Biljätte tvingas till förändring – på grund av elbilar

2024 02 23

Mercedes gör om målen då efterfrågan på elbilar inte varit så stor som tidigare trott.

Många klassiska bilföretag har förberett för en utökad elbilsmarknad genom att satsa på el-och hybridfordon.

Mercedes-Benz medger nu dock att elbilar och laddhybrider inte säljer lika bra som man hade planerat.

Därför tvingas nu den tyska biljätten göra om sina mål.

Det rapporterar Teknikens Värld.

Satte stora mål

År 2021 satte Mercedes stora målsättningar som handlade om att hälften av försäljningen skulle utgöras av laddhybrider och elbilar redan 2025.

I den senaste bolagsstämman klargör man att detta inte kommer att uppnås.

Istället framhåller företaget att målet nu är att nå 50 procent innan 2030.

“Många år bort”

Mercedes har även varnat för att batteridrivna fordon kommer att vara dyrare än sina fossildrivna motsvarigheter en tid framöver på grund av den bristande efterfrågan.

Han menar att jämförbara kostnader är “många år bort”.

– Det går att se i prissättningen, säger han enligt Automotive News Europe.

Globalt problem

Den globala efterfrågan på elbilar har minskat, vilket har lett till produktionsförändringar, uppsägningar och strategiska omriktningar inom industrin.

Det bedöms finnas flera anledningar bakom utvecklingen.

– Höga räntor, måttliga oljepriser och räckviddsångest har alla motverkat efterfrågan på elbilar. Entusiasmen hos tidiga användare av elbilar var inte representativ för den långsiktiga och bredare efterfrågan på dessa fordon, säger ekonomen Brian Jacobsen till Reuters.

“Flera utmaningar”

Även det amerikanska elbilsföretaget Rivian lyfter fram de tuffa förutsättningarna.

– Det finns en mängd utmaningar på makronivå, säger vd RJ Scaringe.

Han lyfter fram de höga räntorna och geopolitiska risker som förklaringar till att konsumenter är mer priskänsliga.

– Effekten är naturligtvis mer uttalad på dyrare fordon och elbilar är fortfarande i genomsnitt högre pris, säger investeraren Vitaly Golomb.

Rivian är ett av elbilsföretagen som även haft det tungt på börsen, där bolagets aktie faller med 10 procent på fredagen.

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Jättefynd hittat i Sverige – kommer räcka flera decennier

2026 05 13

Massiva nya naturresursfynd har gjorts i Sverige.

Beskedet kommer från det statligt ägda gruvdriftsbolaget LKAB.

I Norrlands inland har enorma mängder brytbar järnmalm hittats, rapporterar Ekot.

Och fynden välkomnas av bolagets styrelseordförande Anders Borg.

– Det borgar för att det här bolaget kan driva bra stabil trygg verksam under många decennier framåt, säger han till radion.

Mer än på 100 år

LKAB har nu hittat hela 7 miljarder ton av den brytbara järnmalmen.

Det kan jämföras med de omkring 2 miljarder ton som bolaget har brutit i Kiruna och Malmberget under verksamhetens första 100 år.

Nu planerar företaget att fatta beslut om fyra nya gruvsatsningar.

– Det här är ett skifte i LKAB:S verksamhet. Vi går till att bli en mycket stor gruvinvesterare, säger Anders Borg till radion.

Viktig näring

Den svenska gruvnäringen är en av de stora spelarna i den svenska exportindustrin.

Det är också en förutsättning för mycket av den utveckling som drivs i Sverige.

– En säker och hållbar tillgång till mineral och metaller är nödvändig för att möjliggöra det gröna samhällsbygget, stärka konkurrenskraften, elektrifiera Sverige och stärka svensk försvarsförmåga, framhåller regeringen i ett uttalande.

– Fler gruvor behövs för att minska Sverige och EU:s beroende av råmaterial från tredje land.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om normalarbetstid i Sverige

Fakta LKAB

LKAB grundades 1890. Men det var först 1957 som staten tog över bolaget, och sedan 1976 är staten ensam ägare.

Förra året blev gruvindustrin i Kiruna extra uppmärksammad, då många svenskar följde flytten av stadens stora kyrka.

– Beslutet fattades då gruvbrytningen skulle ner till en ny huvudnivå på 1365 meter – en nödvändighet för att möjliggöra fortsatt gruvverksamhet på ett säkert och hållbart sätt, uppger LKAB.

– Efter ett omfattande arbete tillsammans med Kiruna kommun och Länsstyrelsen fastslogs det att Kiruna kyrka och klockstapel ligger inom det påverkade området och att marken kommer att påverkas av gruvbrytningen.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Dominik Vanyi

Text: Redaktionen