Biltema-utmanare expanderar – “Ska bli kundernas favorit”

2025 02 02

Den danska Biltema-utmanaren Thansen öppnar nytt.

Biltema har länge varit det stora namnet när det kommer till bildelar och tillbehör.

På senare år har andra märken gett sig in i kampen om marknadsandelar - däribland finska Motonet.

En annan kedja som tagit sig in på den svenska marknaden är danska Thansen - som nu öppnar nytt.

Öppnar nytt

Thansen öppnar nu en ny butik i Almenäs i Nässjö, rapporterar Market.

Det innebär att kedjan nu har så många som nitton butiker runt om i Sverige.

– Småland är en spännande region med mycket intresse för bilar, säger Stefan Roysson, Administrationschef för Thansen Sverige.

Där flyttar de in

Thansen flyttar därmed in i varuhuskedjan Harald Nyborgs gamla lokaler mellan Willys och Stadium Outlet i Nässjö.

– Lägg till en handelsplats med attraktiva butiksgrannar som tillsammans kommer att dra kunder till varandra, fortsätter Stefan Roysson.

Utöver den nyöppnade butiken i Nässjö har Thansen även butiker i bland annat Borlänge, Gävle, Halmstad, Karlskrona, Malmö, Norrköping, Skövde och Värnamo.

“Ska bli kundernas favorit”

Thansen kommer även enligt Fastighetsvärlden öppna en flaggskeppsbutik i Stockholm.

Butiken kommer att vara cirka 1 100 kvadratmeter och vara belägen i Heron City, Kungens kurva.

– Vi är glada över att ha bidragit till Thansens etablering i Heron City Säger Felix Gripenberg, partner på Herde som bistått Balder i uthyrningen.

Sedan 2002 har Thansen varit verksamt som en mycket expansiv detaljhandelskedja med omkring 84 butiker i Danmark.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan.

Flera utmanare

Biltema ser därmed ut att ha två utmanare som är på frammarsch i form av danska Thansen och finska Motonet.

Även Motonet har aviserat planer på tillväxt i Sverige och har som förhoppning att öppna nya butiker den kommande tiden.

Det återstår att se vad som blir av marknadsandelarna för respektive bildetaljhandelskedja.

Foto: Biltema resp J. Kavan

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 03

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


Slutet på en era i SVT – två klassiska sändningar skrotas

2026 03 03

Två klassiska SVT-sändningar försvinner från och med i dag.

Från och med i dag måndag försvinner Rapport-sändningarna klockan 12 och 16.

De traditionella dagssändningarna har haft en förhållandevis liten publik – och nu släcks de ner.

Resurserna hamnar istället hos SVT Play och kanalens nyhetstjänst, rapporterar Dagens Media.

Sändningarna försvinner

SVT satsar istället för Rapport-sändningarna klockan 12 och 16 på formatet “Snabbkollen”.

Där kommer det handla om kortare filmklipp likt de som finns i sociala medier.

Snabbare sammanfattningar av nyheter kommer då att publiceras.

Inte på grund av sparpaketet

Programområdeschefen Karin Ekman förklarar att beslutet att kapa Rapport-sändningarna inte har att göra med det aviserade sparpaketet.

– Vi måste plocka bort saker om vi ska kunna uppstå på nya sätt, i nya format, säger hon.

De övriga Rapport-sändningarna – däribland flaggskeppet klockan 19:30 – blir dock kvar som vanligt.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Stort sparpaket

SVT har fått besked om att de behöver spara 355 miljoner kronor.

Så här kommer det att fördelas:

- Programverksamheten sparar 220 miljoner.

- SVT Nyheter och Sport sparar 80 miljoner.

- Administration/Ledningsenheterna, tjänsteutveckling/Medieenheten och teknik/Produktion & Teknik sparar 55 miljoner.

“Tråkigt besked”

Den nya, lägre kostnadsnivån ska vara nådd i början av 2027. 

– Det är ett tråkigt besked som väcker oro både hos publik och personal. Men vi måste investera i digital beredskap och dessutom ta ansvar för ekonomin i det olyckliga politiska vakuum som uppstått, säger vd Anne Lagercrantz.

– Samtidigt förutsätter vi att politikerna i dessa extraordinära tider står fast vid tidigare utfästelser att kompensera för de ökade marknätskostnaderna.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Foto: Clement M

Text: Redaktionen