13 juli 2026

Bilisters beteende väcker ilska – saboterar för polisen

2024 09 22

Ett beteende som är vanligt bland bilister väcker stor ilska eftersom det försvårar polisens arbete.

Trafikpoliser har ett stort ansvar för att hålla våra vägar säkra.

De flesta bilister och trafikanter har också goda intentioner och tycker att trafiksäkerhet är viktigt.

Trots det så finns det ett beteende som är väldigt vanligt bland bilister – och som får polisen att rasa.

Saboterar polisens arbete

Det handlar om att alltför många trafikanter varnar varandra för trafikkontroller, rapporterar SR.

Ett beteende som försvårar polisens arbete.

– Ofta så får vi ”napp”, om man får säga så, ganska fort, men sedan så går ju djungeltrumman, och hastigheten sänks ganska omgående, säger trafikpolisen Joel i Borås till radiokanalen.

Många trafikanter blinkar alltså till varandra för att varna om fartkontroller.

”Vet inte vem man hjälper”

Beteendet är etablerat, och även om man kan förstå intentionen så påpekar polisen att man riskerar att hjälpa helt fel personer.

– Man vet ju faktiskt inte vem man blinkar åt och hjälper. Sedan så förstår jag ju den spontana tanken med det, alla är vi människor, säger han till radiokanalen.

Beteendet gör det dock svårare för polisen att förebygga beteenden i trafiken som kan leda till olyckor.

– Vi gör ju kontroller av en anledning, och vill ju gärna stanna så många som möjligt. Inte för att bötfälla för bötfällandets skull, utan för att kontrollera, säger trafikpolisen.

”Lika säreget som helkorkat”

Polisen har flera gånger tidigare gått ut och försökt få folk att sluta med beteendet.

Ett exempel är polisen i nordvästra Skåne, som 2019 lade ut ett långt Facebookinlägg efter att ha tröttnat rejält på bilisternas beteende, rapporterade Vi Bilägare.

I inlägget förklarade polisen farorna med ett sådant agerande. Det kan få förödande konsekvenser, enligt polisen.

– När patrullerna står vid sina trafikkontroller så har en hel del trafikanter det dåliga omdömet att blinka med lamporna för att varna andra trafikanter för våra trafikkontroller. Ett fenomen som är lika säreget som helkorkat, skrev polisen i nordvästra Skåne i inlägget, enligt tidningen.

Kan vara rattfull – eller terrorist

Den man varnar kan nämligen vara utan körkort, vårdslös i trafiken på ett livsfarligt sätt, rattfull eller efterlyst, skrev polisen vidare i inlägget.

Det kan också handla om en person som precis har länsat ditt hem på värdeföremål, eller som precis har frihetsberövat någon i sin bil, eller som har stulit bilen. Det kan även vara en terrorist, en kriminell eller någon som inte har rätt att vara i Sverige, skrev polisen i nordvästra Skåne på Facebook, enligt Vi Bilägare.

Foto: M. Krahn

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen