Bransch går ut med skarp varning: ”Hundratals människor kan dö”

2024 02 20

Från och med den 1 februari ska räddningstjänstens personal ha elva timmars dygnsvila, något som gör att deras dygnspass inte längre kan genomföras.

Redan när de nya direktiven började diskuteras möttes de av kritik.

Nya direktiven

De nya direktiven innebär att brandmän, ambulansförare och personliga assistenter måste få vila 11 timmar mellan arbetspassen.

Direktiven innebär att man inte längre får arbeta 24 timmar i sträck, den nya gränsen är i stället 20 timmar.

Regeln är ett EU-direktiv, vilket Sverige tidigare haft undantag från att behöva följa.

Men efter kritik från EU-kommissionen måste även Sverige och svenskarna nu följa direktiven.

De nya avtalen kring EU-direktiven om dygnsvila började gälla för brandmän den 1 februari i år.

Slår larm

Nu slår allt fler brandmän larm om de negativa följderna med dygnsvilan.

En brandman som Aftonbladet samtalat menar att den kommer öka risken för dödsfall, kompetensbrist och massuppsägningar.  Han frågar sig hur räddningstjänsten hade klarat en händelse som Göteborgsbranden, vilken inträffade 1998, i dag.

– Om det skulle hända igen och jag står där med kollegor som jag vet inte har rätt kompetens att möta det som händer där inne i form av kris, rasrisk och nedtrampade människor så kommer jag inte att gå in, säger han.

Brandmannen i fråga, som inte vill gå ut med sitt riktiga namn ser allvarliga risker med scenariot.

– Och då riskerar vi att hundratals människor kan dö, säger han till Aftonbladet.

90 procent

Allt fler brandmän visar nu sitt missnöje avseende de nya EU-direktiven.

– 90 procent av alla heltidsbrandmän i Sverige har ansökt om dispens från de nya avtalen kring EU:s arbetstidsdirektiv, uppger SVT Blekinge.

Martin Bruér är Kommunals skyddsombud för räddningstjänsten i östra Blekinge.

– Man ser att systemet inte fungerar i praktiken när så många behöver gå kvar på schemat för verksamhetens behov, säger Martin Bruér till tv-kanalen.

Finns undantag

Men det finns undantag kring dygnsvilan.

– Dygnsvila kan i undantagsfall förkortas till som lägst 9 timmar vid förläggning av ordinarie arbetstid om det finns särskilda skäl i verksamheter med ansvar för liv, hälsa och säkerhet uppger SKR via sin hemsida.

Foto: Räddningstjänsten Karlstad

Text: Redaktionen


JUST NU: JD Vance går till attack – mot svensk

2025 08 14

JD Vance har hamnat i bråk med den svenska Rysslandsanalytikern Anders Åslund.

Den svenska Rysslandsanalytikern och ekonomen Anders Åslund är aktiv på sociala medier med olika former av analyser och kommentarer.

Efter att ha lagt ut ett inlägg på X gällande det kommande toppmötet i Alaska mellan Donald Trump och Vladimir Putin svarar nu JD Vance på samma app.

Åslunds analys

Så här uttrycker sig Anders Åslund inför toppmötet:

– Det finns ingen anledning för Trump att träffa Putin för att diskutera Ukraina.

Åslund listar tre anledningar till hans kommentar:

  1. Trump och hans medlöpare vet ingenting om något av länderna.
  2. Under Trump har USA ingen roll öster om Nato i något avseende.
  3. Den ursprungliga anledningen till Trumps beslut att träffa Putin var Witkoffs missförstånd.

Vance till angrepp

Åslunds inlägg får USA:s vicepresident JD Vance att gå i taket.

– En person som har haft fel i nästan alla viktiga frågor under de senaste 30 åren är arg på USA:s president för att han bedriver diplomati, skriver han på X.

Den svenske Rysslandskännaren svarade direkt.

– Medan du stöder antidemokratiska rörelser i Tyskland och Rumänien, stöder jag frihet, demokrati, fria marknader, Nato och västvärlden, menar Åslund.

– Tycker du att det är fel? Trumps uppträdande med Putin i Helsingfors 2018 var katastrofalt för USA och västvärlden. Vill du verkligen att det ska upprepas?

“Inte förhandlingar”

Det amerikanska utrikesdepartementets talesperson Tammy Bruce uttalade den 12 augusti att toppmötet i Alaska inte är en förhandling och bekräftade att Trump fortfarande är fast besluten att informera Zelenskyj och europeiska ledare om sitt möte med Putin.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Reser i morgon

Vita husets talesperson Karoline Leavitt uppgav den 12 augusti att Trump vill använda toppmötet i Alaska för att få en bättre förståelse för hur kriget i Ukraina kan avslutas och att toppmötet kommer att bli en ”lyssningsövning” för Trump.

I morgon fredag reser Trump och Putin till Alaska för det uppmärksammade mötet.

Foto: G. Skidmore 

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland attackerat – “Det brinner”

2025 08 14

Nya ukrainska drönarattacker skapar problem för Ryssland.

Tidigt på torsdagsmorgonen uppger Volgograds guvernör Andrej Bocharov att ett oljeraffinaderi i staden har träffats av ukrainska drönare.

Enligt guvernören har drönarattacken mot raffinaderiet orsakat oljeutsläpp och en kraftig brand, rapporterar Kyiv Independent.

Ny attack

En drönarattack under natten träffade ett raffinaderi i den ryska staden Volgograd, vilket orsakade ett oljeutsläpp och en brand på anläggningen, enligt Andrej Bocharov, guvernör i Volgograd oblast.

– Ikväll avvärjde det ryska försvarsministeriets luftförsvar en massiv attack med obemannade flygfarkoster mot Volgograd oblast, säger Bocharov.

– Som en följd av fallande vrakdelar läckte oljeprodukter ut och fattade eld vid Volgograds oljeraffinaderi. Brandmännen började snabbt släcka branden.

Ryssland hänvisar ofta till “fallande vrakdelar” när det rör sig om drönarattacker, det är inte bekräftat om det faktiskt rör sig om just det, eller om drönarna kraschat in i raffinaderiet.

Inte första gången

Raffinaderiet i Volgograd, som ägs av den ryska oljejätten Lukoil, har varit måltavla för flera attacker under kriget. 

Ryska medier och myndigheter rapporterade om attacker mot anläggningen både i februari och mars 2025. 

Ukrainas generalstab bekräftade en drönarattack mot raffinaderiet i januari.

Mötet närmar sig

Samtidigt närmar sig fredagens toppmöte mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Alaska.

Trump-administrationen klargjorde att USA inte kommer att ingå några avtal med Ryssland om en fredsuppgörelse i Ukraina utan ett omedelbart eldupphör och utan Ukrainas formella deltagande i fredsförhandlingarna, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Nya uppgifter

ISW förklarar.

– USA:s president Donald Trump höll ett virtuellt toppmöte den 13 augusti med utvalda europeiska ledare och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj som förberedelse inför Trumps möte med Rysslands president Vladimir Putin vid toppmötet i Alaska den 15 augusti, uppger ISW.

– Tysklands förbundskansler Friedrich Merz uppgav att Trump bekräftat att han inte kommer att förhandla om territoriella frågor med Putin.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen