BLODBAD: Många ryska elitsoldater dödade i attack

2023 09 06

Ryska arméns omtalade elitsoldater i 7:e Luftattackdivisionen har lidit mycket svåra förluster det senaste dygnet.

I försöken att pressa tillbaka Putinregimens trupper vid frontlinjen i östra Ukraina röner Ukrainas Väpnade Styrkor just nu viktiga framgångar.

Ljudklipp har läckt

Uppgifter om Ukrainas framryckningar kommer från källor i Ryssland.

– En rysk militärbloggare har lagt ut en ljudinspelning från den 5 september.

Det uppger den ideella amerikanska tankesmedjan ISW, Institute for War.

I ljudklippet hör man en rysk soldat som berättar hur ryska elitsoldater krossats av Ukraina

49 dödade på en enda dag

– Soldaten hävdar att han tvingats hämta tillbaka kropparna från ryska [soldater] nära Straomayorske.

Orsaken är att de ryska befälen struntar i att återbörda sina soldaters lik.

Soldatens uppgifter om hur många elitsoldater som stupat under Ukrainas avancemang indikerar att de ryska elitsoldaterna lider svåra förluster.

– Han uppger att hans enhet förlorat 49 som dödats i strid på en dag.

Det rapporterar ISW.

Elitstyrka från andra världskriget

Den drabbade styrkan utgörs av den ryska elitstyrkan 7:e Luftattackdivisionen som även kallas för Stormlandsdivisionen. Den korrekta engelska beteckningen är 7th Guards Mountain Air Assault Division.

Styrkan bildades under andra världskriget i december 1942 och har bland annat deltagit i att krossa Ungernrevolten 1956 då ungrare försökte göra motstånd mot Sovjetdiktaturens förtryck.

Ryssar hindras

Händelsen skall ha skett vid gränsområdet mellan regionen Donetsk och regionen Zaporizhia där Ukraina nu pressar på för att spräcka den ryska försvarslinjen.

Den ryska soldatens uppgifter indikerar att tidigare rysk information om var ryska soldater befinner sig är felaktiga.

Ukrainas motoffensiv har sannolikt lyckats med att engagera de ryska elitsoldaterna i gränstrakterna.

– [Vilket] hindrar dem från att omgruppera till kritiska områden vid fronten i västra Zaporizhia, betonar ISW.

Framgångsrik offensiv

Geografiskt lokaliserade bilder från måndagen visar hur ryska trupper beskjuter ukrainska posteringar väster om samhället Robotyne.

– Det visar att Ukrainas styrkor har avancerat nära områden som ryska styrkor tidigare påstod sig kontrollera.

Det framhäver ISW som även refererar till ukrainska militära källor som bekräftar att Ukrainas Väpnade Styrkor är framgångsrika i regionen.

Foto: K. Schmidt

Text: Redaktionen


Glädjande nyhet för kaffeälskare

2025 06 15

Nu kommer ett glatt besked för alla som älskar kaffe.

Den som älskar kaffe har haft det tufft de senaste åren.

Kaffet har rusat i pris under en längre tid, samtidigt som även andra livsmedelsvaror har blivit dyrare i inflationen.

Men nu kan utvecklingen vända, enligt experter.

”Mycket talar för en sänkning”

Mycket talar för att kaffepriset har nått sin topp, rapporterar DI.

Flera bedömare tror att priset på kaffe kan börja gå ned nu, enligt tidningen.

– Jag har sagt det länge nu. Den senaste månaden har vi haft en nedgång på 15 procent, säger den fristående råvaruanalytikern Torbjörn Iwarson till tidningen.

Andra gör samma bedömning. Till och med Värlsbanken tror att kaffepriset nu har nått sin topp.

På Löfbergs tror man också att kaffepriset kan sluta öka och istället gå ned den kommande tiden.

– Mycket talar för en sänkning nu, säger Löfbergs kommunikationschef Anders Thorén.

Detta efter flera år av rekordstor ökning. Priset på en säck kaffebönor har fyrdubblats sedan 2021, enligt tidningen.

8 av 10 dricker kaffe regelbundet

Prisökningarna på kaffe har varit svåra att acceptera för svenska konsumenter.

Svenskar är kaffeälskande folk, vilket bekräftas i Kafferapporten 2025 från Löfbergs.

– Undersökningen bekräftar att kaffe är en nationaldryck i Sverige, säger Anders Thorén i ett uttalande.

Kafferapporten visar att 8 av 10 svenskar dricker kaffe regelbundet, vilket innebär att många påverkas starkt av kaffepriserna.

Helst bryggkaffe – på morgonen

Undersökningen visar också att svenska folket helst av allt dricker bryggkaffe. 73 procent av kaffedrickarna uppger att bryggkaffe är den sort man dricker oftast, medan snabbkaffe kommer tvåa med blygsamma 7 procent.

Svenskar dricker allra helst kaffe på morgonen. 69 procent svarar att morgonkaffet är den viktigaste koppen på dagen, enligt Löfbergs rapport.

55 procent uppger att de börjar dricka kaffe innan klockan 8 på morgonen, och 95 procent dricker kaffe före klockan 12, enligt Kafferapporten 2025.

Foto: shixugang

Text: Redaktionen


IMORGON MÅNDAG: Spänt ödesmöte väntar Zelenskyj

2025 06 15

Ett spänt ödesmöte väntar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

I en allt mer orolig omvärld tvingas Volodymyr Zelenskyj kämpa för omvärldens, och framför allt USA:s, stöd.

Nu väntar ett nytt ödesmöte för Zelenskyj med start imorgon.

Vid G7-mötet i Kanada den 15-17 juni har Zelenskyj bjudits in som gäst, och väntas bland annat prata på tu man hand med USA:s president Donald Trump.

Viktigt möte för Ukraina

Kriget i Ukraina kommer att vara en av de centrala frågorna på G7-mötet, vid sidan av konflikten mellan Israel och Iran samt det pågående handelskriget.

Men G7-länderna (Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA) har blivit allt mer splittrade i synen på Ukrainakriget, framför allt på grund av att Trumps USA har vacklat i sitt stöd till Ukraina.

I samband med toppmötet kommer Zelenskyj att träffa Trump för tredje gången sedan Trump återvände till Vita huset. Det kan bli ett avgörande möte för Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Det första mötet mellan de två ägde rum i Vita huset och slutade i storbråk.

Det andra mötet ägde rum i Vatikanen, och beskrevs som lyckat.

Mån om att träffa Trump enskilt

Inför G7-mötet i Kanada har Zelenskyj insisterat på att han vill ha ett enskilt möte med Trump.

– Båda våra team arbetar för att säkerställa att vi träffas, sade Zelenskyj till reportrar igår.

Zelenskyj kommer ägna G7-mötet och mötet med Trump åt att försöka få stöd för nya sanktioner mot Ryssland, något som Trump har visat sig skeptisk till.

Det är också viktigt för den ukrainska presidenten att överlag stärka relationen till Trump. Den senaste tiden har spänningarna mellan de två ledarna återigen stärkts.

Zelenskyj har bland annat kritiserat Trumpadministrationens ovilja att införa sanktioner och sätta press på Putin.

– Ryssland ljuger för Trump, sade Zelenskyj tidigare i veckan, enligt tidningen.

Den ukrainska presidenten menar att Putin lurar Trump genom att upprätthålla illusionen av att man vill föra en dialog om fred.

Det återstår att se om Zelenskyj lyckas övertala Trump under G7-mötet, som börjar imorgon måndag. Det enskilda mötet mellan Zelenskyj och Trump kan dock dröja till tisdag den 17 juni, enligt tidningen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen