Biljätte tvingas till förändring – på grund av elbilar

2024 02 23

Mercedes gör om målen då efterfrågan på elbilar inte varit så stor som tidigare trott.

Många klassiska bilföretag har förberett för en utökad elbilsmarknad genom att satsa på el-och hybridfordon.

Mercedes-Benz medger nu dock att elbilar och laddhybrider inte säljer lika bra som man hade planerat.

Därför tvingas nu den tyska biljätten göra om sina mål.

Det rapporterar Teknikens Värld.

Satte stora mål

År 2021 satte Mercedes stora målsättningar som handlade om att hälften av försäljningen skulle utgöras av laddhybrider och elbilar redan 2025.

I den senaste bolagsstämman klargör man att detta inte kommer att uppnås.

Istället framhåller företaget att målet nu är att nå 50 procent innan 2030.

“Många år bort”

Mercedes har även varnat för att batteridrivna fordon kommer att vara dyrare än sina fossildrivna motsvarigheter en tid framöver på grund av den bristande efterfrågan.

Han menar att jämförbara kostnader är “många år bort”.

– Det går att se i prissättningen, säger han enligt Automotive News Europe.

Globalt problem

Den globala efterfrågan på elbilar har minskat, vilket har lett till produktionsförändringar, uppsägningar och strategiska omriktningar inom industrin.

Det bedöms finnas flera anledningar bakom utvecklingen.

– Höga räntor, måttliga oljepriser och räckviddsångest har alla motverkat efterfrågan på elbilar. Entusiasmen hos tidiga användare av elbilar var inte representativ för den långsiktiga och bredare efterfrågan på dessa fordon, säger ekonomen Brian Jacobsen till Reuters.

“Flera utmaningar”

Även det amerikanska elbilsföretaget Rivian lyfter fram de tuffa förutsättningarna.

– Det finns en mängd utmaningar på makronivå, säger vd RJ Scaringe.

Han lyfter fram de höga räntorna och geopolitiska risker som förklaringar till att konsumenter är mer priskänsliga.

– Effekten är naturligtvis mer uttalad på dyrare fordon och elbilar är fortfarande i genomsnitt högre pris, säger investeraren Vitaly Golomb.

Rivian är ett av elbilsföretagen som även haft det tungt på börsen, där bolagets aktie faller med 10 procent på fredagen.

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen