BILDER BEKRÄFTAR: Motoffensiv i Ryssland – stora ryska förluster

2024 08 07

Under gårdagen kom rapporter om en ukrainsk offensiv mot den ryska Kurskregionen.

Enligt uppgift korsade ukrainska trupper gränsen tidigt på tisdagen.

Nu kommer nya uppgifter om attacken.

Bilder, som det militära analysprogrammet DeepState publicerat, indikerar att Ryssland lidit betydande förluster.  

Bilderna är tagna av en drönare och visar mängder av förstörd rysk militärutrustning.

En av dem visar en helikopter i brand.

Enligt DeepStates analytiker rör det sig om en rysk attackhelikopter av modellen Ka-52.

– En nedskjuten rysk Ka-52-helikopter, troligen från Kursk Oblast, framhåller analytikerna i en kommentar till bilden.

En annan bild visar två förstörda ryska stridsvagnar.

– Två förstörda stridsvagnar bogseras vid infarten till Sudzha (en stad i Kurskregionen). Detaljerna och omständigheterna undersöks. Fienden har lidit förluster av utrustning och personal, skriver analytikerna.

Rysk förvirring

Det ryska försvarsdepartementet och lokala myndigheter i Ryssland rapporterar olika om händelseförloppet i Kursk.

Försvarsdepartementet uppger att attacken slagits tillbaka.

Samtidigt uppger lokala myndigheter och ryska militärbloggare att strider fortsätter i gränsområdena i närheten av distrikten Sudzha och Korenevoy i Kurskregionen.

– Enligt dessa påståenden avancerar ukrainska styrkor mot ryska positioner nära Nikolajevo-Darino och Oleshnya i Kurskregionen. Området är beläget nordväst om den ukrainska staden Sumy och ligger längs den rysk-ukrainska gränsen, rapporterar den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War, ISW.

– Bilder som släpptes den 6 augusti visar skadade och övergivna pansarfordon cirka sju kilometer norr om gränsen, väster om Lyubimovka i Kurskregionen, fortsätter tankesmedjan. 

Det ryska försvarsdepartementet hävdar i sin tur att offensiven stoppats och att 16 ukrainska pansarfordon har förstörts.

Departementet uppger även att ryska styrkor har inlett ett vedergällningsanfall mot ukrainska positioner i Sumyregionen i norra delen av Ukraina.

Flera döda enligt Ryssland

Ryska myndigheter uppger att fem personer har dött i den ukrainska offensiven och att ytterligare 20 personer har skadats.

Ukraina har inte kommenterat uppgifterna.

Foto: Sociala medier DeepState

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen