Brutalt filmklipp skakar Norge

2023 08 14

Under en längre tid har flera brutala våldsdåd inträffat i norska kommunen Kristiansand. 

Flickor så unga som 13 år, slår och sparkar slumpmässiga offer medan våldet filmas och sprids online, rapporterar NRK.

Ungdomsvåldet är inget nytt, men enligt polisen i Norge har det eskalerat den senaste tiden.

Polisen uppger att våldsdåden följer en oroväckande trend:

  • Våldsutövarna blir allt yngre.
  • Allt fler flickor begår hänsynslöst våld.
  • Samma tjejgäng ligger bakom flera våldsdåd.
  • Allt filmas och delas på sociala medie-plattformarna Snapchat och TikTok.

–  Offren väljs ut slumpmässigt och det tar väldigt kort tid innan de slår till. Flera gånger sätter tjejerna upp "fällor" för att hitta en anledning att attackera offren, säger en polis till NRK.

Samma polis uppger att de unga våldsutövarnas främsta motiv är att ”sprida skräck”.

– Filmerna visar tjejer som är helt gränslösa. De letar efter situationer där de kan använda våld.

Obehaglig video

NRK har fått tillgång till ett filmklipp som visar en av de våldsamma incidenterna i Kristiansand.

Länk till videon finns längst ner i artikeln.

Offrets anhöriga har samtyckt till publiceringen.

Sparkar och slag

Filmen visar hur en ung tjej i grundskoleåldern dras ner till marken av ett tjejgäng.

Liggande försöker hon skydda sitt huvud samtidigt som hon utsätts för ett brutalt våld. Sparkar och slag riktas mot huvudet och ryggen.

NRK uppger att flickan vårdades på sjukhus efter misshandeln.

Vidare uppger Norges public service-kanal att tre flickor har åtalats efter incidenten. Ytterligare en flicka är misstänkt.  

Samtliga fyra har tidigare varit inblandade i liknande våldsdåd.

”Känner skräck och skam”

NRK har kontaktat två av flickornas föräldrar.

En av dem uppger att familjen är djupt upprörda över att deras dotter har begått våld.

– Som föräldrar blir vi chockade när vi ser vårt eget barn utföra sådana här handlingar. Vi känner skräck och skam, och vi skyller på oss själva som föräldrar. Sedan är man så klart orolig för barnet som utsätts för våld, säger föräldern till NRK.

Kan inte straffas

Eftersom flickorna är under 15 år kan de inte straffas enligt norsk lag. I Norge är den kriminella minimiåldern 15 år. Något som våldsutövarna är väl medvetna om.

– I förhör säger flera av barnen att de är medvetna om att de inte kan straffas, rapporterar NRK.

Polismannen som nyhetskanalen har samtalat med uppger att brotten i många fall skulle få stora konsekvenser om gärningspersonerna var straffmyndiga.

 Våldet är ofta så allvarligt att en vuxen skulle ha satts i isolering. Men det kan vi inte göra med barn, säger han och förklarar att polisen i stället arbetar med andra metoder.

– Vi har kontakt med alla som kan bidra till att göra skillnad i barnens liv, men det är krävande.

Se videoklippet genom att klicka här.

Offrets anhöriga har samtyckt till publiceringen.

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


JUST NU: 18 skadade – fullständigt kaos på Ryanair-plan

2025 07 05

Falskt brandlarm på ett Ryanair-plan har lett till flera skador.

På lördagen kommer uppgifter om att minst 18 personer har skadats vid en flygplats i Spanien.

Ett Ryanair-plan var på väg att lämna Palmas flygplats och sätta kurs mot Manchester i Storbritannien när brandlarmet plötsligt utlöstes.

Fullständigt kaos utbröt efter det, rapporterar The Mirror.

18 skadade

Brandlarmet – som senare skulle visa sig vara falskt – ledde till panik bland passagerarna.

Vissa beslutade sig i kaoset för att ta sig ut på flygplansvingarna för att hoppa av planet.

Passagerare filmades när de lämnade planet via vingarna innan de hoppade ner på asfalten medan brandmän och polis skyndade till platsen. 

Medicinska team som var involverade uppger att 18 personer behövde hjälp med olika former av skador.

Sex av dem fick föras till sjukhus. 

Tre av dem fördes till en privatklinik i Palma, Clínica Rotger, och de övriga tre till Hospital Quironsalud Palmplanas, som också ligger i öns huvudstad.

Det ska inte röra sig om några allvarliga skador.

Vittnar om kaoset

En anställd på flygplatsen vittnar om hur han upplevde situationen.

– Planet är på väg att lyfta från ramp tio eller åtta och nu hoppar folk från vingen ner på marken. Något händer, något händer, de evakuerar planet. Nu kommer brandmännen.

Ryanair kommenterar

En talesperson för Ryanair har kommenterat händelsen.

– Denna flygning från Palma till Manchester avbröts på grund av ett falskt brandlarm, säger personen enligt The Sun.

– Vi ber uppriktigt om ursäkt till berörda passagerare för eventuella olägenheter.

Oklart varför

Det är i nuläget oklart varför brandlarmet gick igång på det berörda flygplanet.

Ingen brand hade utbrutit.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att det skulle finnas några andra problem med planet.

Läs mer om Ryanair:

Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Foto: N. Soklic

Text: Redaktionen


Succéfilm har kommit till SVT Play – kan streamas idag

2025 07 05

SVT Play har fyllt på sitt utbud för sommaren.

SVT Play har nu lagt till en hyllad film från 2021.

Det handlar om den brittiska dramafilmen Boiling Point.

Filmen har hyllats brett av recensenter och nått ett betyg på 7,5 på IMDB.

Den finns tillgänglig hos streamingtjänsten fram till den tredje augusti.

Det är Boiling Point

Boiling Point är regisserad av Philip Barantini och i huvudrollerna finns bland andra Stephen Graham, Vinette Robinson, Alice Feetham och Jason Flemyng.

Filmen följer chefskocken Andy som driver på sitt trimmade köksteam samtidigt som stressnivåerna ständigt ökar. 

Den intensiva kvällen bjuder på allt från nitiska hälsoinspektörer och gnälliga influencers som vill äta gratis till gamla krogkollegor som dyker upp i sällskap med tongivande matkritiker.

Har hyllats

Boiling Point har hyllats av recensenter – däribland The Independents Clarisse Loughrey som ger filmen fyra av fem stjärnor.

– Boiling Point gör ett grundligt jobb med att kasta in dig i den svettiga, oförlåtande miljön i ett restaurangkök, skriver Loughrey.

– Det kommer att vara svårt att inte jubla som svar på insatsen. Filmen är alltid i rörelse, men ändå på något sätt tryckande klaustrofobisk, medan spänningen gradvis byggs upp till den punkt utan återvändo som titeln antyder.

Läs mer: Jättefiasko för påkostade filmen – “Värsta i modern historia”

Hyllar skådisarna

Även Varietys recensent Guy Lodge hyllar filmen, och lyfter fram skådespelarnas insatser.

– Fantastiska insatser av Stephen Graham och Vinette Robinson fördjupar regissören Philip Barantinis kontinuerliga virvel genom en natt i en hipp restaurang i östra London, skriver Lodge.

“Inte lätt att glömma”

Lodge framhåller att “det finns en drivkraft i filmskapandet som känns trogen restauranglivets framfart, oavsett manusets utvikningar”.

– Här finns bilder och utbyten som inte är lätta att glömma nästa gång du bokstavligen äter dig mätt på en kocks talang, ångest och utmattning, allt serverat på samma porslinstallrik.

Foto: Clement M

Text: Redaktionen