Bilköpare varnas – köp inte den här bilen

2024 11 30

Bilister varnas för att köpa bilar av en viss sort.

Kina har gått kraftigt framåt som bilexportör de senaste åren.

Detta framgår tydligt bland annat i en graf som New York Times har publicerat.

Kina hade en mycket begränsad förmåga att exportera bilar för bara två decennier sedan. Men 2020 låg deras bilexport på samma nivå som USA:s, och sedan dess har exporten ökat explosionsartat. Idag exporterar Kina 5,7 miljoner bilar om året och är världens i särklass största bilexportör.

Men nu varnar en säkerhetsexpert för vissa bilar från Kina, rapporterar NRK.

Varnar för dessa bilar

Tor Indstøy är säkerhetsexpert på Telenor, och jobbar på fritiden med ”Project Lion Cage”, där han tillsammans med andra arbetar med att kartlägga säkerhetsutmaningar med kinesiska bilar.

Projektet har blivit omtalat i hela världen, trots att det startade som en ren hobby.

Enligt Tor Indstøy är kinesiska elbilar förknippade med betydande risker – framför allt på grund av hur de kan användas för övervakning och kontroll.

Gruppen har specifikt studerat familjebilar av märket NIO. Men samma problem gäller för många kinesiska bilar.

– Vi hittar en överraskande mängd datatrafik mellan bilen och Kina. Det var en överraskning. Det hade vi inte förväntat oss, säger han till kanalen.

Bilen kommunicerar med både Kina, Ryssland, USA, Kanada och Australien.

– Och då ser vi också hur mycket data som skickas. Det är ganska intressant. Även om bilen är avstängd kommer bilen att kommunicera, säger Tor Indstøy.

Kan användas i politisk situation

Enligt säkerhetsexperten och hans grupp är detta ett stort problem.

Bilen är utrustad med kameror, avancerade datasystem, radar och höghastighetsdatanät.

Den kan användas i ohederliga syften, menar Tor Indstøy och hans grupp.

Säkerhetsrisken kan bli påtaglig i exempelvis en pressad politisk situation. Kinesiska elbilar har blivit populära i Norge liksom i Sverige och i hela västvärlden.

Man har bland annat tittat på ett scenario där kinesiska bilar kan användas för att blockera vägar eller skapa kaos, men också för att övervaka och pressa enskilda personer.

– Det är helt klart att till exempel kinesisk underrättelsetjänst har förmågan att utföra det. Om de gör det är en helt annan fråga och det är inget vi tittar på, säger Tor Indstøy till kanalen.

Många gör också tolkningen att den kinesiska underrättelsetjänsten kan tvinga vilket kinesiskt företag som helst till samarbete, vilket ytterligare ökar säkerhetsrisken, rapporterar NRK.

Foto: A. Jumper

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 12 09

Under hela vecka 50 råder det nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär att hela landet kommer att kunna märka av en ökad polisnärvaro på vägarna.

Fokus just den här veckan är nykterhet i trafiken.

– Rattfylleri dödar, hjälp oss stoppa det, framhåller Polisen södra Roslagen på sociala medier och fortsätter:

Under nationell trafikvecka vecka 50 (8–14 december) gör polisen extra nykterhetskontroller i hela landet. Alkohol och droger ligger bakom många av årets 174 dödsolyckor.

"Ska bort från vägarna"

Polisen genomför cirka tio nationella trafikveckor om året. Fokuset skiftar och kan vara exempelvis hastighetskontroller eller att upptäcka kriminell aktivitet i trafiken.

Den här veckan handlar det alltså om nykterhet.

– Onyktra förare utsätter både sig själva och andra för livsfara. Våra kontroller ska få bort dem från vägarna – och rädda liv, understryker polisen.

Uppmaningen: tipsa polisen

Polisen går samtidigt ut med en uppmaning till svenskarna. Om du misstänker att någon kör påverkad – tipsa polisen.

– Varje dag kör tusentals påverkade av droger eller alkohol i trafiken, skriver polisen i skånska Klippan på Facebook.

– Tillsammans räddar vi liv. 

Vill du tipsa polisen om någon som kör eller kommer att köra berusad kan du ringa 114 14. Är situationen akut, ring 112.

– Kom ihåg att lämna så mycket information du kan om fordon, tidpunkter, resväg med mera. Du kan vara anonym, uppmanar polisen.

LÄS MER: ”Fullständig katastrof” för alla som vill sälja bilen

Därför informerar polisen i förväg

Visionen för myndighetens trafiksäkerhetsarbete är att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken. Att öka andelen nyktra förare beskrivs som ett prioritet i frågan.

Sedan ett tag tillbaka väljer dessutom polisen i förväg att informera om insatserna, vilket har visat sig vara effektivt.

Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare sagt.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


9 dec 2025

“Börja omedelbart” – blixtorder från Putin

2025 12 09

Rysslands regering bör “omedelbart sätta igång” med en plan för strukturella förändringar i den ryska ekonomin.

Så lyder den senaste ordern från diktatorn Vladimir Putin efter ett möte med rådet för strategisk utveckling och nationella projekt under gårdagen.

Syftet är att “accelerera” tillväxten till globala nivåer, rapporterar oberoende The Moscow Times.

– I år har den ryska ekonomins tillväxttakt passerat den förväntade avmattningsfasen, säger Putin enligt tidningen.

Tre gånger mindre

Rysslands BNP uppskattas i slutet av året att växa med blott 1 procent. Det är tre gånger mindre än den globala ekonomin, som Internationella valutafonden spår kommer att växa med 3,2 procent.

Motsvarande siffror för USA väntas bli 2 procent och Ryssland förväntas ligga drygt fem gånger sämre till än Kina och Indien.

– Förutsättningar och möjligheter har nu skapats för att gradvis börja öka den ekonomiska dynamiken, säger Putin i ett tal enligt Moscow Times, och syftar på att inflationen, som är skyhög, har börjat minska.

"Inom alla livets områden"

Putins order omfattar också strukturen för Rysslands utrikeshandel. Diktatorn kräver att den måste bli mer tekniskt avancerad.

Minst 40 procent av företagen inom råvaruindustrin måste lansera produktivitetshöjande projekt.

– Istället för att bara importera måste ekonomin generera globalt konkurrenskraftiga lösningar, och inhemska innovationer måste dyka upp "inom alla livets områden", skriver den ryska tidningen och hänvisar till Putins tal.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Riskerar att floppa

Diktatorns besked är att Ryssland ska komma ikapp den globala ekonomin 2018, som den var under Putins tredje presidentperiod. Då antogs det att Rysslands BNP skulle öka med 17,4 procent under de kommande sex åren.

Den prognosen floppade – ökningen landade enbart på 11,6 procent.

Andra mål i Putins nationella projekt misslyckades också: istället för att avta accelererade den naturliga befolkningsminskningen och nådde 4 miljoner människor, och realinkomsterna förblev under 2013 års nivåer, skriver Moscow Times.

Den ryska tidningen framhåller också att den ryska regeringen, i kontrast till Putins krav, inte förväntar sig någon betydande acceleration av den ekonomiska tillväxten under 2026.

LÄS MER: Jätteattack mot rysk stad – ”70 procent förstört”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen