Bluffsamtal med särskild detalj ökar – lägg på direkt

2025 09 27

Polisen varnar för en ny våg av bedrägerisamtal.

Just nu rapporteras en tydlig ökning av samtal där en datoriserad röst utger sig för att vara från polisen.

Rösten påstår att mottagarens ID-handlingar är inblandade i brott eller att det finns en arresteringsorder.

Bedragarna försöker sedan locka mottagaren att trycka på en knapp för att bli ”kopplad till polisen”.

– Polisen ringer aldrig med automatiserade röster. Får du ett sådant samtal, lägg på direkt och gör en anmälan, säger en presstalesperson vid Polisen.

Ny trend förvirrar

Bedrägeriförsöken följer ofta samma mönster och är en ny trend bland bedragare.

En röst presenterar sig som polisen och nämner sedan de allvarliga anklagelserna enligt nedan.

– Det här är från Polisen. Ditt ID-kort är inblandat i oegentligheter, det finns en arresteringsorder utfärdad på dig… tryck 1 för att bli kopplad till Polisen.

LÄS MER: Swish lanserar ny funktion – ska hjälpa många

Så skyddar du dig

Polismyndigheten uppmanar alla som får den här typen av samtal att direkt lägga på luren.

– Vi ringer aldrig dig med automatiserade röster, varken på svenska eller engelska. Om du mottar ett sådant samtal, avsluta samtalet direkt och anmäl bedrägeriförsöket, säger Polisen.

För att minska risken att drabbas är det viktigt att sprida informationen vidare till anhöriga, särskilt äldre som ofta är en utsatt grupp för den här typen av bedrägerier.

Andra vanliga metoder

Förutom falska telefonsamtal använder bedragare även andra metoder för att lura människor.

Ett vanligt tillvägagångssätt är spoofing. Det innebär att bedragaren på teknisk väg får det att se ut som om samtalet, sms:et eller mejlet kommer från en legitim avsändare, till exempel ett välkänt företag eller en myndighet.

Syftet är ofta att få mottagaren att klicka på länkar som leder till falska sidor, så kallade phishingsidor, där känslig information kan stjälas.

Polisen betonar att man aldrig ska klicka på länkar om man inte är helt säker på att de kommer från en trygg källa.

Anmäl alltid försök

Bedrägerisamtalen är en del av en bredare trend där kriminella utnyttjar oro och hot för att pressa fram känsliga uppgifter eller pengar.

Varje försök som anmäls bidrar till att polisen kan kartlägga och stoppa bedragarna.

– Ju fler som anmäler, desto bättre möjligheter får vi att agera mot de här ligorna, betonar Polisen.

LÄS MER: ID-tjänsten Freja går ut med viktigt meddelande

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


Fiasko för USA – 100 miljarder dollar saknas

2025 12 02

I april lanserade USA:s president Donald Trump nya handelstullar mot världens länder.

Några månader senare presenterade Vita huset en optimistisk prognos.

I augusti uppgav finansminister Scott Bessent att intäkterna från tullarna skulle uppgå till omkring 500 miljarder dollar på årsbasis.

Nu sågas Vita husets prognos.

Tullarna förväntas generera omkring 400 miljarder dollar i intäkter på årsbasis, enligt Pantheon Macroeconomics – ett oberoende forskningsinstitut specialiserat på makroekonomiska analyser.

Sifran innebär att Vita husets prognos ligger omkring 100 miljarder dollar fel. 

– Tullintäkterna ligger dramatiskt under Vita husets ursprungliga förväntningar och genererar ungefär 100 miljarder dollar mindre än beräknat, fastslår analysen.  

LÄS MER: “Vi är redo” – Putin dundrar mot Europa 

Trump har tvingats backa

Den kraftiga minskningen förklaras framför allt av president Trumps omsvängning kring vissa tullsatser.

Sedan lanseringen av tullarna i april har presidenten gått med på att sänka flera tullavgifter. Justeringarna innebär att den genomsnittliga aktiva tullsatsen (AETR) ligger på 12 procent – hela 8 procentenheter lägre än den förväntade genomsnittsnivån på 20 procent som beräknades i våras.

Den amerikanska tidskriften Fortune pekar dessutom ut ytterligare tre förklaringar:

1, Importen från Kina har rasat med 30 procent jämfört med 2024.  

2, Mexiko och Kanada följer frihandelsavtalet NAFTA i högre grad än väntat.  Exporten till USA håller sig oftare än väntat inom avtalets ramar och blir därmed tullbefriad. Samtidigt har både Kanada och Mexiko minskat exporten av tullbelagda varor till USA.

3, USA:s import av tullbefriade varor har ökat kraftigt, exempelvis mikrochip till AI. Dessa varor utgör nu 9 procent av landets totala import – en markant ökning från 4 procent förra året. 

LÄS OCKSÅ: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


24 nov 2025

Jättebesked för Swish – här är enorma siffran

2025 12 02

Black Week 2025 blev en succévecka för Swish.

I vanlig ordning rusade svenskarna till butikerna och datorerna för att fynda under Black Week.

Det märks bland annat på statistik från betaljätten Swish.

Black Week 2025 blev en rekordvecka för Swish, rapporterar sajten E-handel.

Rekordvecka

Det är för femte året i rad som besked kommer om att betaltjänsten noterar en rekordvecka i samband med Black Week.

Det rör sig om en volymökning med sju procent jämfört med förra året – och totalt skickades hela 16 miljoner betalningar till företag under veckan.

Tisdagen – löningsdagen – var den starkaste handelsdagen.

– Trots att många hushåll fortsatt är försiktiga med sin ekonomi ser vi att svenskarna gärna handlar under reaperioder som Black Week – och betalar med pengar de faktiskt har, säger vd Urban Höglund.

Så ser siffrorna ut

Bara mellan fredagen och söndagen genomfördes över sju miljoner betalningar till företag.

Snittköpet landade på 491 kronor – att jämföra med 476 kronor förra året.

Som mest genomfördes 7 500 betalningar i minuten – även det mer än förra året.

Den största ökningen av Swish-betalningar skedde inom hälsa och skönhet, mode och hemelektronik.

– Swish är idag en naturlig del av svenskarnas shoppingupplevelse, och under Black Week blir det extra tydligt, fortsätter Höglund.

Läs mer: Dryckesbolag på väg att kastas ut från börsen

Stark e-handel redan innan

Starka siffror noterades i e-handeln redan innan Black Week.

E-handelns omsättning för oktober månad blev 13,1 miljarder kronor, uppger branschorganisationen Svensk Handel.

Det var en ökning med 16 procent jämfört med samma månad förra året och den fjärde månaden i rad med tvåsiffriga tillväxttal.

“Ytterligare ett skäl”

Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel, kommenterade i samband med siffran situationen kring de kinesiska jättarna Temu och Shein.

– Förra veckans besked om att den tullfria gräddfilen för Temu och Shein är på väg att upphöra välkomnas av branschen och är ytterligare ett skäl till att känna hoppfullhet, sade han då.

Läs mer: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: Swish

Text: Redaktionen