BRUTALA SIFFRAN: Putins nya storoffensiv står redo

2023 02 03

Mycket tyder på att Rysslands diktator Vladimir Putin förbereder en ny storoffensiv i Ukraina.

Diktatorns plan är att sätta fart innan Ukrainas nya stridsvagnar och vapensystem anländer från väst.

En ny rysk offensiv kommer, enligt diverse rapporter, att ske drygt ett år efter att Moskva inledde sitt anfallskrig i Ukraina. Då deltog uppemot 175 000 ryska soldater i offensiven mot norra, södra och östra Ukraina.

Den kommande offensiven väntas bli betydligt större.

Det varnar Ukrainas försvarsminister Oleksii Reznikov för.

Han tror att startdatumet för offensiven kommer att sammanfalla på årsdagen för invasionen och att hela 500 000 ryska soldater kommer att delta. Enligt ministern har Ukraina uppgifter som tyder på att Moskva har utplacerat omkring en halv miljon soldater.

– Vi underskattar inte vår fiende. Deras mobilisering har inte upphört, säger Reznikov enligt AFP. 

Ryssland har uppgett att 300 000 nya reservister har mobiliserats till kriget. Putin har deklarerat att kvoten är uppfylld och att mobiliseringen därmed är avslutad. Ukraina hävdar däremot att mobiliseringen aldrig upphört. 

”Kan stämma”

Jonas Kjellén, analytiker vid Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, följer olika aspekter av utvecklingen inom Rysslands väpnade styrkor.

Han konstaterar att siffran på 500 000 kan stämma.

–  Räknar man samman den reguljära armén med Wagnerstyrkor och separatister med omkring hälften av de 300 000 man som mobiliserades i september och dessutom lägger till folk från olika säkerhetsstrukturer är en halv miljon inte orealistiskt, säger Jonas Kjellén till SvD.

Här slår Moskva till 

Ukrainas underrättelseuppgifter tyder på att Ryssland kommer att slå till mot de södra och östra delarna av landet.

Jonas Kjellén delar bedömningen.

– Jag håller med om teorin. Att de skulle anfalla från Belarus verkar vara avfärdat. Det är rimligt att förutsätta att ett större ryskt angrepp kan ske mot de östra, men även centrala delarna av landet där flodgränserna i svår terräng ser ut att kunna bli avgörande

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen