Brutala uppgifter om ryska storoffensiven: ”Bryr sig inte längre”

2023 02 09

Ryssland uppges ha inlett en ny storoffensiv i östra Ukraina.

På torsdagsmorgonen gick ryska trupper till anfall på flera platser i regionen Luhansk, rapporterar amerikanska tankesmedjan ISW.

– Åtminstone tre stora ryska divisioner har utfört offensiva operationer. Det indikerar att den ryska offensiven har börjat, skriver tankesmedjan.

Ukraina håller emot

Ukrainska militärkällor uppger att man slagit tillbaka 19 ryska anfall.

Samtidigt varnar ukrainska militärer och flera högt uppsatta tjänstemän för att den nya offensiven väntas bli större och brutalare än tidigare ryska attacker.

Kyiv bedömer att fler ryska trupper kommer involveras än under den fullskaliga invasionens första dagar i slutet av februari 2022.

–  Den är mycket större än den första vågen, säger en ukrainsk militär till nyhetsmagasinet Foreign Policy.

Enligt militärkällan uppskattar Ukraina att drygt 300 000 ryska trupper befinner sig på ukrainsk mark. Avsevärt fler än under invasionens första dagar. Då deltog drygt 175 000 soldater.

– Fler och fler anländer till fronten, säger militärkällan.

Brutal taktik

I början av invasionen bestod den ryska styrkan mestadels av kontrakterade, professionella soldater. Många av dem är numera döda eller borta från striderna.

Amerikanska och västerländska källor uppskattar att närmare 200 000 ryska soldater har dödats eller sårats i strid, rapporterade New York Times förra veckan.

I den nya ryska offensiven deltar därför hundratusentals reservister som Kreml skickat till Ukraina.

Den stora anslutningen av oerfarna soldater har fått Moskva att ändra strategi på marken.

Ukrainska källor vittnar om en brutal taktik som liknar Röda Arméns våldsamma framryckningar under andra världskriget.

– Moskva slänger fram ”mänskliga vågor” av soldater i försök att slå ut de ukrainska försvarsställningarna, skriver Foreign Policy med hänvisning till källor med insyn.

Taktiken resulterar i förödande förluster, men enligt den ukrainska militären har Ryssland upphört att bry sig om dödsiffror.

– De uppmärksammar inte längre förluster på slagfältet, säger en militärkälla till Foreign Policy.

Har kapacitet kvar

Trots stora förluster har Ryssland fortfarande kapacitet att nå framgångar på slagfältet. Det varnar flera ukrainska källor för.

Landets militär uppskattar att Ryssland har rustat upp rejält inför storoffensiven.

Enligt Ukraina anfaller Moskva med följande:

 - 1 800 stridsvagnar

- 3 950 pansarfordon

- 2 700 artillerisystem

- 810 raketartillerisystem från sovjettiden

- 400 stridsflygplan

- 300 helikoptrar 

- Hundratusentals soldater

Ukrainsk oro

Från ukrainskt håll utrycks en oro över förmågan att stå emot den nya offensiven.

– Jag vet inte hur vi ska kunna stå emot den här motoffensiven. Det kommer att blir otroligt svårt. Vi har inte tillräckligt med ammunition – eller någonting, säger Sasha Ustinova, en ukrainsk parlamentariker.

– Stridsvagnarna kommer senare. Allt kommer senare. När vi får Abrams (amerikanska stridsvagnar) vet vi redan hur den ryska motoffensiven har gått, tillägger hon.

 Foto: President of Russia Office resp General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Putins hemliga krets avslöjad – mitt i Moskva

2025 11 16

Putins hemliga krets finns samlad på en plats i Moskva.

Putinregimen är extremt noggrann med säkerheten kring den politiska elit som omger Vladimir Putin.

Men nu avslöjas var denna elit bor – i en hemlig och hårt övervakad ”elitby” mitt i Moskva.

Hemlig by mitt i Moskva

Oberoende ryska medier har avslöjat en hemlig ”elitby” som övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO, rapporterar Iltalehti.

Byn ligger mitt i Moskva, i Vorobyvye Gory-regionen, och övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO.

I området bor Vladimir Putins innersta krets, och byn har varit stängd för utomstående i årtionden, rapporterar tidningen, som hänvisar till en granskning från det oberoende mediet Projekt.

Det är Vladimir Putin själv som beslutar vem som får bo i området. Bara Putins egna förtrogna kan komma ifråga.

Bland de boende i området finns bland annat säkerhetsrådets sekreterare Sergej Sjojgu, befälhavaren för de väpnade styrkorna Valerij Gerasimov och flera oligarker nära Putin, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Samlar Putins elit

Bostadsområdet beskrivs som ett ”datjparadis”. ”Datja” är ett ryskt begrepp som syftar på sommarbostäder, alltifrån enklare stugor till lyxiga villor.

– Datjorna byggdes på 1950-talet för medlemmar av centralkommittén i Sovjetunionens kommunistiska parti, rapporterar tidningen.

Villorna hyrs i hemlighet ut av FSO till utvalda personer.

Hyran sägs uppgå till motsvarande drygt 33 000 euro i månaden.

Bland de boende i området finns också oligarker som Roman Abramovitj, Gennadij Timtjenko, Dmitrij Mazepin och Ruslan Baisarov, enligt tidningen. Även Kazakstans tidigare president Nursultan Nazarbajev har en villa i den hemliga elitbyn.

Putin gömmer sig i skogen

Huruvida Putin själv brukar uppehålla sig i det hemliga området framgår inte.

Det har tidigare rapporterats att Putin har blivit allt mer paranoid på senare år och att han av säkerhetsskäl har börjat undvika vissa lyxresidens som han tidigare har använt.

De senaste rapporterna gör gällande att Putin uppehåller sig i Valdaj-skogen mellan Moskva och Sankt Petersburg, omgiven av 14 luftvärnssystem, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen