12 mars 2026

Bröllopstragedi i svenskparadis: brudgum sköt ihjäl fyra personer

2023 11 28

Bröllopet slutade i chock när brudgummen tog fram en pistol och öppnade eld.

Den tragiska händelsen ägde rum i ett av de mest populära besöksmålen för svenska folket – nämligen Thailand dit hundratusentals svenskar åker varje år.

En 29-årig tidigare soldat hade precis gift sig med sin 44-åriga fru.

Men bara ett par timmar efter att bröllopsfirandet satts igång lämnade brudgummen festen– och återvände med en pistol.

Han sköt sedan ihjäl fyra personer, inklusive bruden.

Övriga offer var brudens mamma och hennes yngre syster samt en annan gäst.

Ytterligare en person skadades allvarligt, uppger Sky News med hänvisning till Bangkok Post.

Sköt även sig själv

Efter att ha öppnat eld vände brudgummen pistolen och sköt även ihjäl sig själv.

Enligt lokala medier ska gäster ha uppmärksammat att brudgummen “inte såg så glad ut” på den efterföljande festen.

– Han var ganska berusad vid den tiden, framhåller den thailändska polisen till BBC.

Något motiv till skjutningen har polisen ännu inte klarlagt.

Hamnade i bråk

Myndigheterna bekräftar dock att brudgummen köpt pistolen och ammunitionen helt lagligt någon gång under förra året.

Thailändska medier har uppgett att brudparet ska ha hamnat i bråk under festen, med hänvisning till vad gästerna berättat för polisen.

– Det har också rapporterats att mannen kände sig osäker på den 15-åriga åldersskillnaden mellan honom och bruden, rapporterar BBC.

Polisen har dock avfärdat teorin som spekulationer i nuläget.

Framgångsrik idrottare

Paret ska ha levt tillsammans i tre år innan de gifte sig.

Mannen, som heter Chaturong Suksuk, var förutom en tidigare soldat också en framgångsrik idrottsman.

Han hade tagit silver i simning vid Asean Para Games i Indonesien förra året och förväntades finns med på listan över deltagare i prestigefulla World Ability Sport Game i Thailand om en månad.

Brudgummen förlorade sitt högra ben när han var i tjänst i den paramilitära infanteristyrkan som patrullerar Thailands gränser.

Masskjutningar är mycket sällsynta i Thailand, även om det är vanligt att äga vapen.

Foto: N Dumlao

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 16

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen