Blixten har slagit ned i villa – “bortom räddning”

2024 06 14

Blixten har slagit ned i en villa utanför Järvsö i Hälsingland.

Larmet om en brand kom till SOS sent på torsdagskvällen.

Stora lågor slog igenom taket när den första enheten från räddningstjänsten anlände till huset.

– Orsaken är ett blixtnedslag och villan blev helt övertänd, säger Niklas Hammarlund som är larmbefäl hos Räddning i samverkan, till Ljusdals-Posten.

"Bortom räddning"

Förutom flera enheter från brandkåren tillkallades även ambulans till platsen.

Lokaltidningen beskriver situationen för villan, som var hopbyggd med ett förråd, som “bortom räddning”.

– Redan när första enheten var framme var delar av villan övertänd, så vi koncentrerade oss på att rädda restvärden, saker som fanns i villan där det inte brann, säger Niklas Hammarlund.

Boende tog sig ut

Räddningstjänsten har låtit byggnaden brinna ned till grunden. Branden ska ha varit under kontroll.

Styrkorna blev kvar på platsen i flera timmar efter att man hade fått ordning på situationen.

Det föreligger inte någon risk för spridning till övriga byggnader.

Som tur var hade även samtliga personer som befann sig i huset tagit sig ut. 

Ambulanspersonalen undersökte de boende och drog slutsatsen att de inte behövde föras till sjukhus för vidare kontroll eller vård, enligt Niklas Hammarlund.

Varnade för åska igår

Igår gick SMHI ut med en gul varning för skyfallsliknande regn fram till klockan 19 i bland annat södra Gävleborg.

– Åska, hagel och hårda vindbyar kan också förekomma, varnade myndigheten.

Järvsö ligger något norr om det område som täcktes av varningen och blixtnedslaget skedde även flera timmar efter att vädervarningen upphörde.

SMHI underströk dock att det skulle ske stora lokala variationer i ovädret.

Risk även mot veckoslutet

Även under resterande del av veckan finns det risk för oväder som bland annat inkluderar åska.

Ett flackt lågtrycksområde täcker Norden och ger fortsatt svalt och ostadigt sommarväder, informerar SMHI-meteorologen Marie Staerk i en färsk prognos.

– Inslag av åska och hagel kan förekomma.

Arkivfoto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


JUST NU: Regn och åska drar in

2025 09 13

Lördagen ser ut att bli en regnig dag.

SMHI meddelar att lördagen kommer att bli en regnig dag.

I synnerhet i de norra och västra delarna av landet kommer det att regna.

Även åska kan förekomma, meddelar vädermyndigheten på lördagsmorgonen.

Regn och åska

I dag lördag väntas skurar i de västra och norra delarna av landet. 

Störst mängder ser ut att falla i Bohuslän och Halland. Åska kan även förekomma.

– I allmänt växlande molnighet, tidvis med tätare molnighet i främst västra Svealand och Norrlands kust- och inland, förklarar SMHI.

– Framåt kvällen drar ett mer sammanhängande band med regn och skurar även in över södra Götaland.

Det är oklart exakt hur mycket regn det blir.

Även i morgon

Även på söndagen väntas det regna.

Under natten mot söndag fortsätter regnbandet i Götaland norrut och splittras upp.

– Under dagen åter regn i västra Götaland, mest intensivt i Bohuslän, fortsätter vädermyndigheten.

– På eftermiddagen närmar sig ett lågtryck Östersjön från söder, vilket kan ge rikligt med regn och kraftiga skurar på Gotland och till kvällen även i Södermanland och Uppland. I övrigt generellt mycket moln.

Läs mer: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Nästa vecka

Lågtrycket fortsätter sin bana norrut och främst längs södra och norra

Norrlands kustland kan rikliga mängder förekomma i samband med det i början av nästa vecka.

Ytterligare ett lågtryck på Nordsjön drar in regn över Götaland från väster.

Vinden vrider åt sydväst och tilltar till friska till hårda vindbyar.

Senare i veckan

Lågtrycket från väster förs in över landet med regn och skurar. Nästa fredag drar kallare luft in över norra Norrland. 

Ytterligare ett omfattande och djupt lågtryck närmar sig från nordväst.

– Framåt helgen kan rikliga regnmängder väntas i delar av södra Sverige, uppger SMHI.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 13

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen