4 aug 26

Bransch slår larm – “Det här är på allvar”

2023 04 29

Fackförbundet Byggnads larmar om dödsfallen i byggbranschen.

Byggbranschen kantas av stora problem gällande säkerheten och nu slår fackförbundet Byggnads larm angående den mörka statistiken.

Under 2020 och 2021 dog 20 byggnadsarbetare i arbetsplatsolyckor och facket kräver att arbetsgivarna tar ett större ansvar.

Det uppges finnas flera systematiska problem inom arbetet, rapporterar P4 Dalarna.

– De kan inte smita undan sitt ansvar här. Det här är liksom på allvar, det är en död byggnadsarbetare varje månad, säger Lars Jonsson som är vice ordförande i Byggnads Gävle-Dala.

Oseriösa aktörer

Det finns flera olika anledningar till säkerhetsproblemen i branschen, menar Jonsson.

Bland annat handlar det om tidspress, och att många oseriösa aktörer är verksamma inom yrket.

Nu uppmanas arbetsgivarna att agera för att säkerställa arbetarnas säkerhet.

Anordnade manifestation

Ett annat problem uppges vara att det är för många inblandade i processerna.

Lars Jonsson anordnade en manifestation i Borlänge för att hedra de som gått bort eller skadat sig på jobbet.

– Vi har långa led av underentreprenörer, och vi har många oseriösa företag som kryper in under leden. Då försöker byggföretagen undvika ansvaret, men det är helt orimligt. Framför allt måste huvudentreprenörerna ta det ansvaret. Säger de stopp, då blir det stopp, förklarar Jonsson.

Tydlig vision

Branschorganisationen Byggföretagen är bland annat verksamma med att samordna arbetsmiljörådgivare för att främja säkerheten på arbetsplatsen.

Organisationen har en tydlig vision.

– Ha en olycksfri byggbransch. Vår vision är noll olyckor i byggbranschen, framhåller Byggföretagen.

Obligatoriskt för medlemmar

Byggföretagen har arbetat fram programmet Safe Construction Training, som sedan 2021 är en obligatorisk säkerhetsutbildning för organisationens medlemmar.

– Byggföretagen vill ha ett hållbart arbetsliv. En skadefri arbetsmiljö som gör det möjligt att arbeta ett helt arbetsliv och mår fysiskt och psykiskt bra vid pension.

Foto: M. Bjork

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen