BILBRANSCHEN: Ny tung konkurs – 500 anställda påverkas

2025 03 05

Den tyska bildelsjätten BKD går i konkurs.

Stålbadet i bilbranschen fortsätter.

På onsdagen kommer besked om att den tyska bildelstillverkaren BKD – kort för Boryszew Kunststofftechnik Deutschland – går i konkurs.

Det rapporterar tyska MDR.

Går i konkurs

Fordonsunderleverantören Boryszew Kunststofftechnik från Gardelegen i mellersta Tyskland är på obestånd. 

Nästan 500 anställda arbetar på anläggningen i Altmark-regionen. 

Företaget tillverkar bland annat delar till fordonsinteriörer. 

Fackföreningen IG BCE vill utarbeta en omorganisationsplan och Gardelegens borgmästare Mandy Schumacher talar om en ”chock” för samhället.

Minskad försäljning

Mitteldeutsche Zeitung var först med att rapportera om konkursen. 

Tidningen skriver, med hänvisning till en konkursförvaltare, att produktionen för närvarande fortsätter. 

Enligt rapporten hänvisade företagsrådet till minskad försäljning och likviditetsproblem som orsaker till situationen.

I rapporten framgår är Volkswagen-koncernen en av företagets viktigaste kunder. 

Svag ökning

Det är fortsatt tufft i bilbranschen i såväl Sverige som internationellt.

Nyregistreringsstatistiken för februari visar på en fortsatt svag återhämtning för personbilsmarknaden som drivs av aviserade räntesänkningar. 

Samtidigt minskar registreringarna av tunga och lätta lastbilar, vilket speglar den svaga bygg- och transportmarknaden. 

Det uppger branschorganisationen Mobility Sweden.

Drygt 19 000

Totalt registrerades 19 608 nya personbilar i februari, vilket motsvarar en ökning med 4,5 procent jämfört med samma månad förra året. 

Trots detta ligger marknaden fortfarande under snittet för de senaste fem åren på i genomsnitt 20 600 registreringar.

– Elektrifieringen fortsätter långsamt öka och andelen laddbara personbilar uppgick till 61 procent av nyregistreringarna, uppger Mobility Sweden.

– Elbilar stod för 35 procent och antalet ökade med ca 32 procent jämfört med februari föregående år.

Det är enligt branschorganisationen fortsatt företagen som driver efterfrågan av elbilar, där sju av tio registreringar sker på företag.

Foto: JZ

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen