Biljätte tvingas till förändring – på grund av elbilar

2024 02 23

Mercedes gör om målen då efterfrågan på elbilar inte varit så stor som tidigare trott.

Många klassiska bilföretag har förberett för en utökad elbilsmarknad genom att satsa på el-och hybridfordon.

Mercedes-Benz medger nu dock att elbilar och laddhybrider inte säljer lika bra som man hade planerat.

Därför tvingas nu den tyska biljätten göra om sina mål.

Det rapporterar Teknikens Värld.

Satte stora mål

År 2021 satte Mercedes stora målsättningar som handlade om att hälften av försäljningen skulle utgöras av laddhybrider och elbilar redan 2025.

I den senaste bolagsstämman klargör man att detta inte kommer att uppnås.

Istället framhåller företaget att målet nu är att nå 50 procent innan 2030.

“Många år bort”

Mercedes har även varnat för att batteridrivna fordon kommer att vara dyrare än sina fossildrivna motsvarigheter en tid framöver på grund av den bristande efterfrågan.

Han menar att jämförbara kostnader är “många år bort”.

– Det går att se i prissättningen, säger han enligt Automotive News Europe.

Globalt problem

Den globala efterfrågan på elbilar har minskat, vilket har lett till produktionsförändringar, uppsägningar och strategiska omriktningar inom industrin.

Det bedöms finnas flera anledningar bakom utvecklingen.

– Höga räntor, måttliga oljepriser och räckviddsångest har alla motverkat efterfrågan på elbilar. Entusiasmen hos tidiga användare av elbilar var inte representativ för den långsiktiga och bredare efterfrågan på dessa fordon, säger ekonomen Brian Jacobsen till Reuters.

“Flera utmaningar”

Även det amerikanska elbilsföretaget Rivian lyfter fram de tuffa förutsättningarna.

– Det finns en mängd utmaningar på makronivå, säger vd RJ Scaringe.

Han lyfter fram de höga räntorna och geopolitiska risker som förklaringar till att konsumenter är mer priskänsliga.

– Effekten är naturligtvis mer uttalad på dyrare fordon och elbilar är fortfarande i genomsnitt högre pris, säger investeraren Vitaly Golomb.

Rivian är ett av elbilsföretagen som även haft det tungt på börsen, där bolagets aktie faller med 10 procent på fredagen.

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


04 maj 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller till söndag

2026 05 05

Fler fordon än vanligt kommer att stoppas på vägarna under veckan.

Detta eftersom polisen genomför en nationell trafikvecka mellan den 4 och 10 maj.

Fokus kommer att läggas på fordonskontroller, uppger polisen.

Syftet är att upptäcka kriminell aktivitet på svenska vägar.

– Vägnätet kan spela en betydande roll i kriminellas brottsplaner. De behöver inte bara ta sig till och från brottsplatser utan i många fall också transportera vapen, ammunition, narkotika, stöldgods eller efterlysta personer. Då måste vi finnas där och sätta stopp, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

”Kraftsamlar”

Den nationella trafikveckan pågår under hela vecka 19 – från måndag till söndag i hela landet.

– Under insatsveckorna kraftsamlar polisen för att upptäcka och förhindra brott som sker i eller i anslutning till vägtrafikmiljön, men arbetet pågår i allra högsta grad även under resten av året, som en del i det dagliga polisarbetet, berättar Ursula Edström.

Så går det till

Vid fordonskontrollerna kommer polisen att kontrollera körkortsbehörighet och nykterhet.

Vid behov utförs utlänningskontroller och kontroller mot polisens datasystem.

Polisen samverkar också med relevanta myndigheter och experter.

Sedan den 1 augusti har polisen utökade befogenheter att hjälpa Kronofogden att utmäta tillgångar på plats, exempelvis fordon vid en trafikkontroll.  

Så utförs en utmätning på plats:

- Polisen stoppar i sin verksamhet en person, till exempel i en bil vid en kontroll.

- Genom en app i telefonen ser polisen direkt om personen har skulder hos Kronofogden.

- Om skulder finns och personen är i besittning av värdefullt gods, till exempel kontanter, fordon, smycken eller klockor, kan polisen ringa till Kronofogden, som per telefon fattar beslut om utmätning. Därefter kan polisen på plats omhänderta godset.

- Via en jourverksamhet hos Kronofogden kan utmätningarna ske även nattetid och på helger.

LÄS MER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

FAKTA: Polisens nationella trafikveckor

- Varje år genomför polisen tio trafikveckor med olika fokus som hastighet, nykterhet, brott på väg och yrkestrafik som ett led i trafiksäkerhetsarbetet.

- Syftet är att uppnå målen i Nollvisionen, att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafikmiljön. Under vecka 19 ligger fokus på brott på väg.

Källa:  Polisen

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater försvunna

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


04 maj 26

Kommer höja direkt – storbankerna varnar S

2026 05 04

Socialdemokraterna vill införa en tillfällig skatt på bankernas vinster.

Enligt partiet beräknas bankskatten att inbringa fyra miljarder kronor till staten.

S motiverar förslaget med att bankerna har gjort stora vinster när räntan varit hög och att deras räntenettomarginaler har ökat.

– Det är rimligt att de som tjänat på krisen, på bekostnad av vanligt folk, är med och bidrar till att bygga Sverige starkare, skriver partiet i sin vårbudget och tillägger:

– Vi föreslår därför en tillfällig skatt på bankernas övervinster som betalas tillbaka till vanligt folk och till välfärden och som används för att bygga Sverige starkare. Bankskatten gäller den del av bankernas räntenetton, det vill säga den vinst som uppstår då ränteintäkterna överstiger räntekostnaderna, som överstiger ett historiskt genomsnitt.

Varnar: Kommer höja direkt

Regeringen, med Moderaterna i spetsen, har kritiserat förslaget. Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har flaggat för att en bankskatt kommer att slå mot hushållen i form av höjda bolåneräntor.

Nu ger storbankerna henne rätt.

Både Nordea och SEB uppger att en bankskatt kommer att leda till räntehöjningar, rapporterar Di.

– Marginalerna på bolån i dag är mycket låga. Vi verkar på en öppen och konkurrensutsatt marknad och om förutsättningarna på den förändras, till exempel om kostnader tillför, så påverkar det, säger SEB:s presstalesperson Petter Brunnberg till tidningen.

Den statliga storbanken SBAB ger samma besked. Bankens chefsekonom Robert Boije uppger att det är ”mycket troligt” att en bankskatt kommer att påverka räntesättningen.

– Om skatten läggs på bankernas räntenetton kan det leda till höjda bolåneräntor, sänkta sparräntor eller en kombination av bådadera, säger han till Di.

LÄS OCKSÅ:

Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Svenskars favoritdryck blir billigare

Ange inte din adress – många får samma sms just nu

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen