5 aug 26

Biltema uppmanar bilister: Detta måste bytas i bilen nu

2024 10 13

Det är dags för bilister att göra sig redo inför kylan.

Och det innebär inte bara att man måste byta till vinterdäck.

Det är även dags att byta ut spolarvätskan.

Det framhåller Biltema som understryker att spolarsystemet kan frysa annars.

“Är otroligt viktigt”

Biltema förklarar.

– När graderna börjar sjunka allt lägre och vi välkomnar vintern så möts vi ofta av snö, is och slask ute på vägarna, framhåller kedjan.

– Och med vinterväglaget kommer även vissa krav på din bil, för att du ska kunna ta dig fram säkert längs med vägarna. 

– Bland annat är det otroligt viktigt att du har rätt typ av spolarvätska, så att du ser ordentligt och så att spolarsystemet inte fryser.

Säker körning

Att välja rätt spolarvätska för din bil under vintern är enligt kedjan avgörande för att säkerställa en klar sikt och en säker körning.

Olika spolarvätskor har nämligen varierande uppsättningar av innehåll och egenskaper och av den anledningen lämpar sig vissa spolarvätskor bättre under vintersäsongen medan andra fungerar bättre under sommaren.

Tänk på detta

Under vintern finns det en viss typ av spolarvätska som är att föredra.

– Var noga med att kontrollera spolarvätskans fryspunkt, för om den skulle frysa kan både spolarsystemet och torkarutrustningen sluta att fungera, fortsätter Biltema. 

– Därför är det viktigt att du på vintern har en spolarvätska som är avsedd för vinterbruk och som innehåller alkohol så som etanol och isopropanol. Alkoholen skyddar nämligen spolarsystemet och förhindrar att spolarvätskan fryser.

Kan hjälpa

Biltema riktar en uppmaning gällande koncentrerade spolarvätskor som ska späs med olika mängd vatten.

För vintertid, beroende på temperatur ska de blandas enligt följande:

- Vid cirka -18 °C ska du blanda 1 del spolarvätska + 2 delar vatten.

- Vid cirka -30 °C ska du blanda 1 del spolarvätska + 1 del vatten.

Den som är osäker på vilken spolarvätska som gäller kan även höra av sig till experter på bilverkstäder eller bilkedjor som kan hjälpa till med det.

Foto: Biltema resp J. Kavan

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen