Biltema öppnar nytt – här hamnar nya varuhuset

2025 02 10

Biltema kommer att öppna en ny butik.

Kedjan har på senare år fått konkurrens av bland annat finska Motonet och danska Thansen.

Biltema fortsätter dock att expandera - och ger på måndagen besked om att man kommer att öppna ett nytt varuhus.

Den nya butiken kommer att hamna i Säffle - och öppningen är planerad till våren 2026.

Det framhåller Biltema i ett pressmeddelande.

I Säffle

I samarbete med Sven Johansson Bygg AB väntas Biltema alltså bygga sitt nästa varuhus i Säffle.

– Säffle får sitt eget varuhus på hela 7 800 m², fyllt med allt för en rikare fritid, framhåller kedjan.

– Biltema har skrivit kontrakt med entreprenören Sven Johansson Bygg AB från Ed och bygget drar igång med målet att öppna våren 2026.

“Självklart”

Biltema skickar med följande meddelande till Säffleborna.

– Vi ser fram emot att erbjuda en helt ny shoppingupplevelse i vårt nya varuhus, meddelar Biltema.

– Med stora ytor och ett välplanerat sortiment blir det både enkelt och smidigt att hitta det du behöver. Självklart finns ett Biltema Café för en välförtjänt paus. Vi håller er uppdaterade längs vägen – fortsättning följer!

61 varuhus idag

Runt om i Sverige finns i dagsläget 61 Biltema-varuhus, med cirka 1700 anställda.

Biltema startade i Sverige år 1963, i en källarlokal i Linköping, under namnet "BIL-TEMA". 

Verksamheten bestod på den här tiden av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör. 

Sveriges första riktigt stora varuhus öppnade sedan portarna 1976 i Linköping, och var Biltemas allra första varuhus av det större slaget i Norden.

Huvudkontoret ligger i samma byggnad som varuhuset i Partille, Göteborg.

I Norden

Biltema har även verksamhet i bland annat Danmark, Finland och Norge.

– År 2002 öppnade det första Biltemavaruhuset i Danmark, förklarar kedjan. 

– Idag har Biltema 16 varuhus i landet och arbetar ständigt med att hitta nya, strategiska platser för att expandera varuhuskedjan. I de danska varuhusen har vi idag cirka 500 anställda.

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


28 jan 2026

Diktatorns dagar är räknade: “Förbered er för Putins död”

2026-01-29

Klockan tickar för Vladimir Putin.

Den 73-åriga diktatorn är Rysslands längst tjänstgörande ledare sedan Josef Stalin.

Troligtvis kommer han att dö vid makten.

Men.

Det kan ske tidigare än många förväntar sig, menar John Kennedy, ledande Rysslandsexpert och chef för Rysslands- och Eurasienprogrammet på forskningsorganisationen Rand Europe.

– Det mest troliga scenariot är att Putin dör vid makten, med tanke på att han har byggt ett system med total lojalitet i centrum. Sedan skulle det behöva ske en mycket snabb omorganisering, eliten skulle behöva gå samman och förhandla om makten, säger han till Daily Mail.

Riskerar att mördas

Vladimir Putin har vid 73 års ålder nått ganska exakt den förväntade livslängden för en genomsnittlig person i Ryssland.

Flera trovärdiga rapporter om att Putin söker alternativa behandlingar för hälsoproblem är ett av skälen till att diktatorn kan leva på lånad tid, menar John Kennedy.

Experten utesluter dock inte möjligheten att Putins mördas. Det bedöms dock vara mer sannolikt att mordet i så fall begås av regionala fraktioner som burit bördan i Ukrainakriget, snarare än av den styrande eliten.

Enligt forskaren skulle det kunna ske trots massiva säkerhetspådrag kring presidenten.

Mord inträffar. Han måste fortfarande besöka Rysslands allierade och regionerna – det kommer att finnas möjligheter. Tycker jag att det är ett troligt scenario? Det är inte mindre troligt än något annat. Det är absolut möjligt att någon känner tillräckligt med missnöje, med tanke på situationen i Ukraina, för att vilja döda honom.

LÄS MER: Allt faller – Ryssland närmar sig skräckscenario

Uppmaningen: förbered er

Enligt John Kennedy är diktatorns dagar räknade. Han uppmanar världen att redan nu börja förbereda sig för det kaos som lär utspela sig den dag Putin lämnar jordelivet.

Oavsett om det blir en förändring ledd av omgivningen, eller om det blir ett demokratiskt uppror eller en militärkupp, är det nödvändigt att planera för alla dessa eventualiteter, säger experten.

LÄS MER: Putin bjuder in Zelenskyj

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen