Branschen varnar: Konkursvåg efter Trumps tullar

2025 04 12

USA:s tullar kan slå hårt mot svensk bilindustri.

Bilbranschen har det redan svårt som det är.

Lågkonjunktur, svag köpkraft och räntor har under de senaste åren ställt till det ordentligt – i synnerhet för underleverantörer.

Nu kommer nästa farhåga i form av tullar från andra sidan Atlanten.

Varnar för konkursvåg

Branschorganisationen Fordonskomponentgruppen går nu ut med en varning.

Fordonskomponentgruppens vd Peter Bryntesson är oroad inför de 25-procentiga tullar på fordonskomponenter som träder i kraft i maj.

Han menar att en konkursvåg kan vara att vänta.

– Om du tjänar inte mer än fem procent och får en tull på dig på 25 procent då går man verkligen back och det går inte att driva företag så, säger han till P4 Göteborg.

– Det är väldigt oroväckande just nu.

Ny analys

Donald Trump har som bekant infört en tullpaus på 90 dagar för alla länder utom Kina.

Spänningarna mellan USA och Kina fortsätter att öka och många gör sig redo för ett fullskaligt handelskrig.

CNN:s analytiker Stephen Collinson bedömer att konsekvenserna från ett sådant handelskrig kan bli “katastrofala”.

“Skickar chockvågor”

Så här skriver Collinson om situationen:

–  Det snabbt förvärrade handelskriget mellan USA och Kina – världens främsta geopolitiska makter, vars ekonomier är intimt sammanflätade – hotar att orsaka allvarlig skada för båda länderna och kommer att sända chockvågor över hela världen.

Höjning på höjning

Collinson menar emellertid att “de potentiella konsekvenserna av ett fullskaligt handelskrig för båda sidor kan leda till att de inte har något annat val än att backa”.

– Men efter Trumps senaste höjning av insatserna på torsdagen, då han bekräftade att tullarna på kinesiska varor nu skulle uppgå till 145 procent, slog Kinas president Xi Jinping tillbaka och höjde tullarna på amerikanska varor som kommer in i Kina till 125 procent. Xi sade att Kina ”inte är rädda”.

Samtidigt är det fortsatt skakigt på aktiemarknaden i en tid då investerare försöker bedöma vad president Donald Trumps nästa drag kan vara.

Foto: Cartist resp The White House

Text: Redaktionen


Svenska hushåll uppmanas: Testa brandvarnaren i dag måndag

2025 12 01

Svenska folket uppmanas att testa sina brandvarnare.

Den uppmaningen kommer Brandskyddsföreningen med på måndagen.

Den första december är den så kallade Brandvarnardagen – och för att säkerställa att brandvarnaren funkar uppmanas alla svenskar att testa.

Testa brandvarnaren

Varje år inträffar cirka 24 000 bränder i bostäder och när människor omkommer i bränder saknas fungerande brandvarnare i många av fallen. 

Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap saknas brandvarnare vid var fjärde utryckning till bostadsbränder. 

– Den 1 december är det Brandvarnardagen och Brandskyddsföreningen uppmanar alla att testa sin brandvarnare. En brandvarnare är en billig livförsäkring som räddar liv, framhåller Brandskyddsföreningen.

När vi är mest sårbara

En fungerande brandvarnare upptäcker rök tidigt och varnar innan situationen eskalerar och statistik visar att hem utan fungerande brandvarnare har “betydligt högre dödlighet vid bränder”.

– En brandvarnare är viktig eftersom bränder ofta inträffar när vi är som mest sårbara – när vi sover, säger Lars Brodin, brandingenjör på Brandskyddsföreningen.

– Under sömnen reagerar vi inte på rök eller låga och det är här brandvarnarens betydelse blir livsavgörande.

Läs mer: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Så ska det vara

Enligt Brandskyddsföreningens riktlinjer bör varje våningsplan i bostaden ha minst en brandvarnare. 

I större bostäder, där avståndet mellan brandvarnarna inte bör överstiga 12 meter, rekommenderas seriekopplade brandvarnare. 

– Detta innebär att om en varnare larmar, så larmar alla. På så sätt säkerställs att larmet hörs i hela hemmet.

Byt batterier

Sveriges hushåll uppmanas även att byta batterier och se till att extra batterier alltid finns i hemmet.

– Och glöm inte att rengöra varnaren. Smutsiga brandvarnare blir känsligare och kan larma utan anledning, fortsätter Brodin.

Läs mer: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: Y. Ota

Text: Redaktionen


1dec2025

Ryssland i hemliga möten med amerikanska affärsmän

2025 12 01

Flera oligarker i Putins närhet har träffat amerikanska affärspersoner.

Ryska oligarker med nära kopplingar till den ryske diktatorn har hållit hemliga samtal med amerikanska affärspersoner om potentiella gruv- och energiavtal.

Samtalen ska ha varit en del av amerikansk diplomati bakom kulisserna med målet att avsluta kriget i Ukraina.

– Gennady Timchenko, Yuri Kovalchuk och bröderna Arkady och Boris Rotenberg – alla sanktionerade och knutna till Kremlledaren sedan hans ungdom – ska ha skickat sändebud till hemliga möten med amerikanska företag, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till ett avslöjande av Wall Street Journal.

”Nya tillgångar”

Samtalen mellan ryssarna och amerikanerna ska ha handlat om sällsynta jordartsmetaller och gasutvinning.

Men också om ett återupplivande av Nord Stream ska ha diskuterats, enligt flera källor och europeiska underrättelsetjänster.

– Diskussionerna antyder att om kriget tar slut kan Putins innersta krets komma åt stora nya tillgångar, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Koppling till Donald Trump

Bland de amerikanska affärsmännen ska bland annat Gentry Beach ha funnits, enligt uppgifter till Wall Street Journal.

Han är en gammal vän till Donald Trump och donerade också pengar till presidentkampanjen inför förra årets val.

– Verksamheten stämmer överens med Trumps strategi att driva fredsarrangemang med hjälp av ekonomiska intressen, uppger tidningen.

”God chans”

Efter gårdagens möte mellan USA och Ukraina hoppas den amerikanske presidenten att förhandlingarna ska komma vidare och resultera i ett fredsavtal.

– President Donald Trump säger att det finns en "god chans" till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina, men hans förhandlare har ett hårt arbete framför sig, uppger NBC News.

USA:s sändebud Steve Witkoff är nu på väg för att träffa Vladimir Putin på plats i Moskva, i förhoppning att kunna komma vidare i arbetet.

 – De är nu på väg till Kreml och behöver fortfarande lösa viktiga detaljer med Kiev, uppger nyhetskanalen.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen