärt sätt.

Det första chauffören gjorde när han klev på bussen var att riva ner en affisch, rapporterar Expressen.

Rev ner affisch – på Wallenberg

Affischen innehöll reklam för en Raoul Wallenberg-utställning på Förintelsemuseet, uppger tidningen.

Chauffören ska först ha rivit ner affischen – och därefter satt sig på den.

En äldre passagerare reagerade på chaufförens beteende, och försökte tillrättavisa honom.

Då ska chauffören ha blivit väldigt arg och skrikit åt passageraren att lämna bussen.

– Han blir förbannad, ställer sig upp och börjar skrika: ”Gå av bussen!” Han säger att han la affischen på stolen för att stolen var smutsig, berättar passageraren, enligt tidningen.

Händelsen utspelade sig på en buss i Stockholm, och har anmälts till SL.

Kopplar till kriget i Gaza

Passageraren drog dock slutsatsen att busschaufförens agerande hade med kriget i Gaza att göra.

– Jag uppfattar det som att hans agerande är kopplat till kriget i Gaza. Jag säger till honom att han inte har rätt att riva ned affischen, säger passageraren, rapporterar tidningen.

Raoul Wallenberg är känd för sina insatser för att rädda judar i det av Nazityskland ockuperade Ungern under Andra världskriget.

Händelsen utreds

Passageraren uppger att han kände sig hotad av busschaufförens beteende.

Både busschauffören och passageraren tog bilder av varandra i samband med bråket.

SL utreder händelser och säger att de beklagaren det inträffade.

Antisemitism sprids i Sverige

Det spända läget i Mellanöstern har lett till att allt fler judar känner sig hotade i Sverige.

Problemet finns i hela landet men har varit särskilt uppmärksammat i Malmö, inte minst i samband med årets Eurovision.

Då kände sig judar tvingade att lämna staden på grund av hotbilden, rapporterade SR.

Problemet har bland annat kommenterats av statsminister Ulf Kristersson.

– Jag är mycket bekymrad över de hot som judar utsätts för. De beskriver hur judiska barn trakasseras. Det är ovärdigt Sverige, har Kristersson sagt i samband med ett besök i Malmö, enligt SVT.

Foto: Patrik Carlberg

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Ska skicka hela flottan till Ukraina

2026 06 18

Ukraina kan se fram emot en kraftig förstärkning för militären.

Belgien kommer att skicka sju F-16-flyg till det krigsdrabbade landet, bekräftar landets försvarsminister Theo Francken.

Det är tre fler än vad som tidigare utlovats.

– När det gäller Ukraina ökar vi vår hjälpinsats ännu mer. Vi kommer att hjälpa dem genom att leverera sju F-16-plan i år. Så det kommer att finnas sju F-16-plan i år, fyra för reservdelar och tre för att operera i Ukrainas luftrum för att försvara Ukraina mot rysk aggression, säger Theo Francken enligt ukrainska Pravda.

Ska skicka hela flottan

Den belgiska leveransen är dock bara början.

Natolandet planerar att skicka hela flottan. Alla F-16-plan i Belgien ska till Ukraina, lyder planen.

– Jag kommer att föreslå för regeringen att vi under de kommande åren skickar alla våra F-16-plan till Ukraina. Det förutsätter att F-35-planen har tagits i bruk, eftersom vi naturligtvis måste upprätthålla vår luftförsvarsförmåga. Vi har också vår roll i Natos kärnvapendoktrin, säger den belgiska försvarsministern.

LÄS MER: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sverige skänker 16 plan

Belgien uppges för närvarande ha över 40 F-16-plan i drift. Tidigare hade landet planerat att leverera fyra stycken mellan 2025 och 2026, ett löfte som först nu blivit verklighet.

Nyligen gav även Sverige besked om att skänka 16 stridsflygplan av typen Jas Gripen till Ukraina. Dessutom ska landet få köpa ytterligare 20 stycken.

Det här är ett historiskt beslut för svensk del, men som också stärker ukrainskt luftförsvar väsentligt, sade statsminister Ulf Kristersson (M) enligt SR efteråt.

Totalt har Sverige skänkt 128 miljarder kronor till Ukraina, uppger statsministern.

Sverige har varit mycket principfast i stödet till Ukraina, och det uppskattas, sade president Volodymyr Zelenskyj enligt Aftonbladet när han var i Sverige för att bekräfta affären.

LÄS MER: Zelenskyj kan bytas ut

Foto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Stor försämring bekräftad – Swedbankkunder förtvivlade

2026 06 18

Det blir allt svårare att traska in på banken för spontana ärenden.

De fysiska bankkontoren försvinner ett efter ett.

Trenden är tydlig. På tre år har hela 30 fysiska bankkontor i Sverige stängt dörrarna för spontanbesökare, enligt siffror från SCB.

En stor försämring, menar många kunder. Mer än varannan svensk, 56 procent, anser att det är det är viktigt med fysiska bankkonor på hemorten, visar en purfärsk undersökning från Verian.

– Resultatet utmanar föreställningen att fysisk närvaro har spelat ut sin roll. Tvärtom ser många ett värde i att banken finns kvar lokalt, säger Björn Elfstrand, VD på Sparbankernas Riksförbund, i en kommentar.

"Många är förtvivlade"

Idag saknas ett bankkontor i mer än var åttonde kommun. 

Swedbank är en av bjässarna som i snabb takt stängt möjligheten för spontanbesök. För ett år sedan hade 23 av 142 av bankens kontor i Sverige genomfört förändringen.

Det har väckt stort missnöje på berörda orter. En av dem är Klippan i Skåne.

– Många är förtvivlade, har en bankkund berättat för Helsingborgs Dagblad.

Även yngre vill ha kvar kontoren

Swedbank förklaring är att två av tre kunder idag kontaktar banken via telefon och att anpassningen är nödvändig. 

Samtidigt vill en majoritet av den yngre befolkningen, som växt upp i ett digitalt samhälle, behålla de fysiska kontoren. Över hälften, 54 procent, i åldern 18-29 år anser att kontoren är viktiga och var tredje, 31 procent, betraktar dem som en trygghet.

Vi ser att även yngre generationer behöver vägledning och många efterfrågar personlig hjälp och vill besöka banken. Det mest intressanta är kanske att så många unga kopplar bankkontoret till trygghet, säger Björn Elfstrand.

LÄS MER: Stor vändning för jobbsökande

Ska bli mer tillgängliga

Tidigare har Swedbank legat i botten när det gäller kundnöjdheten bland privatkunder, enligt Svenskt Kvalitetsindex. Kritiken har främst handlat om att banken upplevs otillgänglig.

Förra året lovade Swedbanks vd Jens Henriksson att kunder max ska behöva vänta tre minuter i telefon för att få hjälp med sina ärenden.

– Där handlar det om att bättre utnyttja de instrument vi har för att bli mer tillgängliga för våra kunder, sade Jens Henriksson till Di förra sommaren.

LÄS MER:

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen