Bisarrt uttalande från Putin – vänder sig direkt till Kamala Harris

2024 09 05

Rysslands diktator Vladimir Putin blandar sig i USA-valet.

I samband med ett tal i staden Vladivostok ger Putin sitt stöd till en av kandidaterna.

Diktatorn meddelar att han stödjer Demokraternas presidentkandidat Kamala Harris i valet i november.

Putin framhäver dock inte Harris politik som en avgörande faktor bakom hans besked.

I ett bisarrt utspel hänvisar diktatorn till presidentkandidatens skratt som den bidragande orsaken.

– Hon har ett så smittsamt skratt. Det visar att allt är bra med henne, säger Putin enligt Reuters.

Därför stödjer han Harris

Att Vladimir Putin stödjer Kamala Harris kan tyckas förvånande.

Harris motkandidat Donald Trump för en politik som spelar den ryske diktatorn i händerna. Trump har kallat Putin för ”smart” och ”geni”, öppnat för att dra USA ut ur Nato och har till och med uppmuntrat Ryssland att attackera västerländska länder som inte ”betalar sina räkningar” till Nato.

Trots det har Putin två gånger om gett sitt stöd till Demokraternas presidentkandidater.

I februari 2024 utryckte han sitt stöd för partiets dåvarande kandidat, president Joe Biden. Och nu meddelar diktatorn att han stödjer Kamala Harris.

Enligt BBC-journalisten Steve Rosenberg, som specialiserat sig på Östeuropa, ska Putins stöd tolkas som en ”present till Trump”.

– Föreställ dig att Vladimir Putin hade sagt offentligt att han skulle föredra ett Trump-presidentskap. Vilken present till Demokraterna det skulle varit, framhöll Rosenberg efter att Putin uttalat sitt stöd för Joe Biden.

– Donald Trumps politiska fiender skulle ha kastat sig över ett sådant stöd och anklagat den tidigare amerikanska presidenten för samverkan med Kreml och för att ha band till Ryssland, två år efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Det skulle knappast vara en röstvinnare för Republikanerna.

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Lawrence Jackson

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen