Bilister går miste om tusentals kronor – “Förstår inte varför”
2025 03 17
Många svenska bilister vars fordon skadas går miste om pengar.
Under fjolåret slogs rekord i anmälda potthålsskador.
Många fick ersättning beviljad på grund av problemen – men nya siffror från Trafikverket visar att 60 procent inte hämtat ut pengarna.
De går därmed miste om tusentals kronor i ersättning, rapporterar TV4.
“Förstår inte varför”
Enhetschefen Cecilia Östlund är förvirrad över situationen.
– Det är synd. Jag förstår verkligen inte varför, men kanske tycker de inte att beloppet är tillräckligt stort för att matcha ”besväret” att skicka in kompletterande handlingar, säger hon.
“Måste fundera på det”
Östlund reflekterar vidare om det kan vara så att den tillgängliga informationen om hur man ska gå tillväga är bristfällig.
– Vi ser över hela tiden hur det kan bli ännu tydligare. Uppenbarligen är det något vi måste fundera på.
Därför uppstår potthål
Ett potthål är ett hål i vägens beläggning som uppstår efter påverkan av is, vatten och trafik.
Vatten, ökad och tyngre trafik, samt nivån på underhåll i kombination med klimatförändringar påverkar vägens skick. Ju äldre beläggning, desto större risk.
– Många växlingar mellan plus- och minusgrader, samt vatten som tränger ner i vägkonstruktionen, gör att skador som potthål och sprickbildningar kan uppstå, förklarar Trafikverket.
Satsas för lite
Trafikverket bedömer att det sedan lång tid tillbaka har satsats för lite på underhåll.
– Det gör att vi tvingats göra tuffa prioriteringar mellan olika åtgärder och vägar, förklarar myndigheten.
– I första hand prioriterar vi utifrån tillstånd och trafikmängd även om vi har ett uppdrag att hålla alla vägar öppna och farbara.
Trafikverket meddelar att om du har råkat ut för en skada på eller intill en statlig väg kan du ha rätt till skadestånd.
En förutsättning är att Trafikverket eller myndighetens entreprenör har orsakat skadan genom vårdslöshet.
– Våra entreprenörer inspekterar regelbundet det statliga vägnätet, från tre gånger per vecka för de större vägarna till en gång var 14:e dag för de mindre.
Foto: B. Brunner
Text: Redaktionen