4 mars 2026

BOSTADSEXPERT: ”Snart kommer priserna rusa”

2024 01 16

En stor förändring väntas redan i påsk.

Det är en förändring som rör de omdiskuterade bostadspriserna.

– När marknaden vänder, vilket jag tror det snart gör, kommer den vända snabbt.

Förändrad marknad

Bostadspriserna har förändrats de senaste åren.

Förklaringen finns i inflation så väl som förändrade räntesatser, vilka kommit att påverka marknaden.

I synnerhet gäller det senaste styrräntan.

Det här väntas

Nu spås stora förändringar vänta.

– Just nu har vi ett stort utbud, priser som bottnar, och en växande optimism bland hushållen vad gäller både ränteutvecklingen och prisutvecklingen. Det är väldigt länge sedan bostadsköpare stod inför ett sånt här guldläge, uppger bostadsexperten Hemad Razavi för TV4.

Experten spår dubbel räntesänkning och uppger att antalet som tror på en sänkt bolåneränta det närmsta halvåret har ökat.

Det sker

Många svenskar är i behov av nya bostäder. Många har gått och väntat på lägre räntor.

Förändras ränteutvecklingen spås därför många göra slag i att köpa bostad.

– Det uppdämda behovet är jättestort. Nu med fallande räntor är det allt fler som kommer våga ta det steget man velat göra väldigt länge men inte vågat tidigare.

Kritik mot Riksbanken

Razavi anser att Riksbanken tagit i för hårt med de höga räntorna, och tror att de därför kommer att tvingas till en rejäl sänkning lagom till påsk.

– Det finns en skuld som vi menar på att man har att betala. Man har legat för högt för länge och det innebär att vi kommer att få en 25-punkt-sänkning, tror vi. Men det finns också utrymme för en dubbelsänkning, det vill säga 0,5 procent.

Rekordår

För 2023 finns ännu ingen statistik vad gäller bostadsförsäljningar hos Statistikmyndigheten SCB.

Däremot finns statistik från året innan, vilket var ett riktigt rekordår.

– Under 2022 såldes det 107 248 bostadsrätter till ett sammanlagt värde av 297 miljarder kronor, uppger SCB.

Siffrorna är de högsta genom tiderna.

–  Medelpriset för en bostadsrätt i landet sjönk med nästan 1 procent, från 2,785 miljoner kronor år 2021 till 2,766 miljoner år 2022.

Förre försäljningar

Trots att 2022 var ett rekordår vad gäller värdet av försäljningar, såldes det inte lika många bostäder som året innan.

Antalet försäljningar av bostadsrätter 2022 var 20 092 färre än 2021.

Foto: Gustav Karlsson

Text: Redaktionen


13 april 2026

2 000 kronor på kontot – regeringens löfte till hushållen

2026 04 14

Uppemot 2 000 kronor ska sättas in på miljoner svenskars bankkonton.

Det är en av åtgärderna som hushållen kan förvänta sig när regeringen idag lägger fram vårbudgeten för 2026 till riksdagen.

– Sverige är på rätt kurs. Trots krig och osäkerheter i omvärlden är den svenska ekonomin stark, och vi fortsätter bygga skyddsbarriärer runt den. För att återhämtningen ska ta fart här på hemmaplan behöver vi fortsätta ingjuta framtidstro i Sveriges hårt arbetande människor, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) i ett uttalande.

Då kommer pengarna

Totalt innehåller vårdbudgeten förslag på åtgärder värt 7,7 miljarder kronor.

Där ingår bland annat en tillfällig sänkning av skatten på bensin och diesel samt ett nytt tillfälligt el- och gasprisstöd. 

Det sistnämnda ska enligt statsminister Ulf Kristersson (M) innebära att en familj med eluppvärmd villa ska ta del av ett stöd på mellan 1 000 och 2 000 kronor som kompensation för vinterns höga elpriser.

– Vi går fram med ett stärkt elstöd, där ersättning alltså ges till hela landet, sade Ulf Kristersson enligt TV4 när förslaget lades fram i mars.

Pengarna planeras att betalas ut under andra halvan av juni 2026.

Kritiserat högkostnadsskydd

Elstödet införs efter att det högkostnadsskydd som redan finns inte aktiverats under de höga priserna i vintras. Skyddet skulle sättas in om spotpriset steg till över 1,5 kronor per kilowattimme inom ett elområde under en månad.

Ett verkningslöst skydd, enligt kritiker, eftersom priset sällan når de nivåerna.

Jag kan inte se något scenario fram till utgången av 2026 som gör att vi hamnar över den gränsen. Man låter väljarna tro att det ska påverka deras plånbok positivt, men i själva verket kommer det inte att förändra något, har elmarknadsanalytikern Bengt Ekenstierna tidigare sagt till DN.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Här är några av de mest omtalade åtgärderna som ingår i årets vårbudget:

  • en tillfällig sänkning av skatten på bensin och diesel och
  • ett nytt tillfälligt el- och gasprisstöd.
  • förberedande åtgärder i järnvägsnätet och uppbyggnad av en reservhamn på Gotland och
  • att inrätta en ny myndighet för Sveriges utrikes underrättelser.
  • bidrag till regionerna för att upprätthålla bemanningen och kapaciteten i vården under sommarmånaderna,
  • stöd som möjliggör ytterligare tre offentligfinansierade IVF-försök,
  • ett vaccinationspaket för äldre,
  • satsningar på skolområdet, bland annat språkfrukost och förstärkta statsbidrag för läxhjälp och inköp av litteratur samt
  • satsningar på arbetet mot mäns våld mot kvinnor.

Källa: Finansdepartementet

LÄS OCKSÅ: “Ett enormt varuhus” – populära kedjan storsatsar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 april 26

UPPGIFTER: Orbán lämnar landet

2026 04 13

Ungerns premiärminister Viktor Orbán har försvunnit från offentligheten.

Efter att Orban förklarat sig besegrad i söndagens val har han inte synts till.

Nu spekuleras det i att premiärministern har lämnat Ungern, rapporterar Bloomberg.

Samma rykte sprids om utrikesministern Peter Szijjarto, som också har försvunnit från offentligheten efter valförlusten.

Den ungerske grävjournalisten Szabolcs Panyi kommenterar ministerns frånvaro i ett inlägg på X.

– Sitter han redan på ett plan till Moskva, skriver Panyi som tidigare avslöjat kontakter mellan Péter Szijjártó och ryska företrädare.

Korruptionen har skjutit i höjden

Ungerns nyvalde premiärminister Péter Magyar har flaggat för att personer, som berikat sig under Orbans styre, kan komma att fly landet efter valförlusten.

Under Orbáns 16 år vid makten har korruptionen ökat i Ungern. Statligt stöd har styrts om till företag och personer som stöttat regeringspartiet Fidesz.

Totalstopp för Orbán

Korruptionen har möjliggjorts av reformer som har försvagat domstolars oberoende, ökat regeringspartiets politiska inflytande och kontrollen över medierna.

Dessutom har Viktor Orbán ändrat valsystemet till sin egen fördel – bland annat genom att rita om valkretsarna.

Men nu är hans tid vid makten över.

På en pressträff uppger Péter Magyar att en gräns kommer att införas för hur länge en premiärminister kan sitta kvar vid makten. 

Den nya gränsen kommer att sättas till två mandatperioder, vilket motsvarar åtta år. Det innebär att Viktor Orbán, som varit premiärminister i 16 år, inte kan återvända till makten.

– En sådan konstitutionell förändring skulle göra det omöjligt för Orbán att bli premiärminister igen, säger Magyar enligt TV2.

LÄS MER: Dubbelsmäll på gång för Ryssland – efter Orbans förlust 

Jordskredsseger 

Magyars liberalkonservativa Tisza fick över två tredjedelar av platserna i det ungerska parlamentet i söndagens val. Den så kallade ”supermajoriteten” innebär att Tizsa har möjlighet att ändra den ungerska konstitutionen.

– Vi kommer att göra allt för att återställa demokratin och få tillbaka kontrollmekanismer och maktdelning igen, säger Péter Magyar.

 LÄS OCKSÅ: Bästa bilen i världen har utsetts 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen