Bilentusiaster oroade – “Problem i hela landet”

2024 07 28

Det råder oro bland bilentusiaster om motorkulturens framtid.

I bland annat Dalarna har motorkulturens haft ett starkt fäste under en lång tid.

Nu råder dock oro för att intresset är på väg att försvinna hos de nya generationerna.

Det rapporterar SVT.

“Problem i hela landet”

I dagarna anordnas Classic Car Week för att främja motorkulturen, men i Falun har veteranbilscruising blivit till spontancruising på grund volontärbrist.

– Det är väldigt svårt att få unga att engagera sig ideellt. Vi ser problemet i hela landet, och vi håller på att fundera på hur vi ska kunna ändra på det, säger Coppermine Cruisers ordförande Peder Flygt till SVT.

Olika syn

En av de faktorer som bedöms vara bidragande till nedgången är att olika generationer har olika syn på vad kulturen innebär.

Peder Flygt understryker att han förstår att det finns skillnader i synsätt, och hoppas på mer intresse trots det.

En annan som har uttalat sig är 22-årige Robin, som deltog i cruisingen men har anmärkningar.

– Jag tror att det finns ungdomar som vill engagera sig men de känner sig inte välkomna. De känner sig uttittade av gubbarna istället, säger Robin.

Vill locka intresse

Classic Car Week ämnar väcka intresse hos unga för att hålla liv i motorkulturen.

– På Classic Car Week finns något för alla åldersgrupper. Under veckan anordnas allt från rallyn med klassiska bilar till demolition derbys och Hill Climb. 

– Familjeaktiviteter och utflykter. Nämnde vi att vi håller en av norra Europas största bilmarknader? Vi behöver knappast säga att du som gillar fordon av alla de slag kommer att trivas i Rättvik.

Ny kultur

Vad gäller de olika generationernas synsätt kan ett exempel vara skillnaden mellan den gamla raggarkulturen och den framväxande epakulturen.

Ungdomar i många svenska städer möts för att köra Epa-traktorer och fenomenet har varit hett omdebatterat på senare år.

Vissa vill begränsa förekomsten av mötena på grund av att hög musik spelas medan andra menar att det främjar en kultur som behövs för många ungdomar.

Foto: P. Hoang

Text: Redaktionen


JUST NU: Erdogan slår till i tre städer

2025 07 05

Turkiets president har slagit till mot tre olika städer.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan gör vad han kan för att stärka sin makt över landet.

Nu har Erdogan slagit till mot borgmästare i tre olika turkiska städer.

Tillslaget skedde på lördagsmorgonen.

Tillhör oppositionen

De tre borgmästarna Abdurrahman Tutdere, Zeydan Karalar och Muhittin Böcek har gripits på lördagen, rapporterar Politico.

De är borgmästare för städerna Adiyaman, Adana respektive Antalya.

Alla tre tillhör Turkiets största oppositionsparti, Republikanska folkpartiet (CHP), som beskrivs som socialdemokratiskt och pro-europeiskt.

Det handlar alltså om ännu ett stort tillslag mot den turkiska oppositionen.

Deras gripande kommer fyra månader efter att Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu fängslades efter anklagelser om korruption.

Har lett till protester

Gripandet av Imamoglu ledde till stora protester och till att han utsågs till sitt partis presidentkandidat.

Men trots det fortsätter Erdogans regim alltså att slå till mot oppositionen.

De tre borgmästarna greps som ett led i utredningar som har inletts av åklagare i Istanbul, enligt tidningen.

Tidigare i veckan har det också skett andra stora tillslag mot oppositionen.

Den tidigare borgmästaren i Turkiets tredje största stad Izmir, greps i veckan tillsammans med 137 tjänstemän. De anklagas för bedrägeri och upphandlingsfusk, enligt AP.

Även borgmästaren i Manavgat har gripits i veckan, tillsammans med 34 andra. Även dessa anklagas av regimen för korruption.

Rasar mot tecknad bild

Erdogan stärker alltså sin makt i Turkiet, samtidigt som han i veckan också har gått ut och rasat mot en satirtidning.

Anledning uppges vara att tidningen publicerat en tecknad bild föreställande två personer som kan uppfattas som profeterna Muhammed och Moses.

– Vi kommer inte att tillåta någon att tala emot våra heliga värderingar, oavsett vad, sade Erdogan, enligt France24.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland på väg att rekrytera från nytt land

2025 07 05

Ukrainas underrättelsetjänst har gjort nya upptäckter.

Det har gått tre år och fyra månader sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Sedan dess har landet tagit hjälp av Nordkorea för att bedriva sin krigföring.

Nu kommer uppgifter från ukrainsk underrättelsetjänst om att Ryssland är på väg att rekrytera från ett nytt land, rapporterar Kyiv Independent.

Nya uppgifter

Ryssland försöker dra in Laos i sitt krig mot Ukraina under förevändning av humanitärt samarbete.

Moskva organiserar utplaceringen av en kombinerad enhet av militära ingenjörer från Laos som ska placeras i Kursk.

De laotiska myndigheterna har enligt uppgift gått med på att skicka ett antal ingenjörer för att stödja de ryska insatserna. 

Dessutom sägs Laos erbjuda gratis rehabiliteringstjänster till skadade ryska soldater.

“Använder dem”

Så här lyder ett utdrag från rapporten sammanställd av Ukrainas underrättelsetjänst HUR:

– Ryssland försöker under täckmantel av humanitär retorik legalisera närvaron av utländsk militär närvaro på sitt territorium och använder dem i praktiken för att föra krig mot Ukraina.

Läs mer: Trump varnar för Vladimir Putin

Lavrov tackar

Sergej Lavrov har tidigare tackat Laos för deras “balanserade förhållningssätt till Ukraina och dess hjälp med att lösa humanitära frågor”.

– Vi är tacksamma mot våra laotiska vänner för deras objektiva och balanserade förhållningssätt till Ukrainakrisen och för deras hjälp med att lösa humanitära frågor, inklusive rehabiliteringen av våra soldater i Demokratiska folkrepubliken Laos, säger Lavrov enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi är också tacksamma för deras förståelse för behovet av att eliminera de grundläggande orsakerna till den ukrainska krisen.

Det är Laos

Laos är ett av de fattigaste länderna i Asien, geografiskt beläget mellan Thailand och Vietnam.

Dåliga kommunikationer och brist på såväl kapital som utbildad arbetskraft gör att landets naturrikedomar ännu till stor del förblivit outnyttjade, något som nu dock håller på att ändras. 

En stor majoritet av befolkningen är sysselsatt inom jordbruket, uppger UI.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen