Bill Clinton uppmanar till historisk handling: allt kan gå förlorat
2026 01 26
Två amerikanska expresidenter reser sig upp och markerar kraftigt mot Trumpregeringen i Vita huset.
Efter att 37-åriga Alex Jeffrey Pretti sköts ihjäl av ICE-agenter under en pågående insats i Minneapolis i helgen har reaktionerna varit massiva.
Igår gick den tidigare presidenten Barack Obama ut och framhöll att “detta måste få ett slut”.
– De här aldrig tidigare skådade metoderna – som till och med den tidigare chefsjuristen vid departementet för inrikes säkerhet under den första Trump-administrationen har beskrivit som pinsamma, laglösa och grymma – har nu resulterat i dödsskjutningar av två amerikanska medborgare, uttrycker Obama på X.
Bill Clinton: "Trodde aldrig det skulle ske"
Nu utfärdar även Bill Clinton, president mellan 1993 och 2001, ett uttalande om saken. Han uttrycker att scenerna i Minneapolis och på andra håll är sådana som “jag aldrig trodde skulle äga rum i USA”.
– Fredliga demonstranter och medborgare som utövar sin konstitutionella rätt att observera och dokumentera brottsbekämpning har arresterats, misshandlats, tårgasats och, allra svidande, i fallen Renee Good och Alex Pretti, skjutits och dödats, framhäver Clinton enligt Sky News.
– Allt detta är oacceptabelt och borde ha undvikits.
Historisk uppmaning: allt kan få förlorat
Bill Clinton går sedan ut med en historisk uppmaning. Tiden är kommen för att “stå upp” för amerikanska friheter, menar expresidenten.
– De ansvariga har ljugit för oss, sagt åt oss att inte tro på vad vi sett med våra egna ögon och förespråkat alltmer aggressiva och antagonistiska taktiker, inklusive att hindra utredningar från lokala myndigheter
– Under ett helt liv möter vi bara några få ögonblick där de beslut vi fattar och de handlingar vi vidtar kommer att forma vår historia för kommande år. Det här är ett av dem. Om vi ger bort våra friheter efter 250 år kanske vi aldrig får tillbaka dem. Det är upp till oss alla som tror på den amerikanska demokratins löfte att stå upp, tala ut och visa att vår nation fortfarande tillhör oss, folket.
LÄS OCKSÅ: Trump riktar hot mot hela världen – “kan genomföra attacker överallt“
Gregory Bovin, gränspolisens chef, och Kristi Noem, minister för inrikes säkerhet, har hävdat att Alex Jeffrey Pretti var beväpnad och att agenterna sköt honom i självförsvar.
LÄS OCKSÅ: Dollarn kapitulerar
Foto: Gage Skidmore
Text: Redaktionen


